Przewodnik po Steamie
Steam jest nie tylko światowym liderem elektronicznej dystrybucji gier, to także aplikacja o stale rosnących możliwościach. Prezentujemy przewodnik, który poprowadzi Was przez proces zakładania konta Steam oraz rzuci światło na jego pozostałe funkcje.
Zmiana wersji językowej i regiony pobierania
Steam pozwala na zmianę wersji językowej zarówno samego programu, jak i dowolnej posiadanej gry. Jeśli chcemy np. przejść z polskiego na angielski w przypadku samego Steamu, wystarczy na widocznym u góry pasku wybrać Widok, a następnie z rozwijanej listy – Ustawienia. Gdy pojawi się okno opcji, klikamy Interfejs i tu decydujemy się na preferowany przez nas język interfejsu.
Będąc już w ustawieniach, warto zwrócić uwagę na zakładkę Pobieranie+Cloud. Możemy tam określić prędkość naszego łącza oraz – co bardzo istotne – wybrać region pobierania. W przypadku gdy gra lub aktualizacja ściąga się zdecydowanie za wolno, jak na możliwości naszego łącza, warto zmienić region na inny. Nierzadko zdarza się, że pobieranie jest szybsze nawet z Chin niż z Niemiec, warto tu eksperymentować w razie problemów. Zmiana tej opcji wiąże się z koniecznością ponownego uruchomienia Steamu.
Aby z kolei zmienić wersję językową danej gry, należy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy w bibliotece i przejść do Właściwości, tam znajdziemy opcje języka. Możemy zdecydować się na jedną ze wspieranych wersji językowych, bowiem samo posiadanie Steamu w polskiej wersji nie gwarantuje uruchamiania każdej gry tym języku.
Czym jest Steamworks i Steam Cloud?
Steamworks, to wbudowany na stałe komponent Steamu, przeciętny gracz nie musi go nawet odróżniać od pozostałej części programu. Tymczasem to właśnie Steamworks jest odpowiedzialny za niektóre umykające często naszej uwadze udogodnienia. Są to automatyczne aktualizacje, program przeciw oszustom, śledzenie najróżniejszych statystyk w grach naszych i naszych przyjaciół, wsparcie dla grup społecznościowych Steamu, matchmaking, czyli dobieranie graczy do rozgrywek wieloosobowych, a także komunikacja głosowa w grze i poza nią. Nie każda gra w pełni wykorzystuje Steamworks, niektóre nie robią tego wcale, oznacza to, że nie każda zakupiona przez nas gra na Steamie używa tej funkcji.
Gdy przeglądamy dany tytuł w sklepie Steamu, warto zwrócić uwagę na zakładkę Szczegóły gry. Im więcej cech charakterystycznych, takich jak statystyki, funkcja anti-cheat, osiągnięcia czy Steam Cloud, tym większy poziom funkcjonalności Steamworksa.
Sam Steam Cloud to usługa zapisująca nasze ustawienia danej gry, w tym sterowania na serwerach Valve. Powoduje ona, że niezależnie, na jakim komputerze odpalimy dany tytuł, jego konfiguracja będzie taka sama jak wtedy, gdy ostatni raz w niego graliśmy. Najprościej sprawdzić, czy zainstalowana przez nas gra posiada tę funkcję, poprzez wybranie listy jako formy widoku w naszej bibliotece, ikona chmurki powie, czy usługa jest w danym przypadku wspierana.
Gry obsługujące Steamworks (stan na 2.10.2010)
- Aquaria
- Alien Breed Evolution
- Alien Swarm
- Aliens vs. Predator
- Audiosurf
- Bob Came in Pieces
- Burn Zombie Burn!
- Chime
- Commander: Conquest of the Americas
- Counter-Strike
- Counter-Strike: Condition Zero
- Counter-Strike: Source
- Day of Defeat
- Day of Defeat: Source
- Deathmatch Classic
- Defense Grid: The Awakening
- Eternity's Child
- Half-Life
- Half-Life 2
- Half-Life 2: Deathmatch
- Half-Life 2: Lost Coast
- Just Cause 2
- Kane & Lynch 2: Dog Days
- Lead and Gold: Gangs of the Wild West
- Left 4 Dead
- Left 4 Dead 2
- Mafia II
- Metro 2033
- Mount & Blade: Warband
- Napoleon: Total War
- Ninja Reflex
- Penguins Arena: Sedna's World
- Puzzle Dimension
- Puzzle Quest 2
- R.U.S.E.
- Ricochet
- Serious Sam HD: The Second Encounter
- Sid Meier’s Civilization V
- Sol Survivor
- Stargate Resistance
- Supreme Commander 2
- Team Fortress Classic
- Toki Tori
- Warhammer 40,000: Dawn of War II: Chaos Rising
- Wings of Prey
- World of Goo
- Worms: Reloaded
- Zero Gear