filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 8 kwietnia 2023, 09:10

autor: Marek Jura

Komiksowy crossover – Sabrina i Riverdale. Najpopularniejsze seriale o młodzieży

Spis treści

Komiksowy crossover – Sabrina i Riverdale

Chilling Adventures of Sabrina, showrunner: Roberto Aguirre-Sacasa, Warner Bros. Television, Netflix 2018 - Najpopularniejsze seriale o młodzieży (ale niekoniecznie dla) - dokument - 2023-04-07
Chilling Adventures of Sabrina, showrunner: Roberto Aguirre-Sacasa, Warner Bros. Television, Netflix 2018
  1. Liczba sezonów/odcinków I: 4/36
  2. Emisja I: 2018–2020
  3. Gatunek/konwencja I: komediodramat z elementami horroru dla młodzieży
  4. Gdzie obejrzeć I: Netflix
  5. Liczba sezonów/odcinków II: 6/117
  6. Emisja II: 2017–
  7. Gatunek/konwencja II: młodzieżowy dramat obyczajowy w komiksowej stylistyce z elementami nadnaturalnymi
  8. Gdzie obejrzeć II: Netflix

Trudno powiedzieć, dlaczego produkcji zatytułowanej Chilling Adventures of Sabrina (którą dalej będą nazywał po prostu Sabriną) nie udało się przyciągnąć wystarczającej liczby widzów, by zyskać piąty, a tak naprawdę trzeci sezon; dwa poprzednie były po prostu podzielone. Kiernan Shipka zagrała znakomicie, podobnie jak aktorki wcielające się w jej ciotki i odtwórca roli Szatana. Blackwood był może trochę przerysowany, ale w ogólnym rozrachunku pasowało to do koncepcji, tak jak i jego zamiłowanie do bóstw rodem z twórczości Lovecrafta. Zabrakło chyba pomysłu na zakończenie, zarówno to dotyczące obu Sabrin, jak i ich przyjaciół. Wszystko potoczyło się zdecydowanie za szybko. A to, nawet przy świetnej grze aktorskiej i niesamowitym klimacie, mogło nie wystarczyć co bardziej wymagającym widzom.

Riverdale to z kolei serial fenomen. Podobnie jak Sabrina najpierw był komiksem, którego autor dostał szansę przeniesienia go na mały ekran. Wówczas jednak nikt nie mógł przypuszczać, że zostanie na antenie tak długo, w międzyczasie kilkakrotnie zmieniając klimat. Typowy serial młodzieżowy z lekką domieszką „mystery genre” przyciągnął całe rzesze młodych ludzi i tych ze starszych, którzy lubują się w takich produkcjach. Potem na chwilę Riverdale stało się niemal młodzieżowym Miasteczkiem Twin Peaks, mierzyło się z seryjnym zabójcą, opowiadało o wojnach gangów, ostatecznie zwracając się ku nadnaturalnemu i przyjmując typowo komiksowy styl, dokładnie taki, o jakim od początku marzył jego twórca.

Szkoda, że z dwóch funkcjonujących w tej samej rzeczywistości seriali przetrwał tylko jeden. Z czasem mógłby powstać z tego mały Marvel lub DC, a tak po zakończeniu Riverdale możemy zostać z niczym.

 

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej