Crayon Physics Deluxe. Perły ze Steama - cz. 1
Spis treści
Crayon Physics Deluxe
Wymagania sprzętowe: procesor 1 GHz, 512 MB RAM, karta graficzna 128 MB RAM obsługująca DirectX 9.0c, Windows XP/Vista
Wersja demonstracyjna gry (Steam)
Nasze materiały: |
Pamiętacie polski serial animowany Zaczarowany ołówek z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, którego główny bohater potrafił materializować przedmioty, po prostu rysując je za pomocą tytułowego ołówka? Gra logiczna Crayon Physics Deluxe bazuje dokładnie na tym samym pomyśle i pozwala wyczyniać podobne cuda na ekranie monitora.
Zasady rozgrywki są banalnie proste. Na każdej z ponad siedemdziesięciu przygotowanych przez autora gry plansz (istnieje również edytor, pozwalający tworzyć własne układy) znajduje się czerwona kulka oraz żółta gwiazdka. Chcąc pomyślnie przebrnąć przez dany etap, należy sprawić, żeby ta pierwsza dotknęła tej drugiej. I tyle. Wydaje się, że nie jest to nic skomplikowanego, ale to tylko pozory.
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Oba przedmioty znajdują się w najróżniejszych punktach planszy, a pomiędzy nimi roztacza się przepaść, czasem drogę blokują też inne obiekty. Od czego jednak jest cudowna kredka? Z pomocą tej ostatniej możemy narysować dowolną rzecz na planszy, która automatycznie zostanie zmaterializowana. Potrzebna jest trasa prowadząca z jednego bloku do drugiego? Żaden problem, wystarczy stworzyć prostą kreskę. Na planszy brakuje pochylni, za pomocą której kulka mogłaby wtoczyć się na położony wyżej podest? Nic trudnego, rysujemy trójkąt. Tak naprawdę użytkownik ograniczony jest wyłącznie swoją wyobraźnią, a cel – zdobycie gwiazdki – można osiągnąć na wiele różnych sposobów.
usunąć stojące na drodze przedmioty.
Dużą zaletą gry jest realistyczny silnik fizyczny, a najlepszym przykładem na jego zastosowanie jest grawitacja. Jeśli narysujemy coś w górnej części planszy, to przedmiot po materializacji zacznie spadać w dół do momentu, w którym napotka pierwszą przeszkodę. Na tym jednak nie koniec. O fizyce nie można też zapomnieć podczas budowania różnorakich konstrukcji. Silnik bardzo uważnie traktuje wszelkie krzywe powierzchnie, więc nie zdziwmy się, jeśli tworzona z mozołem przez nas koślawa wieża po chwili runie w dół. W Crayon Physics Deluxe należy też pamiętać, że prędkość przedmiotu wprawionego w ruch przekłada się na siłę, z jaką uderzy on w inne obiekty stojące na jego drodze.
Crayon Physics Deluxe to wciągająca i kapitalna gra, ale skierowana przede wszystkim do tych użytkowników, którzy lubią eksperymentować. Zaliczanie kolejnych etapów nie jest tak naprawdę najważniejsze, o czym po kilkunastu minutach zabawy przekonacie się sami. Czasem wystarczy po prostu pchnąć kulkę, żeby dotoczyła się bez problemu do gwiazdki – w rezultacie etap można zakończyć wtedy w pięć sekund. Nie jest to jednak żadna sztuka. W Crayon Physics Deluxe najlepiej będą bawić się ci z Was, którzy poświęcą czas na budowanie wymyślnych konstrukcji i sprawdzanie, jak zachowają się one w środowisku gry. I z takim właśnie podejściem radzę zasiąść do tego produktu.