Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 26 czerwca 2009, 15:00

Crayon Physics Deluxe. Perły ze Steama - cz. 1

Spis treści

Crayon Physics Deluxe

Wymagania sprzętowe: procesor 1 GHz, 512 MB RAM, karta graficzna 128 MB RAM obsługująca DirectX 9.0c, Windows XP/Vista

 

Wersja demonstracyjna gry (Steam)

Pełna wersja gry (Steam)

 

Nasze materiały:

Informacje w Encyklopedii

Gramy w Crayon Physics Deluxe!

Galeria obrazków

Pamiętacie polski serial animowany Zaczarowany ołówek z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, którego główny bohater potrafił materializować przedmioty, po prostu rysując je za pomocą tytułowego ołówka? Gra logiczna Crayon Physics Deluxe bazuje dokładnie na tym samym pomyśle i pozwala wyczyniać podobne cuda na ekranie monitora.

Zasady rozgrywki są banalnie proste. Na każdej z ponad siedemdziesięciu przygotowanych przez autora gry plansz (istnieje również edytor, pozwalający tworzyć własne układy) znajduje się czerwona kulka oraz żółta gwiazdka. Chcąc pomyślnie przebrnąć przez dany etap, należy sprawić, żeby ta pierwsza dotknęła tej drugiej. I tyle. Wydaje się, że nie jest to nic skomplikowanego, ale to tylko pozory.

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Oba przedmioty znajdują się w najróżniejszych punktach planszy, a pomiędzy nimi roztacza się przepaść, czasem drogę blokują też inne obiekty. Od czego jednak jest cudowna kredka? Z pomocą tej ostatniej możemy narysować dowolną rzecz na planszy, która automatycznie zostanie zmaterializowana. Potrzebna jest trasa prowadząca z jednego bloku do drugiego? Żaden problem, wystarczy stworzyć prostą kreskę. Na planszy brakuje pochylni, za pomocą której kulka mogłaby wtoczyć się na położony wyżej podest? Nic trudnego, rysujemy trójkąt. Tak naprawdę użytkownik ograniczony jest wyłącznie swoją wyobraźnią, a cel – zdobycie gwiazdki – można osiągnąć na wiele różnych sposobów.

Czasem cel osiągniemy jednym kliknięciem, innym znów razem musimy najpierw

usunąć stojące na drodze przedmioty.

Dużą zaletą gry jest realistyczny silnik fizyczny, a najlepszym przykładem na jego zastosowanie jest grawitacja. Jeśli narysujemy coś w górnej części planszy, to przedmiot po materializacji zacznie spadać w dół do momentu, w którym napotka pierwszą przeszkodę. Na tym jednak nie koniec. O fizyce nie można też zapomnieć podczas budowania różnorakich konstrukcji. Silnik bardzo uważnie traktuje wszelkie krzywe powierzchnie, więc nie zdziwmy się, jeśli tworzona z mozołem przez nas koślawa wieża po chwili runie w dół. W Crayon Physics Deluxe należy też pamiętać, że prędkość przedmiotu wprawionego w ruch przekłada się na siłę, z jaką uderzy on w inne obiekty stojące na jego drodze.

Crayon Physics Deluxe to wciągająca i kapitalna gra, ale skierowana przede wszystkim do tych użytkowników, którzy lubią eksperymentować. Zaliczanie kolejnych etapów nie jest tak naprawdę najważniejsze, o czym po kilkunastu minutach zabawy przekonacie się sami. Czasem wystarczy po prostu pchnąć kulkę, żeby dotoczyła się bez problemu do gwiazdki – w rezultacie etap można zakończyć wtedy w pięć sekund. Nie jest to jednak żadna sztuka. W Crayon Physics Deluxe najlepiej będą bawić się ci z Was, którzy poświęcą czas na budowanie wymyślnych konstrukcji i sprawdzanie, jak zachowają się one w środowisku gry. I z takim właśnie podejściem radzę zasiąść do tego produktu.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat, do 2023 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

Perły ze Steama - cz. 3
Perły ze Steama - cz. 3

W trzeciej części naszego cyklu artykułów zajęliśmy się kolejnymi ciekawymi grami, dystrybuowanymi za pośrednictwem systemu Steam. Jest wśród nich również debiutująca właśnie kapitalna przygodowka pt. Machinarium.

Perły ze Steama - cz. 2
Perły ze Steama - cz. 2

Zapraszamy do przeczytania drugiej części naszego cyklu artykułów, traktującego o ciekawych grach typu "casual". Przed Wami kilka kolejnych interesujących gier z oferty systemu Steam.