Gdzie kupować?. Jak kupić LEGO i nie zbankrutować?
Spis treści
Gdzie kupować?
Decyzję o tym, jaki zestaw kupić w charakterze prezentu, zostawiam Wam. Postaram się jednak poradzić, gdzie szukać dobrych cen oraz gdzie absolutnie nie kupować klocków. Zacznijmy więc od tego ostatniego.
Powinniście unikać popularnych sklepów sieciowych, często obecnych w dużych galeriach handlowych. Przebitka cenowa poszczególnych zestawów może wynosić ponad 100 złotych, nawet w okresie świątecznych promocji. Takie sklepy mają bardzo przykrą tendencję do podnoszenia podstawowych cen zaraz przed okresem promocyjnym, by potem kusić klientów ofertami, które atrakcyjne są tylko w teorii. Wyżej wspominany zestaw klocków LEGO Duplo w popularnej sieciówce może kosztować nawet o kilkadziesiąt złotych więcej niż w innych sklepach. Oczywiście od czasu do czasu zdarzają się jakieś konkurencyjne oferty, ale jeżeli koniecznie chcecie zakupić zestaw w sklepie, a nie przez internet, sprawdźcie oferty sklepów, które specjalizują się wyłącznie w sprzedaży klocków LEGO.
Najlepszą metodą wyszukiwania ofert są oczywiście porównywarki cenowe, w tym te specjalizujące się w wyszukiwaniu ofert dotyczących LEGO. Takie strony jak zklocków.pl oraz promoklocki.pl podają wszystkie interesujące nas informacje oraz agregują oferty. Możemy na nich znaleźć również stosunek ceny do ilości klocków w zestawie, a tym samym cenę pojedynczego klocka. Dla niektórych taka informacja może być przydatna. Wyszukiwarki te odnajdują też oferty z serwisu aukcyjnego Allegro.
Kupowanie nowych zestawów na Allegro nie jest złym pomysłem. Często znajdziemy tam najniższe ceny zestawów. Musicie jednak zwracać uwagę na koszt dostawy. Oczywiście konieczne jest kupowanie u sprzedawców, którzy mają w serwisie dobrą opinię. Nie kupowałbym zestawu klocków LEGO u kogoś, kto nie ma na koncie ani jednej transakcji sprzedaży. Bądź co bądź zestawy klocków, nawet w konkurencyjnej cenie, potrafią być drogie. Przypominam, gdy szukacie zestawów w serwisach aukcyjnych, stosujcie w wyszukiwarce nazwę zestawu, a nie kod produktu. Niektóre z ofert nie są opisane kodem.
WSCHODNIA KONKURENCJA
Ci, którzy na klockach LEGO kompletnie się nie znają, muszą uważać na podróbki chińskiego producenta – firmy LEPIN (i nie tylko). Te zestawy na pierwszy rzut oka wydają się praktycznie nieodróżnialne od oryginałów. Obrazek na pudełku wygląda identycznie, inne jest tylko logo. Atrakcyjność podróbek wynika z ich ceny – potrafią być nawet dwa razy tańsze. Niestety, jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia.
Czy warto natomiast kupować klocki używane? To zależy. W przypadku zestawów, które nie są już dostępne w sprzedaży, często nie ma wyjścia. Niemniej trzeba się koniecznie upewnić, czy zestaw jest kompletny. Podejrzewam jednak, że Święty Mikołaj nie dostaje wielu listów, w których jako wymarzony prezent widnieje na przykład zestaw 6080, czyli Zamek Króla z 1984 roku. Ten zestaw i tak jest tani jak na swój wiek, bo można go nabyć już za około 400 zł. Gdyby jednak koniecznie zależało Wam na zdobyciu starego modelu, którego nie ma już w sprzedaży, zajrzyjcie na stronę internetową Bricklink.
Bricklink to trochę taki craigslist albo eBay, tylko że z klockami LEGO. Znajdziecie tutaj praktycznie wszystko, łącznie z porównywaniem ofert zestawów archiwalnych. Możecie tu kupić zarówno całe zestawy, jak i pojedyncze klocki. Oferty wrzucają osoby z całego świata. Co prawda strona jest anglojęzyczna, ale można natrafić na wielu sprzedawców z Polski, którzy przyjmują płatność w złotówkach.
LEGO to świetny prezent. Nie tylko dla dzieci. To zabawka, która uczy kreatywnego myślenia i rozwija zdolności manualne. Służy nie tylko do zabawy, ale i ładnie prezentuje się na półce. Problemem może być jednak brak miejsca. Polecam więc do takiego zestawu klocków dokupić również kilka zapasowych mebli... albo od razu większe mieszkanie.
W czasie pisania artykułu wsparłem się między innymi informacjami z bloga brickblogmaniac.blogspot.com.