filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 8 lipca 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni. Najtrudniejsze sceny, które nakręcił Marvel

Spis treści

Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni

  1. Rok produkcji: 2021
  2. Gdzie obejrzeć: Disney+

Zestawienie kończymy jednym z najnowszych tytułów ze stajni MCU, czyli filmem wprowadzającym bohatera Shang-Chi. Nie był to jakiś wybitny film, ale dał się poznać jako kino akcji o niezłym poziomie, gdzie azjatyckie sztuki walki łączą się z motywem starodawnych baśni. Ale my dziś nie będziemy rozmawiać o mitologii i pięknych smokach, ale o pewnej – nieco hermetycznej – sekwencji walki… w busie! Bo ona robi ogromne wrażenie, a, jak się okazuje, jej realizacja nie była prosta.

Dwa busy zostały zamontowane do specjalnych platform, aby uzyskać efekt nieustannego kołysania. Dzięki temu nie dokonano żadnych większych zniszczeń, a aktorzy mogli odegrać swoje sceny walki bez większego stresu. Busami manewrowano tak, aby zgadzało się to z trasą czy wszelakimi dewastacjami, do których doprowadziła ta „mała podróż”. Twórcom nakręcenie owej siedmiominutowej sceny zajęło aż rok! Andy Cheng, spec od sztuk walki i koordynator scen akcji, który pracował przy filmie, powiedział, że była to jedna z najambitniejszych sekwencji, nad którymi kiedykolwiek pracował! Pozostaje pytanie, czy całe to poświęcenie było tego warte.

Od autora

Zastanawiacie się czasem, jak oni to zrobili, gdy oglądacie daną scenę akcji? Jeśli tak, to ten artykuł był jak najbardziej dla was. Czasem dobrze jest zapoznać się z kulisami produkcji i dowiedzieć się czegoś więcej w rytm nauk Adama Słodowego. Dzięki temu nieraz można jeszcze bardziej docenić stronę wizualną poszczególnych filmów!

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej