Mobilne gry MMORPG, w które da się grać bez bankructwa
Na PC-towym rynku gier MMORPG trwa posucha, ale za to produkcje mobilne są rozkwicie. Na tyle, że jest w czym wybierać! Przyjrzeliśmy się im i wybraliśmy takie, przez które nie zbankrutujecie.
Spis treści
Nigdy nie sądziłem, że kiedyś do tego dojdzie – powstaje więcej MMORPG mobilnych niż pecetowych. To nie żart! Sytuacja wydaje się o tyle poważna, że fani gatunku coraz częściej spoglądają na ekran smartfona, zagrywając się w nowy tytuł, niż korzystają z dobrodziejstw blaszaka. Nie jestem z tego powodu zadowolony, ale jest, jak jest, i nie zapowiada się, by miało być lepiej. Przygotujcie się zatem na auto-tracking i auto-fight!
Zresztą, kiedyś zwiastowałem, że czeka nas zalew takich produkcji, i najwidoczniej wykrakałem. Przyszła zatem pora, by oddzielić ziarno od plew i wybrać mobilne MMORPG, które zasługują na Waszą uwagę.
AKTUALIZACJA
W maju 2020 roku zaktualizowaliśmy tekst, bowiem dwie mobilne produkcje zdecydowanie zasłużyły na to, aby znaleźć się w tym zestawieniu. Co to oznacza dla Was? Całe dwa nowe tytuły, które są warte uwagi, a które nie wydoją Waszych portfeli. Umieściliśmy je na końcu listy.
DARMOWO, ALE CZY UCZCIWIE?
Uprzedzam, że występowanie item shopu w każdej takiej produkcji to kwestia dyskusyjna – jedni zaczną narzekać i straszyć modelem pay-to-win, inni okażą zdecydowanie więcej wyrozumiałości. Dzięki takim sklepikom te gry żyją, więc ich obecność stanowi, niestety, normę. Z tego powodu postarałem się wybrać dla Was trzynaście produkcji (kolejność nie ma znaczenia), które mają najmniej inwazyjne mikropłatności, a przy tym są całkiem przyjemnymi MMORPG.
POMINĘLIŚMY COŚ?
Coś pominęliśmy? Jeśli wiesz o jakiejś nadchodzącej lub działającej mobilnej grze MMORPG, której tu nie wymieniliśmy, wspomnij o tym w komentarzu.
Albion Online
- Producent: Sandbox Interactive
- System operacyjny: Android 5.0 lub nowszy
- Cena: 30 dolarów + opcjonalny abonament
Albion Online to jedna z nielicznych produkcji z funkcją cross-platform pomiędzy wersją PC a mobilną. To również sandboksowa gra MMORPG, w której od samego początku jesteśmy zdani tylko na siebie. Deweloperzy zrezygnowali ze standardowego zdobywania leveli. Zamiast tego o sile naszej postaci decyduje poziom jej ekwipunku oraz zdolności. Ten pierwszy dzieli się na różne tiery, a każdy element daje dostęp do innych umiejętności. W efekcie nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć maga w pełnej zbroi płytowej.
Kluczowe są tutaj jednak same skille i ich rozwój. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do coraz bardziej zaawansowanych odmian, które pozwalają wytwarzać mocniejszy sprzęt, zdobywać rzadsze surowce lub lepiej obrabiać materiały. Warto przy tym zaznaczyć, że pojedynczy gracz w Albionie Online dużo nie zdziała, chociaż ostatnie zmiany wprowadziły nieco atrakcji dla samotnych wilków.
Tytuł nastawiony jest bowiem na zabawę z innymi, dlatego podstawę stanowi znalezienie gildii oraz uczestniczenie w jej życiu. Mowa o wojnach o zamki czy zajmowaniu terenów. Zresztą PvP to istotny element rozgrywki, bowiem w Albionie Online surowce potrzebne do wytworzenia lepszego ekwipunku znajdują się w strefach, gdzie dozwolona jest niemal nieograniczona walka pomiędzy graczami. Śmierć z kolei karana jest utratą sprzętu, więc warto zawsze mieć się na baczności.
UWAGA NA TEGO METINA2!
W sieci dostępna jest mobilna wersja kultowego w Polsce Metina2. Tytuł ten jest w pełni grywalny i rzeczywiście okazuje się tym, czego można było oczekiwać po smartfonowej wersji tego MMORPG. Musicie jednak mieć na uwadze fakt, że z tą produkcją nie wszystko jest w porządku. Aplikacja zawiera szkodliwe oprogramowanie, wydobywające informacje z telefonu oraz używające go do wykopywania kryptowalut. Z tego powodu gra nie występuje w zestawieniu jako pozycja polecana. A Wy lepiej jej nie ściągajcie.