Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 4 lipca 2019, 15:32

autor: Michał Wysocki

Uzależnienie od gier może wpłynąć na władzę rodzicielską. Polskie sądy vs. gracze – 11 spraw z grami w tle

Spis treści

Uzależnienie od gier może wpłynąć na władzę rodzicielską

W 2018 roku w Sądzie Rejonowym w Wieliczce zapadło ciekawe orzeczenie dotyczące władzy rodzicielskiej. Sąd rozpatrywał sprawę ojca czwórki dzieci, który po wypiciu alkoholu wszczynał awantury i stosował przemoc wobec swojej rodziny. Zadecydowano o wprowadzeniu kuratora sądowego, mającego pomagać w opiece nad małoletnim potomstwem. Jako jeden z argumentów przemawiających za taką decyzją, obok kryzysu małżeńskiego, alkoholizmu i pojawiającej się przemocy, sąd wskazał podejrzenie uzależnienia ojca od gier komputerowych, co miało skutkować brakiem odpowiedniego nadzoru nad nieletnimi członkami rodziny.

  1. Postanowienie Sądu Rejonowego w Wieliczce z dnia 21 marca 2018 r., sygn. IV Nsm 44/18

Gry komputerowe a wysokość alimentów na dziecko

W sprawach o alimenty na dzieci sądy muszą ustalić przede wszystkim dwie rzeczy – zdolności zarobkowe rodziców oraz realne potrzeby dziecka. Choć nie brzmi to specjalnie dramatycznie, sprawy tego typu potrafią ciągnąć się latami, a strony sporu walczą o każdą złotówkę przy wykazywaniu ww. okoliczności. W jednym z takich procesów matka dziecka podawała, że do uzasadnionych kosztów utrzymania syna należy wliczyć wydatki na gry komputerowe oraz rozbudowę sprzętu do gier. Sąd Rejonowy w Słupsku nie zgodził się z takim stanowiskiem – według składu orzekającego nie można brać tych kwot pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów.

  1. Wyrok Sądu Rejonowego w Słupsku z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. III RC 62/15

Wspólne granie jako element więzi z rodzeństwem

Przepisy Kodeksu cywilnego umożliwiają osobom, których członkowie rodziny zginęli w wypadkach, dochodzenie od sprawców (lub ich ubezpieczycieli) zadośćuczynienia za doznaną traumę. Ustalając wysokość takiego zadośćuczynienia, sąd bierze pod uwagę szereg różnych okoliczności. W przypadku rodzeństwa uwzględniane jest także wspólne granie w gry komputerowe jako okoliczność budująca wzajemne więzi.

  1. Wyrok Sądu Rejonowego w Lubinie z dnia 22 lipca 2015 r., sygn. I C 1754/14
Czy komornik może zająć ci skina z CSGO? Może, ale to nie takie proste
Czy komornik może zająć ci skina z CSGO? Może, ale to nie takie proste

Czy dłużnik może spłacić wierzyciela kontem do gry sieciowej? Czy komornik może żądać od nas haseł do naszego ulubionego tytułu? Może, ale sytuacja prawna w takich sytuacjach wciąż pozostaje niejasna.

ACTA 2 - artykuł 11 i 13 - co dalej z Internetem? Pytamy prawnika
ACTA 2 - artykuł 11 i 13 - co dalej z Internetem? Pytamy prawnika

Kontrowersyjna „ACTA 2", czyli dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym – została przyjęta przez Parlament Europejski. Przeciwko niej od wielu miesięcy protestowały liczne podmioty, m.in. Google, Wikipedia czy YouTube.

Czy gry kupione na Steam, GOG lub PSN naprawdę są twoje? Możesz się zdziwić
Czy gry kupione na Steam, GOG lub PSN naprawdę są twoje? Możesz się zdziwić

Większość z nas ochoczo kolekcjonuje cyfrowe wydania gier, ale mało kto czyta regulaminy i wie, co posiadamy, a co jedynie wynajmujemy od sklepów. Przeczytaliśmy je za Was i nie mamy dobrych wiadomości.