Sword of Damocles (Mount & Blade / Warband). 10 najlepszych modów do gier Mount & Blade
Spis treści
Sword of Damocles (Mount & Blade / Warband)
Wbrew temu, co może sugerować tytuł, nie mamy tu do czynienia z modem przenoszącym akcję do śródziemnomorskiego świata antycznego. W zasadzie Sword of Damocles to jedyna z opisywanych w niniejszym artykule modyfikacji, która nie podmienia mapy świata – areną wydarzeń w dalszym ciągu pozostaje Calradia, ale z użyciem opisywanej przeróbki jest to zaledwie cząstka proponowanego uniwersum, na dodatek wzbogacona mechanicznie i fabularnie. Gracz wciela się w lorda z zamorskiej krainy, który wraz z garstką wiernych żołnierzy zdołał ocaleć z pogromu zgotowanego jego królestwu przez potężny Legion. Protagonista przybywa do Calradii, wiedząc, że ma rok na zjednoczenie kontynentu pod swoim sztandarem i przygotowanie go na odparcie wielkiej inwazji ze strony tego samego agresywnego imperium. Jednak nie w fabule tkwi siła Sword of Damocles – mamy tu bowiem do czynienia z modem, który rozbudowuje mechanikę nie do poznania, czyniąc z Mount & Blade bogaty w opcje symulator królestwa. Gracz otrzymuje pełną kontrolę nad różnymi obszarami zarządzania państwem, jak ekonomia, prawo, religia, infrastruktura, dyplomacja czy intrygi. Sporych zmian doczekały się też kwestie militarne. Oprócz tego omawiana modyfikacja oferuje mnóstwo nowych frakcji, jednostek, przedmiotów, pomniejszych opcji (np. kreację własnego sztandaru), poprawek graficznych etc.
Rozwijanie „Miecza Damoklesa” zostało zakończone ponad trzy lata temu, ale ostatnia wypuszczona wersja – opatrzona numerem 5.0 – to pełnoprawna i rozwinięta produkcja.
Należy wspomnieć, że opisywany mod przestał być rozwijany, gdyż autorzy zajęli się opracowywaniem jego kontynuacji w Mount & Blade: Warband, zatytułowanej Sword of Damocles: Warlords. Jest to równie znakomita modyfikacja, która jednak znacząco różni się od oryginalnego „Miecza Damoklesa” – choćby tym, że zamiast wzbogaconej Calradii oferuje zupełnie nowy (acz również średniowieczny) świat, mianowicie Ponavosę.