Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 lipca 2014, 15:09

autor: Adrian Werner

Might & Magic: Heroes Online. Na upalne i deszczowe dni – najlepsze przeglądarkowe gry strategiczne na wakacje

Spis treści

Might & Magic: Heroes Online

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam polecić jest Might & Magic: Heroes Online. W przeciwieństwie do pozostałych propozycji w tym artykule, gra wciąż znajduje się w fazie zamkniętych testów, ale dostać się do nich jest całkiem łatwo i warto włożyć w to wysiłek, gdyż projekt jest zaskakująco dobrą adaptacją klasycznego cyklu.

Gra stanowi hybrydę strategii i RPG-a, ale o ile w tradycyjnych odsłonach serii przewagę miał pierwszy z tych aspektów, polegający na rozbudowie zamku i zarządzaniu ekonomią, tak w wydaniu przeglądarkowych został on zepchnięty na boczny tor, a nacisk położono przede wszystkim na kierowanie bohaterem i podległą jego rozkazom armią, eksplorowanie świata i wypełnianie misji. Jednocześnie całość oferuje zaskakująco rozbudowany wątek fabularny i zaprojektowano ją tak, abyśmy większość wyzwań mogli ukończyć samotnie, bez korzystania z pomocy innych użytkowników. W najgorszym wypadku musimy co najwyżej cofnąć się na wcześniejsze tereny i trochę pogrindować.

Nawet okazjonalna konieczność zawrócenia nie nuży jednak, gdyż system walki został wyśmienicie opracowany. Bitwy rozgrywane są w turach na planszach pokrytych heksagonalną siatką, a spory zestaw możliwych jednostek, zaklęć i umiejętności specjalnych sprawia, że potyczki są ciekawe i nie nudzą się szybko. Oczywiście równie dużo, jak nie więcej, frajdy sprawia kooperacja z innymi graczami, z którymi możemy tworzyć różnego rodzaju grupy i zapraszać do wzięcia udziału np. w walce z bossem czy oblężeniu. Natomiast możliwości rywalizacji są na chwilę obecną mocno ograniczone i sprowadzają się do samodzielnych starć rankingowych.

Walutą służąca do mikropłatności są tzw. Pieczęcie Bohatera. Wydajemy je tradycyjnie na przyśpieszenie konstrukcji i tempa gromadzenia surowców czy też zakupy dodatkowych przedmiotów.

Pieczęcie bohatera otrzymujemy w nagrodę za sukcesy, ale w niewielkich ilościach. Jednocześnie, przynajmniej na chwilę obecną, cały ten system jest mało agresywny pod względem „dojenia” gracza z prawdziwych pieniędzy. Wynika to z powodu braku nacisku na PvP i skoncentrowania się na samotnej lub kooperacyjnej zabawie. Przy takich rozwiązaniach najgorszym co może spotkać darmowego użytkownika jest konieczność poczekania dłużej aż pewne jego rozkazy zostaną wykonane.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?
Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?

Nie każdy dysponuje pecetem z górnej półki lub gra na konsoli. Czy posiadacze słabego sprzętu są skazani na wyginięcie? Nie! Podajemy propozycje nie tak starych, a świetnych gier, które pójdą nawet na przysłowiowym kalkulatorze.

10 gier przeglądarkowych na zimowe wieczory i ponurą szarówkę
10 gier przeglądarkowych na zimowe wieczory i ponurą szarówkę

Wszyscy czasem w nie gramy, nie wszyscy się tym chwalimy – niesłusznie. Przygotowaliśmy listę dziesięciu godnych uwagi gier przeglądarkowych, z którymi możecie miło spędzić czas zimowej szarówki.