Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 10 sierpnia 2013, 13:00

autor: Adrian Werner

Metal Gear Solid. Najlepsze serie skradankowe wszech czasów - ranking gry-online.pl

Spis treści

Metal Gear Solid

Metal Gear było pierwszą prawdziwą skradanką, która zawitała na konsole, dzięki konwersji debiutanckiej odsłony na Nintendo Entertainment System. Okazała się ona na tyle popularna, że firma Konami samodzielnie i bez udziału ojca cyklu Hideo Kojimy, opracowała kontynuację w postaci Snake's Revenge na tę samą platformę. W odpowiedzi Kojima stworzył w 1990 r. własną część drugą w postaci Metal Gear 2: Solid Snake na komputer MSX2.

Wczesne odsłony serii cieszyły się sporym powodzeniem, ale prawdziwa eksplozja popularności nastąpiła wraz z premierą trzeciej edycji zatytułowanej Metal Gear Solid. Gra ukazała się 1998 roku na konsolę PlayStation, a późniejszych latach doczekała konwersji na PC oraz remake’u na Gamecube’a. W MGS Hideo Kojima był w stanie po raz pierwszy w pełni zrealizować swoją wizję. Otrzymaliśmy dopracowaną skradankę, która oparta była na dość prostych rozwiązaniach, ale nadrabiała to wyśmienitą fabułą oraz ciekawymi bossami. W rezultacie sprzedano ponad 6 mln egzemplarzy.

Kolejna odsłona, czyli Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, również osiągnęła dobre wyniki finansowe, ale jednocześnie okazała się wielkim rozczarowaniem dla fanów serii. Kojima nigdy więcej nie popełnił już tego błędu. Metal Gear Solid 3: Snake Eater stanowiło powrót do szczytowej formy i znacząco wzbogaciło mechanizmy skradankowe, oferując masę ciekawych gadżetów oraz system kamuflażu. Gra wyniosła również cykl na zupełnie nowe wyżyny fabularne. Część czwarta nie stanowiła już tak dużego skoku naprzód [tu trzeba inaczej], ale również przypadła do gustu fanom i zaoferowała kolejne nowości wzbogacające rozgrywkę.

Przyszłość marki jawi się w różowych barwach. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain wprowadzi otwarty sandboksowy świat i najprawdopodobniej będzie najbardziej skradankową odsłoną serii.

Metal Gear jest najlepszą serią skradankową według Kwiścia.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Twoja ulubiona seria skradanek to:

Manhunt
1%
Mark of the Ninja
1,1%
Tenchu
1,1%
Death to Spies
0,5%
The Last of Us
1,4%
Assassin’s Creed
19,6%
Metal Gear Solid
7,8%
Deus Ex
5,7%
Dishonored
7,8%
Hitman
13%
Tom Clancy’s Splinter Cell
23,3%
Thief
14,3%
Nie lubię skradanek.
3,5%
Zobacz inne ankiety
Skradanki, które stworzyły gatunek – historia szpiegów, zabójców i złodziei
Skradanki, które stworzyły gatunek – historia szpiegów, zabójców i złodziei

Nawet Death Stranding, gra o byciu kurierem, czerpie z mechaniki skradanek. To pokazuje, jak długą drogę przebył ten gatunek. Dziś przyjrzymy się najważniejszym punktom zwrotnym w jego historii.

Hideo Kojima – wszystko, co chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać
Hideo Kojima – wszystko, co chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać

Niespełniony filmowiec, wizjoner, showman uwielbiający droczyć się z graczami, ofiara największej branżowej afery roku 2015, człowiek, który otrzymuje poświęcone sobie zwiastuny. Hideo Kojima ma wiele twarzy, ale czy jest tym, kogo potrzebujemy?

Metal Gear Solid – 30 lat największej skradankowej sagi gier wideo
Metal Gear Solid – 30 lat największej skradankowej sagi gier wideo

Prawdziwe życie zaczyna się po trzydziestce – powiedziałby dziś Solid Snake, gdyby nie zabiło go Konami. 13 lipca mija równo 30 lat od premiery pierwszej gry z cyklu Metal Gear wydanej na 8-bitowe komputery MSX2.