Transport Tycoon i OpenTTD – gry dla kolejowych fanatyków. Pociąg do gier, czyli podróż po grach kolejowych
Spis treści
Transport Tycoon i OpenTTD – gry dla kolejowych fanatyków
- Producent: Microprose / OpenTTD Team
- Gatunek: strategia ekonomiczna
- Data premiery: 1994/2004 (OpenTTD)
Wspominana już wcześniej firma MicroProse oprócz świetnego Railroad Tycoona dała światu inny fenomen. W 1994 roku wyszedł Transport Tycoon – gra, która znacznie rozszerzyła koncepcję pierwowzoru. Obok pociągów bowiem budowaliśmy tu również transportowe sieci samochodowe, morskie czy lotnicze.
MicroProse najwyraźniej świetnie odnalazłoby się na dzisiejszym rynku, ponieważ deweloperzy ci mieli w zwyczaju wydawać chwilę po premierze podstawowej wersji gry edycje rozszerzone i kasować za to raz jeszcze. W ramach tej pionierskiej wówczas praktyki 5 miesięcy po premierze TT zaserwowali Transport Tycoona Deluxe. Tytuł, który na stałe zapisał się w historii gatunku jako niedościgniony wzór do naśladowania.
Transport Tycoon Deluxe potrafił dać w kość nawet wytrawnym ekonomistom, ale poziom trudności nikomu nie przeszkadzał. Gra miała tak duży potencjał i została tak ciepło przyjęta, że 10 lat później świat ujrzał kolejną pozycję, która rozwijana jest do dzisiaj. Open Transport Tycoon Deluxe (znany szerzej jako OpenTTD) to opensource’owy projekt, który dla wielu miłośników tycoonów jest absolutnym klejnotem w koronie gatunku. Gra trudna jak sytuacja finansowa polskiej kolei, surowa niczym WC w pociągu relacji Kraków–Szczecin i rozbudowana niczym trasa IC Matejko kursującego z Przemyśla do Świnoujścia (1054 kilometry!).
OpenTTD to gra, która pomimo archaicznej grafiki może sprawić mnóstwo satysfakcji, choć warto pamiętać, że próg wejścia ustawiony jest tu bardzo wysoko. OpenTTD jest trudne, a odkrycie wszelkich tajników zajmie Wam mniej więcej tyle, ile trasa z Moskwy do Władywostoku.
Chris Sawyer, twórca serii Transport Tycoon i RollerCoaster Tycoon, powrócił jeszcze ze swoimi pociągami w 2004 roku za sprawą Locomotion, ale gra pomimo usprawnień została chłodno przyjęta. My wystawiliśmy Locomotion ocenę 6,0.
Seria Train Simulator i Train Sim World: CSX Heavy Haul – tytuły długie jak ekspresy nad morze
- Producent: Dovetail Games / Rail Simulator
- Gatunek: symulator jazdy
- Data premiery: 2009/2017
Swoje wielkie, niemal niepodzielne panowanie w dziedzinie symulatorów jazdy pociągiem Train Simulator rozpoczął w 2009 roku, jeszcze pod nazwą RailWorks. Przez 8 lat firma zdążyła wydać RailWorks 2, RailWorks 3, Symulator pociągu 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, a w końcu Train Sim World. Serio. Świat growych pociągów również ma swojego „Asasyna”.
Grę od strategiczno-ekonomicznych hitów odróżnia w zasadzie wszystko, a łączą tylko pociągi. Tutaj bowiem wcielamy się w maszynistę, który musi bezpiecznie przejechać z punktu A do punktu B. Train Simulator zachwyca (przeraża!) ogromem dodatków, modeli prawdziwych lokomotyw (w tym najnowszych!) czy tras. To swoisty Euro Truck Simulator świata kolei, choć trudno nie oprzeć się wrażeniu, że nadmierna eksploatacja skutecznie zabiła fenomen gatunku.
PS: Wszystkie DLC do Train Simulatora na Steamie można zakupić za jedyne 25 tysięcy 394 złote i 42 grosze.
Wydane w 2017 roku Train Sim World oparte na silniku Unreal Engine 4 oferuje znacznie lepszą grafikę, ale nie dajcie się zwieść marketingowym bajkom. Dostaniecie to samo co w Train Simulatorze minus wszystkie DLC, które nie działają z Train Sim World.