Przewodnik po Steamie
Steam jest nie tylko światowym liderem elektronicznej dystrybucji gier, to także aplikacja o stale rosnących możliwościach. Prezentujemy przewodnik, który poprowadzi Was przez proces zakładania konta Steam oraz rzuci światło na jego pozostałe funkcje.
Znajomi, nasze statystyki i czat głosowy
Mamy już Steam i gry, do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze naszych znajomych, z którymi możemy wspólnie pograć. Na początek ustawiamy swój profil, wybierając Społeczność i logując się danymi z konta Steam. Zostajemy przeniesieni do strony głównej naszego profilu, która w miarę użytkowania będzie poszerzać się o najróżniejsze informacje. Tutaj podejrzymy, jakie gry nabyli ostatnio nasi znajomi, my sami, kto zdobył jakie osiągnięcie w danym tytule bądź czy są ważne wiadomości dla grupy społecznościowej, do której się zapisaliśmy.
Ustawienia naszego profilu możemy personalizować, wybierając Edytuj mój profil. W tym miejscu wpisujemy naszą ksywkę, wybieramy awatar i podajemy inne informacje, jakimi chcielibyśmy się pochwalić.
Kiedy już jako tako się prezentujemy, czas dodać znajomego, klikając Znajomi na najwyżej położonym pasku zadań Steamu, a następnie – Dodaj znajomego. Po wpisaniu w oknie nazwy konta Steam lub maila naszego znajomego wyślemy mu zaproszenie. Przyjmowanie lub odrzucanie takiego zaproszenia odbywa się w zakładce Społeczność w dziale Zaproszenia.
Po dodaniu znajomego otwierają się przed nami nowe możliwości. Klikając na niego na liście znajomych, zostajemy automatycznie przeniesieni do jego profilu. Tam czekają na nas najróżniejsze statystyki i rankingi rozgrywek, które pozwalają przyjrzeć się, w jakie gry i ile czasu ta osoba pogrywa. Ilość danych do wglądu bywa imponująca, możemy nawet sprawdzić, jak często kolega korzystał z apteczki w takim Left 4 Dead 2, czy ilu zabił zainfekowanych oraz jakie osiągnięcia odblokował. W podobny sposób możemy przejrzeć swoje statystyki, wystarczy kliknąć nasz awatar.
Czas rozpocząć rozgrywkę lub dołączyć do znajomego, tu z pomocą przychodzi nam lista znajomych i Steamworks. Wystarczy odnaleźć kumpla, który gra w grę przez nas posiadaną, a zaraz po wybraniu Dołącz do gry znajdziemy się na serwerze z kolegą.
Zaproszenie znajomego do rozgrywki wymaga uruchomienia konkretnej gry i założenia odpowiedniej poczekalni, tam też pojawi się opcja: Zaproś przyjaciół. Jej wybranie automatycznie zaktywuje w grze nakładkę Steam, ręcznie zaś zrobimy to domyślną kombinacją klawiszy Shift-Tab. W tym momencie możemy już rozesłać zaproszenia.
Komunikacja głosowa to kolejne udogodnienie zawarte w Steamie. Odpowiednia konfiguracja mikrofonu do czatu głosowego to podstawa, aby ją przeprowadzić, trzeba przejść do zakładki Widok, wybrać Ustawienia i kliknąć Głos. Sprawdzamy, jak działa nasz mikrofon, i decydujemy, czy ma być aktywowany, gdy mówimy, czy kiedy naciskamy wybraną kombinacje klawiszy. Teraz możemy uruchomić grę i rozpocząć czat głosowy w lobby naszej gry wspierającej Steamworks lub wysłać znajomemuwiadomość przez listę znajomych. Ten drugi krok ujawni opcję rozpoczęcia czatu głosowego nawet poza grą.
Nowe możliwości Steamu
W tym roku Valve wprowadziło klika nowych udogodnień, mających zwiększyć atrakcyjność Steamu i poszerzyć jego wpływy. Trzy największe to SteamPlay, SteamWallet oraz możliwość aktualizacji sterowników kart graficznych wewnątrz programu.
SteamPlay wiąże się bezpośrednio z wejściem usługi Steam do systemu Mac OS X dla komputerów Macintosh. Jeśli przy danej grze widnieje ikona z napisem SteamPlay, oznacza to, że jej zakup na PC pozwoli na jej instalacje na Macu bez ponoszenia kosztów. Otrzymujemy tym samym swego rodzaju multiplatformowość.
SteamWallet to nowość pozwalająca na wpłatę określonej kwoty pieniędzy na nasze konto Steam. Pieniądze te możemy później wykorzystać na transakcje w sklepie Steamu lub też w samych grach. Przykładem gry korzystającej obecnie z takiego systemu jest Team Fortress 2, którą poszerzono o własny sklep w aktualizacji MANN-conomy. Aby przelać pieniądze do swojego portfela Steam, należy udać się pod link.
Na mocy umowy Valve z AMD Steam został wzbogacony o możliwość aktualizowania sterowników dla kart ATI poprzez sam program. Wszystko to przy pomocy kilku ruchów myszki.
Ofensywa w elektronicznej dystrybucji trwa, a Valve stoi na jej czele. Dane wskazują, że w ten sposób gracze nabywają już niemal 50% gier na PC w samym USA. Sam Steam nieustannie się rozwija, aby wzmocnić ten trend. W ostatnich miesiącach przeszedł wizualną modernizację, która wprowadzi go w nową dekadę. Na tegorocznych targach E3 zapowiedziano, że Steamworks pojawi się na PlayStation 3 w momencie premiery Portala 2. O tym i innych istotnych wydarzeniach związanych ze Steamem będziemy na bieżąco informować na łamach naszego serwisu.
Adam „T_bone” Kusiak