2023 rok rekordowy pod względem liczby znakomitych premier gier, łyżką dziegciu masowe zwolnienia
2023 rok obfituje w premiery znakomitych gier – oceny krytyków sugerują, że ostatnie miesiące w gamingu to być może najlepszy okres w historii elektronicznej rozrywki. Jednocześnie branża zmaga się z falą masowych zwolnień.
Rok 2023 zdecydowanie rozpieszcza graczy pod względem debiutów klasowych gier. Do tej pory ukazało się aż 25 tytułów (i dodatków), które uzyskały średnią ocen 90/100 bądź wyższą – przynajmniej na jednej platformie. A przecież przed nami jeszcze potencjalnie takie hity jak The Talos Principle 2 czy Super Mario RPG.
Bieżący rok już jest rekordowy, przynajmniej jeżeli weźmiemy uwagę historię stron agregujących recenzje – Metacritic czy OpenCritic. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że 2023 to najlepszy rok w historii gamingu, a już na pewno jeden z najbardziej udanych, jeżeli chodzi o premiery okiem krytyków.
Na potwierdzenie tego mamy odpowiednie dane. Jak zauważa serwis Axios, w 2023 roku ukazało się ponad dwukrotnie więcej growych „diamentów” niż średnio przez ostatnią dekadę w branży w rocznej skali. Ta bowiem wynosiła w zaokrągleniu 12 wysoko ocenianych produkcji na dany rok kalendarzowy (tu wyjątkowo dobry okazał się 2018 rok, kiedy to ukazało się 19 takich gier).
- Jakby tego mało, 2023 rok przyniósł nam aż dwa tytuły bliskie ideału (przynajmniej pod kątem recenzji), tj. Baldurs Gate 3, które swoją drogą było przez jakiś czas najlepiej ocenianą grą na PC w historii, oraz The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Obie te produkcje uzyskały średnią ocen na poziomie 96/100 w serwisie Metacritic.
- W tym roku świetnie radziły sobie również remastery i remaki – Metroid Prime Remastered, Resident Evil 4 (93/100) czy Dead Space (89/100), któremu do noty 90 zabrakło naprawdę niewiele.
- Cegiełkę do rekordowego 2023 roku dołożyły „ekskluzywy”. Oprócz wspomnianej Zeldy, Nintendo dostarczyło na rynek m.in. Super Mario Bros. Wonder, z kolei Sony wypuściło Marvel’s Spider-Man 2.
- Wśród niezwykle wysoko ocenianych tytułów znalazł się polski akcent, czyli dodatek Phantom Liberty do Cyberpunka 2077, który uzyskał średnią ocen 90 na platformę Xbox Series X/S.
- Choć Xbox Games Studios nie posiada w tegorocznym katalogu gry, która uzyskała średnią ocen na poziomie 90/100, to warto wspomnieć o udanych tytułach spod skrzydeł „Zielonych”, takich jak Hi-Fi Rush.
Jak widać, to doskonały czas na bycie graczem. Powodem wysypu udanych premier z pewnością jest wejście branży w okres, który możemy nazwać „postcovidowskim”. Studia zdołały wrócić do normalnego trybu po pandemii i w końcu wydały projekty, nad którymi prace wyraźnie zwolniły w czasach „zarazy”. Jest jednak i łyżka dziegciu w tej beczce miodu, jeżeli chodzi o szeroko pojęty gaming.
Ciężki rok dla deweloperów
Bieżący rok niestety nie dla wszystkich osób z branży jest tak udany, jak gry, które się w tym czasie ukazały. Ba, ostatnie miesiące w gamingu upłynęły pod znakiem masowych zwolnień, które dotknęły nawet najbardziej uznane studia.
Z częścią załogi pożegnały się PlayStation Studios, Telltale Games, Team17, Epic Games, Striking Distance, CD Projekt RED, Niantic, Firaxis czy Crystal Dynamics. Co więcej, niektóre studia, np. Volition, zapowiedziały zupełne zakończenie działalności.
Miejmy nadzieję, że w ogólnym rozrachunku udany dla garczy rok 2023 pozytywnie wpłynie na sytuację pracowników i branże gier w nadchodzących miesiącach i latach.
- 20 najlepszych gier pierwszej połowy 2023 roku
- Nadchodzą wielkie hity – premiery gier drugiej połowy 2023 roku