autor: Janek Podraza
Monopoly. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2023 rok
Spis treści
Monopoly
PODSTAWOWE INFORMACJE
Szacowany czas rozgrywki: 1–3 godziny
Liczba graczy: 2–6
Gatunek: gra rodzinna
Klimat: wiele różnych
Różne wersje gry Monopoly kupisz tutaj
Dla wielu to pewnie zaskoczenie, dla niektórych może wręcz obraza, a dla reszty zaciekawienie, o co chodzi. Zanim zacznę mówić o samej grze, chciałbym jedynie napomknąć, że ten ranking nie sortuje ich w kolejności jakościowej. Jest to bardziej lista planszówek, w której każda odznacza się czymś innym, więc nie ma znaczenia, czy znalazła się na pozycji pierwszej, czy ostatniej.
Skoro mamy już to ustalone, pora przystąpić do oceny Monopoly, bo wierzcie lub nie – trudno znaleźć pozycję, która w świecie planszówek wzbudzałaby większe emocje. Aby zrozumieć ich przyczynę, opowiem pokrótce, na czym polegają zasady tej już ponad stuletniej gry.
Są one naprawdę proste, wiążą się bowiem z rzucaniem kostkami sześciennymi. Każdy z graczy ma swój pionek, którym porusza się po planszy złożonej z wielu różnych pól. Jak możecie się domyślać, przesuwamy się w każdej kolejce o tyle pól, ile wypadnie na kostkach. Druga część naszej kolejki to czynności związane z miejscem, na którym wylądowaliśmy. Znakomitą większość pól stanowią nieruchomości, które można kupować, a następnie zabudowywać domami lub hotelami. Gorzej, gdy wylądujecie na polu będącym już w posiadaniu któregoś z rywali, bo wtedy będziecie zmuszeni zapłacić mu czynsz. Oprócz tego w wyniku ruchu macie okazję trafić do więzienia lub dobrać losową kartę zdarzeń inicjujących jakąś, dobrą lub złą, sytuację. W rozgrywce triumfuje ten, kto doprowadzi do bankructwa wszystkich przeciwników. To tak naprawdę tyle – jak sami widzicie zasady są dziecinnie proste i nawet najmłodsi gracze bez problemu je zrozumieją. Warto jeszcze dodać, że powstało mnóstwo, naprawdę mnóstwo, rodzajów Monopoly – od chociażby edycji Gry o tron, przez Jamesa Bonda, po Gdynię. Prawie każda z wersji wprowadza kilka zmian zasad i zwiększa różnorodność rozgrywki, a także wnosi nowy klimat.
Może się już domyślacie, skąd to całe zamieszanie wokół Monopoly. Wynika to z faktu olbrzymiej prostoty gry, która sprawia, że nasze decyzje mają źródło jedynie w losowych rzutach kostkami. Fakt, jest to spory minus i nie ma co udawać, że grając w Monopoly, stoi się przed strategicznym ogromem możliwości – nie tego bym w tym przypadku szukał. Ta planszówka to przede wszystkim dużo śmiechu, fajnej zabawy dla całej rodziny lub paczki znajomych, a także nutka prawdziwie emocjonującej rywalizacji. Wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale uważam, że Monopoly to świetna gra na początek przygody z tym hobby. Sprawdza się to szczególnie w przypadku najmłodszych, a mówię to jako osoba, która na Monopoly się wychowała. Warto jednak szybko przejść dalej, szukając tytułów z bardziej kreatywną rozgrywką.
Klasyczna wersja uszczupli Wasz portfel o 125–200 złotych. Jest ona jednak nudna wizualnie. Radzimy dopłacić i wybrać jakąś ciekawszą edycję w klimatach ulubionego uniwersum gier, filmów, seriali itp.
Monopoly to propozycja dla Ciebie, jeśli:
- lubisz bardzo proste zasady i lekką rozgrywkę;
- w dziedzinie planszówek jesteś absolutnie zielony;
- pragniesz wejść w buty zamożnego inwestora;
- szukasz czegoś oldskulowego.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!