autor: Michał Wysocki
Uzależnienie od gier może wpłynąć na władzę rodzicielską. Polskie sądy vs. gracze – 11 spraw z grami w tle
Spis treści
Uzależnienie od gier może wpłynąć na władzę rodzicielską
Na stronie znajdziesz:
- Uzależnienie od gier może wpłynąć na władzę rodzicielską
- Gry komputerowe a wysokość alimentów na dziecko
- Wspólne granie jako element więzi z rodzeństwem
W 2018 roku w Sądzie Rejonowym w Wieliczce zapadło ciekawe orzeczenie dotyczące władzy rodzicielskiej. Sąd rozpatrywał sprawę ojca czwórki dzieci, który po wypiciu alkoholu wszczynał awantury i stosował przemoc wobec swojej rodziny. Zadecydowano o wprowadzeniu kuratora sądowego, mającego pomagać w opiece nad małoletnim potomstwem. Jako jeden z argumentów przemawiających za taką decyzją, obok kryzysu małżeńskiego, alkoholizmu i pojawiającej się przemocy, sąd wskazał podejrzenie uzależnienia ojca od gier komputerowych, co miało skutkować brakiem odpowiedniego nadzoru nad nieletnimi członkami rodziny.
- Postanowienie Sądu Rejonowego w Wieliczce z dnia 21 marca 2018 r., sygn. IV Nsm 44/18
Gry komputerowe a wysokość alimentów na dziecko
W sprawach o alimenty na dzieci sądy muszą ustalić przede wszystkim dwie rzeczy – zdolności zarobkowe rodziców oraz realne potrzeby dziecka. Choć nie brzmi to specjalnie dramatycznie, sprawy tego typu potrafią ciągnąć się latami, a strony sporu walczą o każdą złotówkę przy wykazywaniu ww. okoliczności. W jednym z takich procesów matka dziecka podawała, że do uzasadnionych kosztów utrzymania syna należy wliczyć wydatki na gry komputerowe oraz rozbudowę sprzętu do gier. Sąd Rejonowy w Słupsku nie zgodził się z takim stanowiskiem – według składu orzekającego nie można brać tych kwot pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów.
- Wyrok Sądu Rejonowego w Słupsku z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. III RC 62/15
Wspólne granie jako element więzi z rodzeństwem
Przepisy Kodeksu cywilnego umożliwiają osobom, których członkowie rodziny zginęli w wypadkach, dochodzenie od sprawców (lub ich ubezpieczycieli) zadośćuczynienia za doznaną traumę. Ustalając wysokość takiego zadośćuczynienia, sąd bierze pod uwagę szereg różnych okoliczności. W przypadku rodzeństwa uwzględniane jest także wspólne granie w gry komputerowe jako okoliczność budująca wzajemne więzi.
- Wyrok Sądu Rejonowego w Lubinie z dnia 22 lipca 2015 r., sygn. I C 1754/14