futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 18 lipca 2022, 14:35

Facebookowe prezenty. 10 wpadek, porażek i błędów Facebooka

Spis treści

Facebookowe prezenty

W 2007 roku firma wpadła na „świetny” pomysł z płatnymi wirtualnymi prezentami, które można było wręczać na platformie społecznościowej FB. Każdy cyfrowy podarunek kosztował dolara i był… niewielką ikonką. Dziś można porównać je do nieanimowanych naklejek znanych z komunikatora Messenger. Za projekt obrazków odpowiadała Susan Kare. Wcześniej pracowała ona dla Apple. Pod koniec 2008 roku zmienił się sposób płatności za „obrazki”. Walutą stały się „kredyty” (ang. credits). Na niewiele się to zdało, bo już w 2010 roku Facebook całkowicie zamknął sklep z podarkami. Nie powiedział jednak wtedy ostatniego słowa.

Nic tylko kupować. - 10 wpadek, porażek i błędów Facebooka - dokument - 2022-07-25
Nic tylko kupować.

Kredyty, za które można było robić zakupy, zdobywało się m.in. grając w Farmville. Cały system okazał się jednak zbyt skomplikowany dla przeciętnego użytkownika serwisu i firma z niego zrezygnowała.

Gigant powrócił do pomysłu z prezentami już dwa lata później, ale tym razem były one już jak najbardziej prawdziwe. Znajomemu na urodziny można było kupić m.in. pluszaka, zabawne skarpetki, słodycze lub kartę podarunkową Starbucks. Dodatkową opcją było dodanie kartki z życzeniami. Żeby Facebook mógł zrealizować zamówienie, potrzebował adresu obdarowywanego. I tak kolejne dane trafiały do firmy. Nie można zapominać także o „zielonych”. Niektóre rzeczy były dość drogie, biorąc pod uwagę ich wielkość/liczbę sztuk. Ich jakość stała jednak na wysokim poziomie. Niestety, a może stety nie pomogło to w ekspansji sklepiku z urodzinowymi niespodziankami.

Pierwsze prezenty mogli kupić użytkownicy w Stanach Zjednoczonych. - 10 wpadek, porażek i błędów Facebooka - dokument - 2022-07-25
Pierwsze prezenty mogli kupić użytkownicy w Stanach Zjednoczonych.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii
Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.

Cmentarzysko Google - największe porażki technologicznego giganta
Cmentarzysko Google - największe porażki technologicznego giganta

Wszyscy używamy słynnej wyszukiwarki Google, oglądamy filmy na YouTube, korzystamy z Gmaila, nawigacji Google Maps, przeglądarki Chrome czy smartfonów z Androidem. Ale nie wszystkie projekty tej firmy zakończyły się tak spektakularnym sukcesem.

Top 10 największych wpadek technologicznych
Top 10 największych wpadek technologicznych

Pamiętamy najlepiej przełomowe wynalazki pokroju smartfonów, które czasem zmieniają jakiś aspekt naszego życia. W annałach nie brakuje jednak przedsięwzięć, które z tego czy innego powodu nie podbiły rynku, choć miały na to prawdziwą szansę.