filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Grindhouse: Deathproof, reż. Quentin Tarantino, Dimension Films 2007
i
Filmy i seriale 23 listopada 2022, 19:03

autor: Jan Tracz

Ford Mustang – Bullitt. Kultowe samochody

Spis treści

Ford Mustang – Bullitt

Bullit, reż. Peter Yates, Warner Bros., 1968 - Kultowe samochody, bez których kino nie byłyby takie same - dokument - 2022-11-23
Bullit, reż. Peter Yates, Warner Bros., 1968
  1. Reżyser: Peter Yates
  2. Rok premiery filmu: 1968
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Rakuten

Bullit z 1968 to klasyka gatunku i jeden z pierwszych filmów nowej ery Hollywood. Całość jawi się jako niecodzienny kryminał – nawet jeśli legendarny Steve McQueen gra tutaj detektywa, Franka Bullitta, to nie mamy do czynienia z żadnym filmem noir czy thrillerem detektywistycznym. To raczej film akcji/kryminalny, który skupia się na zdolnościach detektywa: okazuje się on świetnym kierowcą, radzącym sobie nawet w najtrudniejszych miejskich warunkach.

Nic dziwnego, że Bullitt otrzymał Oscara za najlepszy montaż. Choć minęło kilkadziesiąt lat od premiery, sceny pościgowe z filmu Petera Yatesa w ogóle się nie zestarzały. Ogląda się je z zapartym tchem i trudno stwierdzić, czy lepsze wrażenie robi aktorstwo McQueena, czy jego rewelacyjnie prezentujący się ford mustang.

Bohatera praktycznie zawsze widzimy w ciemnozielonym fordzie mustangu – samochód jest jego partnerem, bowiem Frank nie ma przypisanego żadnego pomocnika. Teoretycznie pracuje sam, ale to tylko pozory – bez swojego auta nie udałoby mu się praktycznie nic zdziałać. Właśnie dlatego sam film był czymś nowym: zmieniał tory ówczesnej narracji.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej