Stronghold Kingdoms. Na upalne i deszczowe dni – najlepsze przeglądarkowe gry strategiczne na wakacje
Spis treści
Stronghold Kingdoms
Stronghold Kingdoms to kolejny przykład przerobienia na grę przeglądarkową uznanej tradycyjnej marki. To również strategia ekonomiczna z lekkim zacięciem wojennym, choć proporcje ustawione tutaj zostały inaczej niż w The Settlers Online.
Zaczynając zabawę wybieramy lokalizację na mapie dla naszej wioski. Następnie rzucamy się w wir życia władcy, robiąc to, do czego przyzwyczaiły nas inne produkcje tego typu. Za pomocą podwładnych pozyskujemy więc surowce i wznosimy budynki. Zajmujemy się produkcją różnorodnych dóbr i rozwijaniem społeczności poprzez odblokowywanie kolejnych gałęzi rozbudowanego drzewka technologicznego. O utrzymanie odpowiedniej motywacji dba system honoru, w którym za sukcesu i właściwe opiekowanie się ludnością otrzymujemy punkty pozwalające na awansowanie na kolejne rangi.
Co wato podkreślić, autorzy odtworzyli element charakterystyczny serii, czyli położenie dużego nacisku na rozbudowę twierdz. Trzeba je odpowiednio zaplanować i zadbać o ich możliwości defensywne. Zamki również polegają systemowi rozwoju, więc możemy je wyspecjalizować lub też postawić na bardziej uniwersalną rozbudowę. Wszystko to ma kluczowe znacznie, ponieważ prędzej czy później nasza twierdza zostanie zaatakowana, a z czasem my również udamy się na podbój nowych terenów. Gracze mają małe możliwości bezpośredniego wpływania na przebieg starć, więc ich rezultat zależy głównie o tego, jak się do nich przygotujemy.
Stronghold Kingdoms kładzie bardzo duży nacisk na elementy MMO. Każdy serwer zamieszkują chmary graczy, często połączonych w rywalizujące gildie. Walka, handel i sojusze kształtują układ sił na mapie, a autorzy zapewnili masę opcji ułatwiających organizowanie się użytkowników oraz komunikację między nimi. Dzięki temu gracz może autentycznie poczuć, że wpływa na sytuację na serwerze. Tak jak w praktycznie każdej grze tego typu, prędzej czy później docieramy do momentu, w którym realizacja rozkazów zaczyna zajmować podwładnym długie godziny. Aspekty społecznościowe ograniczają trochę ten problem i zapewniają większą dynamikę wirtualnego świata, a możliwość posiadania kilkudziesięciu wiosek sprawia, że najczęściej nie musimy bezczynnie wpatrywać się w monitor.
Dodatkową zaletą Stronghold Kingdoms jest duża popularność gry w Polsce. Społeczność jest liczna i aktywna, twórcy nie ociągają się z wprowadzaniem polskich wersji aktualizacji, a nawet można pograć na serwerze, którego tereny są przerobioną wersją współczesnej mapy Polski.
W grze istotną rolę odgrywają karty, których aktywacja zapewnia różnorodne bonusy i ułatwienia. Każdy graczy co tydzień otrzymuje kilka kart za darmo, jednak aby zdobyć ich więcej trzeba w ramach mikropłatności nabywać dodatkowe zestawy. Możemy także kupować tzw. Tokeny Premium, otwierające dodatkowe opcje podczas rozgrywki, pozwalające na automatyzacje zarządzania imperium, gdy nie jesteśmy zalogowani oraz udanie się na wakacje, podczas których nikt nie zaatakuje naszych ziem.
Stronghold Kingdoms jest mocno nastawione na rywalizację z innym graczami, więc sporą przewagę mają osoby, które za prawdziwe pieniądze kupują tzw. Korony Firefly, a następnie wydają je na karty i tokeny. Mimo to można się dobrze bawić za darmo, gdyż gra jednocześnie kładzie duży nacisk na zawiązywanie sojuszy i większość ich członków wcale nie jest tzw. „wielorybami” wydającymi regularnie duże sumy.