filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 22 lutego 2020, 08:03

autor: Marek Jura

Najlepsze seriale SF na Netflixie w 2020 roku

Netflix science fiction stoi. Zarówno jeżeli chodzi o filmy jak i seriale. W większości są to zresztą produkcje przynajmniej przyzwoite. Wybieramy dla Was najlepsze pozycje.

Spis treści

Science fiction to gatunek, który w ciągu ostatnich lat naprawdę mocno się zmienił. To, co kiedyś kojarzyliśmy głównie z niskobudżetowymi space operami czy kiczowatymi historiami o pokracznych superbohaterach łapiących jeszcze pokraczniejszych superzłoczyńców, stało się tak naprawdę żyłą złota dla producentów filmów i seriali. Nawet Avatar, Avengers: Endgame czy Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy czerpią z poetyki SF. Ludzie lubią zapuszczać się w obce światy, w przyszłość. Dlatego serialowych propozycji w tych klimatach nie brakuje – zwłaszcza na Netflixie. My zaś pomagamy wybrać te najciekawsze.

Altered Carbon

  1. Co to: historia przywróconego do życia detektywa
  2. Jakie to SF: dystopia, cyberpunk, noir
  3. Ile odcinków i sezonów: 1 sezon, 10 odcinków
  4. Czy seria ma zakończenie: nie, na razie czekamy na 2 sezon

Można krytykować Altered Carbon Netflixa za zbytnie efekciarstwo, upraszczanie niektórych wątków względem książki czy nie do końca trafione decyzje obsadowe (Joel Kinnaman to świetny aktor, ale czy sprawdził się w roli Kovacsa? Mam co do tego pewne wątpliwości), jednak nie sposób odmówić mu oryginalności. Większość pozycji z tej listy nie sięga bowiem tak daleko w przyszłość.

Problemy, z jakimi mierzą się ich bohaterowie, zupełnie nie są fantastycznonaukowe. Z Altered Carbon jest inaczej – to przede wszystkim historia o dylematach przyszłości, które teraz mogą wydawać nam się zupełnie obce. Nie znaczy to jednak, że całkowicie brakuje tu wątków uniwersalnych, choć trudno nazwać takowymi rozważania dotyczące blasków i cieni kontynuowania życia po śmierci jednego ciała w innym. Altered Carbon wnosi więc do gatunku trochę świeżości.

Mocnym elementem tego serialu są efekty specjalne i scenografia. Ani przez chwilę nie ma się wrażenia, że twórcy nie chcą czegoś pokazać ze względu na cięcia budżetowe. Futurystyczne budowle bogaczy świetnie kontrastują z dzielnicami biedoty. Oczywiście koncepcja starć klasowych w świecie przyszłości jest już kliszą cokolwiek zużytą, jednak to przecież nie wszystko, co może zaoferować Altered Carbon.

Samo śledztwo, jakie prowadzi Kovacs, ma swoje lepsze i gorsze momenty. Z jednej strony twórcy umiejętnie żonglują podrzucanymi tu i ówdzie fałszywymi tropami, z drugiej czasem mocno komplikują sprawy. Może być to uznawane za wadę – szczególnie w przypadku, gdy widzowi zdarzy się choć przez chwilę nie skupiać uwagi w stu procentach. Mimo to scenariusz pozostaje jednym z lepszych elementów Altered Carbon.

Literackim pierwowzorem serialu była książka autorstwa Richarda Morgana o tym samym tytule. Ukazała się w roku 2002. Rok później pisarz został za nią uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Phillipa K. Dicka. Historia o Takeshim Kovacsu szybko stała się na tyle popularna, że Morgan napisał jeszcze dwa tomy tej opowieści.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Przyjęlibyście pigułkę z Limitless?

90,3%
Tak
9,7%
Nie
Zobacz inne ankiety