26. Old School RuneScape. Mobilne perełki – 30 mobilnych gier 2018 roku
Spis treści
26. Old School RuneScape
OLD SCHOOL RUNESCAPE W SKRÓCIE
- Producent gry: Jagex
- Gatunek: MMORPG
- Platformy mobilne: Android, iOS
- Model biznesowy: free-to-play
Kategoria MMORPG jest na rynku mobilnym wyjątkowo słabo reprezentowana. Przyzwoitych gier pojawia się niewiele, a większość godnych uwagi bardziej przypomina serię Diablo niż klasyczne MMO, koncentrując się ma małych drużynach wypełniających misje w zamkniętych instancjach. Dlatego z radością powitaliśmy premierę Old School RuneScape na iOS-ie i Androidzie.
Na PC RuneScape przechodziło wiele kompletnych transformacji, jednak część fanów nie chciała radykalnych zmian, więc autorzy na niektórych serwerach wciąż pozwalali bawić się w starszą wersję gry. Old School RuneScape bazuje na stanie z 2007 roku, ale jest od tego punktu stale rozwijane zgodnie z sugestiami społeczności.
Taki rodowód powoduje, że Old School RuneScape to pod względem technologicznym dinozaur, jednak szybko zapomina się o słabej grafice. Tytuł zachwyca bowiem ogromnym uniwersum, bogatą zawartością i dopracowanymi mechanizmami rozgrywki. Otrzymujemy prawdziwy wirtualny świat, kształtowany przez bawiących się w nim graczy. Na rynku mobilnym w kategorii MMORPG produkcja ta nie ma praktycznie żadnej poważnej konkurencji, a dodatkową zaletę stanowi możliwość oddawania się rozrywce wspólnie z graczami pecetowymi. Powoduje to również, że możemy np. grać na PC w domu, a potem kontynuować zabawę na telefonie w drodze do pracy lub szkoły.
25. Gravity Rider
GRAVITY RIDER W SKRÓCIE
- Producent gry: Vivid Games
- Gatunek: gra zręcznościowa
- Platformy mobilne: Android, iOS
- Model biznesowy: free-to-play
Nasz kolejny faworyt to produkcja opracowana przez polskie studio Vivid Games. Gravity Rider to zręcznościówka inspirowana popularną serią Trials.
Podczas zabawy gracz kieruje motocyklistą, który musi pokonać pełne pułapek i przeszkód trasy. Grafika jest trójwymiarowa, ale poruszać możemy się w sposób typowy dla gier 2D. Charakter torów sprawia, że nie mamy do czynienia z wyścigami. Zamiast tego całość przypomina skrzyżowanie platformówki i gry logicznej, gdyż samo dojechanie do mety wymaga sporego sprytu i zręczności.
Autorzy postawili na realia science fiction, co zapewnia dużą różnorodność trasom i używanym maszynom. Wyzwania są dzięki temu zróżnicowane i gra co chwilę zaskakuje pomysłowymi przeszkodami, a dostępność sieciowych rankingów skutecznie motywuje do wielokrotnego przechodzenia tych samych poziomów w celu wypracowania lepszego wyniku.