Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 4 lipca 2019, 15:32

autor: Michał Wysocki

Konsola do gier jako element majątku wspólnego małżonków. Polskie sądy vs. gracze – 11 spraw z grami w tle

Spis treści

Konsola do gier jako element majątku wspólnego małżonków

Wśród ciągnących się wiekami postępowań sądowych prym z pewnością wiodą sprawy o podział majątku wspólnego małżonków. Dochodzi do nich po rozwodzie, gdy strony nie mogą porozumieć się co do tego, jak podzielić zgromadzone przez siebie mienie. W ramach takiego postępowania sąd musi ustalić, jaki jest dokładnie stan majątku, a następnie go wycenić i zadecydować, w oparciu o wnioski i ogólne zasady rządzące postępowaniem, któremu z małżonków przypadną poszczególne elementy spisu. W opisywanej sprawie w pierwszej instancji mężczyzna żądał uznania, że konsola do gier dziecka nie stanowiła prezentu dla potomstwa, a element wyposażenia mieszkania. Tym samym powinna zostać uwzględniona przy podziale majątku. Mimo złożonej apelacji sąd odwoławczy nie zgodził się z takim stanowiskiem – żaden świadek nie potwierdził, by z konsoli znajdującej się w pokoju syna stron korzystał ktoś inny niż on sam. W związku z tym uznano, że stanowi ona jego własność i nie podlega podziałowi.

  1. Postanowienie Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 4 lipca 2018 r., sygn. I Ca 217/18

Konsola do gier w depozycie sądowym

W trakcie procesu karnego zdarza się, że organa ścigania zabezpieczą przedmioty, które później okazują się dla procesu zbędne. Tak było w jednej ze spraw toczących się przed Sądem Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim. W postępowaniu o nielegalny obrót papierosami zajęto konsolę do gier. Po stwierdzeniu, że nie jest ona potrzebna, sąd orzekł o złożeniu jej do depozytu sądowego, ponieważ istniały wątpliwości, kto jest jej właścicielem. W takiej sytuacji zastosowanie znajdują przepisy ustawy o likwidacji niepodjętych depozytów – jeśli w wyznaczonym czasie (3 lata) do sądu nie zgłosi się właściciel konsoli potrafiący wykazać, iż jest ona jego własnością, konsolę przejmie, a następnie spienięży Skarb Państwa.

  1. Wyrok Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 27 czerwca 2017 r., sygn. II K 496/16

Nielegalne urządzanie gier hazardowych

Wiele kontrowersji wzbudza w Polsce temat grania na automatach. Nie chodzi tu jednak o wysłużone Metal Slugi, ale o automaty z grami losowymi, w ramach których istnieje możliwość wygrania prawdziwych pieniędzy. Dziesiątki, jeśli nie setki, orzeczeń poświęcono ustaleniu, czym jest gra losowa oraz jakie warunki musi spełniać, by być uznawana za grę hazardową w rozumieniu ustawy (w dużym skrócie – gracz nie ma żadnego wpływu na wynik, po prostu uruchamia program, wciskając przycisk lub pociągając za dźwignię). Czerpanie korzyści z takich automatów, nawet pośrednio w formie np. czynszu (z tytułu wynajmu pomieszczenia spółce, która jest ich właścicielem), może być traktowane jako przestępstwo.

  1. Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 4 października 2018 r., sygn. III KK 457/17

Podsumowanie

Omówione wyżej orzecznictwo pozwala uznać, że sądy nie traktują gier wideo jako zła wcielonego, z którym trzeba bezwzględnie walczyć. Uznają je raczej za zwykły element codziennego życia. Oczywiście, czasem sędziowie muszą zmierzyć się z problemem uzależnienia od gier, jednak nie zdarza się to szczególnie często.

Wciąż czekamy jednak na przełomowe wyroki – chociażby w kwestii praw użytkowników do płatnych subskrypcji gier, stosunków cywilnych w ramach produkcji MMO czy odpowiedzialności za czyny niedozwolone popełniane w wirtualnych światach. W tej materii już dziś jesteśmy sporo za Zachodem i Azją, a dzielący nas dystans z każdym rokiem powiększa się coraz bardziej.

O AUTORZE

Michał Wysocki jest adwokatem pracującym w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Wyrwa i Wspólnicy s.c.

Czy komornik może zająć ci skina z CSGO? Może, ale to nie takie proste
Czy komornik może zająć ci skina z CSGO? Może, ale to nie takie proste

Czy dłużnik może spłacić wierzyciela kontem do gry sieciowej? Czy komornik może żądać od nas haseł do naszego ulubionego tytułu? Może, ale sytuacja prawna w takich sytuacjach wciąż pozostaje niejasna.

ACTA 2 - artykuł 11 i 13 - co dalej z Internetem? Pytamy prawnika
ACTA 2 - artykuł 11 i 13 - co dalej z Internetem? Pytamy prawnika

Kontrowersyjna „ACTA 2", czyli dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym – została przyjęta przez Parlament Europejski. Przeciwko niej od wielu miesięcy protestowały liczne podmioty, m.in. Google, Wikipedia czy YouTube.

Czy gry kupione na Steam, GOG lub PSN naprawdę są twoje? Możesz się zdziwić
Czy gry kupione na Steam, GOG lub PSN naprawdę są twoje? Możesz się zdziwić

Większość z nas ochoczo kolekcjonuje cyfrowe wydania gier, ale mało kto czyta regulaminy i wie, co posiadamy, a co jedynie wynajmujemy od sklepów. Przeczytaliśmy je za Was i nie mamy dobrych wiadomości.