Ścieżki Internetu - SDI
Jedna z części serii artykułów poświęconych możliwościom podłączenia się do Internetu, przedstawiająca sposób z wykorzystaniem najnowszej oferty TPSA czyli SDI.
‘Szybki dostęp do internetu’ jest jedną z najnowszych ofert Telekomunikacji. Oparta jest ona na technologii HIS opatentowanej przez Ericssona. Pozwala ona na stałe połączenie z internetem przy transferze rzędu 115 Kbps. Wszystko to przebiega po zwyczajnej miedzianej linii, bez żadnej ingerencji w dotychczasowe usługi telefoniczne. Osiągnięcie takiego wyniku zawdzięczamy zastosowaniu dwóch oddzielnych terminali, HIS-NT w domu i HIS-NAE w centrali.
Dla nas ciekawym może być tylko pierwszy terminal. Przybiera on kształt niewielkiego pudełka. Z jednej strony jest ono podłączane do gniazdka telefonicznego, z drugiej zaś do komputera (poprzez port szeregowy). Wszelkie dotychczasowe urządzenia pracujące na linii telefonicznej (jak telefon lub faks), mają także swoje gniazdko na tylnim panelu HIS-NT i tam powinny być podłączone. Dzięki takiemu zabiegowi, możliwe jest jednoczesne korzystanie z internetu i prowadzenie rozmowy przez telefon. Co prawda odczuwalny jest wtedy spadek prędkości (do ok. 70 Kbps) połączenia, lecz oszczędza to nam potencjalnych rodzinnych konfliktów, związanych z użytkowaniem linii telefonicznej.
Należy też wspomnieć, że informacje wymieniane pomiędzy HIS-NT a HIS-NAE jest kodowana cyfrowo. Dzięki takiemu zabiegowi, łączność na odcinku z centralą, przebiega na wyższej częstotliwości niż w przypadku zwykłego połączenia analogowego. Chroni nas to np. przed zjawiskiem ‘pajęczarzy’, którzy do podpięcia się do naszej linii potrzebują własnego terminala SDI.
Co więcej, takie cyfrowe połączenie umożliwia osiągnięcie transferu rzędu 160 Kbps. Niestety łączność z komputerem prowadzona jest przez port szeregowy i z początkowego transferu, jaki zachodzi pomiędzy naszym terminalem a centralą, pozostaje tylko 115 Kbps. Sytuacje pogarsza fakt, że RS232 prowadzi wymianę danych w sposób asynchroniczny. Przez taki zabieg musimy dodać dwa dodatkowe bity (startu i stopu) podczas przeliczania oferowanego nam transferu na kilobajty. Tak więc zamiast przez 8, liczbę 115000 musimy podzielić przez 10. Daje nam to 11,5 KBps i na taką prędkość możemy liczyć podczas ściągania jakiegoś pliku z internetu. W porównaniu z transferem oferowanym przez modem jest to i tak wartość dwukrotnie większa. Tą przewagę podkreśla jeszcze fakt, iż w przypadku SDI dostęp do internetu jest praktycznie nieograniczony. Mamy możliwość siedzenia 24 godzin na dobę, a z Telekomunikacją rozliczmy się na zasadzie stałego abonamentu w wysokości 160 zł miesięcznie. Jest to jedna z tańszych oferta łącza o stałym charakterze, przeznaczona dla pojedynczego użytkownika. W tej cenie otrzymujemy także własny numer ip, dzięki któremu jesteśmy widoczni w światowej sieci. Umożliwia to na postawienie własnego serwera WWW lub FTP, nie ma też przeszkód aby ‘zhostować’ jakąś sieciową rozgrywkę.