filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Top Gun: Maverick, reż. Joseph Kosinski, Paramount Pictures; The Batman, reż. Matt Reeves, Warner Bros. 2022
i
Filmy i seriale 16 grudnia 2022, 14:23

autor: Jan Tracz

Na Zachodzie bez zmian. Najlepsze filmy 2022 roku

Spis treści

Na Zachodzie bez zmian

Na Zachodzie bez zmian, reż. Edward Berger, Netflix, 2022 - Najlepsze filmy 2022 roku - dokument - 2022-12-16
Na Zachodzie bez zmian, reż. Edward Berger, Netflix, 2022
  1. Reżyser: Edward Berger
  2. Gatunek: (anty)wojenny
  3. Długość filmu: 2 godz. 23 min
  4. Nasza recenzja: tutaj
  5. Gdzie obejrzeć: Netflix

Tegoroczny niemiecki film zgłoszony do Oscarów i aktualnie walczący o Złoty Glob w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. I nawet jeśli fabularnie film odbiega od antywojennej powieści Ericha Marii Remarque’a (można rzec, że książka jest jedynie formalnym pretekstem dla realizacyjnego rozmachu), to nie jest to wbrew pozorom jakaś zła decyzja twórcza – po prostu mamy do czynienia z ukazaniem dramatu żołnierzy pod odrobinę innym kątem. Nawet i kilka momentów z powieści zostało umiejętnie odzwierciedlonych – choćby scena z dogorywającym „wrogiem” z armii przeciwnika wciąż pozostaje jednym z najmocniejszych momentów literacko-filmowych w historii.

Wersja ta raczej nie wydaje się ciekawsza od tej z 1930 roku, kiedy mówimy o poprowadzeniu głównej opowieści czy skupieniu się na książkowych bohaterach. Nie zmienia to faktu, że w najbliższym czasie nie znajdziecie nowego filmu, który w tak bezwzględny sposób portretuje brud, śmierć i choroby, czyli wszystkie elementy, które możemy nazwać składowymi wojennego terroru. Na Zachodzie bez zmian ukazuje okropieństwa wojny takimi, jakimi były sto lat temu.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej