Nintendo Wii: Pytania i odpowiedzi
Przed wami pierwszy materiał z naszego cyklu konsolowych FAQ-ów. Na pierwszy ogień idzie wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o Wii, a o co baliście się spytać.
Czy to prawda, że da się podłączyć Wiilota do PC za pomocą Bluetooth?
Tak! Wiiloty znalazły szerokie zastosowanie jako nowoczesne kontrolery wśród osób półamatorsko zajmujących się np. muzyką czy tworzeniem wizualizacji. Jest to jednak operacja dla zaawansowanych użytkowników.
Czy istnieje realne zagrożenie zepsucia sprzętów domowych na skutek „wypadków” z pilotem?
Możemy się śmiać z rozbitych okien i telewizorów, o których słyszy się w mediach, ale nie pozwalajmy sobie na zbytnią beztroskę. Wypadki się zdarzają, a zbyt energiczne machanie Wiilotem zawsze może się skończyć wypuszczeniem go z ręki (zwłaszcza wśród graczy nie mających stałego kontaktu z konsolą, gdyż wkładają oni w zabawę o wiele więcej siły, niż doświadczeni użytkownicy). Asekuracyjnie – mądrym pomysłem jest przestrzeganie porad Nintendo i używanie opasek na nadgarstki.
Czy można włączyć i wyłączyć konsolę za pomocą Wiilota?
Tak. W obu przypadkach wystarczy przytrzymać przycisk „Power” znajdujący się w lewym-górnym narożniku kontrolera.
Do czego służy przycisk HOME?
Przycisk HOME ma charakter systemowy. Wciskając go otwieramy tzw. HOME Menu, w którym możemy zresetować grę włożoną do napędu, wrócić do głównego menu konsoli, a także zmienić poziom głośności wbudowanego głośniczka, wyłączyć wibracje, ponownie zsynchronizować pilota z konsolą.
Czy wszystkie gry wymagają Nunchuka?
Nie, choć prawidłowości są dość jasne: produkcje większej skali, skierowane do pojedynczego gracza (Zelda, Resident Evil 4), wymagają większej liczby przycisków, więc bez „gruchy” się nie obejdzie. Proste zestawy mini-gier optymalizowane są w ten sposób, by bawić mogła się jak największa liczba graczy po jak najmniejszym koszcie, stąd też zazwyczaj same piloty wystarczają do zabawy.
Co można przechowywać w wewnętrznej pamięci Wiilota?
Na ten moment pamięć pilotów umożliwia tylko i wyłącznie przechowywanie Miiludków. Ma to na celu umożliwienie graczom używania własnych avatarów podczas gry u znajomych – wystarczy wówczas wziąć swojego wiilota i droga wolna. Wgrania ludków do pamięci dokonujemy za pośrednictwem Mii Channel, wybierając opcję Transfer Mii, a następnie przeciągając wybranego Mii do slotu w pamięci kontrolera (maksymalnie może on przechowywać 10 postaci).