ICQ
ICQ to jeden z najpopularniejszych programów umożliwiających komunikację i pogaduszki "na żywo" z innymi użytkownikami sieci z całego Świata.
Innym sposobem do komunikacji z naszymi przyjaciółmi jest ‘chat’. Słowo to jest w internecie mocno rozpowszechnione, krótko jednak wyjaśnię o co chodzi. Po wybraniu tej usługi ukaże się okienko gdzie ’na żywo’ będzie się pokazywał wpisywany przez obydwie strony tekst. Jest także możliwość dołączania kolejnych osób do naszego chata. Wystarczy wybrać na następnym znajomym usługę ‘chat’ i wybranie opcji powodującej dodanie go do już istniejącej sesji (join session).
- Jak już pisałem ICQ może posłużyć jako prosty klient poczty. Gdy odpowiednio skonfigurowaliśmy nasz program, to mamy możliwość wysłania elektronicznego listu dzięki usłudze ‘mail’
-Oprócz komunikowania się z naszymi przyjaciółmi, mamy także możliwość przesłania im pliku (file) lub szczególnie ciekawego odnośnika do strony internetowej. Istniej także możliwość wysłania SMSa lub bezpośredniego zadzwonienia, o ile dana osoba udostępniła odpowiednie dane.
Jednak wszystkie te uroki korzystania z ICQ pozostaną nieosiągalne, gdy nie będziemy mieli nikogo w naszej liście kontaktowej. Dzieje się tak gdy jesteśmy w sieci nowicjuszami i nie znamy nikogo kogo moglibyśmy w internecie poszukać. Nic w tym strasznego, gdyż ICQ udostępnia nam usługę znajdowania nowych znajomych. Jest ona dostępna pod wdzięczna nazwą ‘white pages’ (ICQ > Add / Invite users > ICQ White Pages). Działa ona na zasadzie przeszukiwania serwera za pomocą listy zmiennych. Ich ilość jest wprost oszałamiająca, łącznie z wiekiem, językami, miejscem zamieszkania, zainteresowaniami i stronami domowymi. Dzięki takiemu zabiegowi mamy możliwość znalezienia osoby o konkretnym hobby, z którą na pewno mamy temat, na który możemy z nią porozmawiać. Oprócz ‘White Pages’, ICQ oferuje nam jeszcze poszukiwanie osób chętnych do ‘chata’ (ICQ > Add / Invite users > chat with a friend) oraz skorzystane z publicznych ‘chat room’-ów dostępnych ze stron serwera (ICQ > Add / Invite users > public chat rooms)
Zdarzyć się jednak może, że w danej chwili nie będziemy mieli ochoty z nikim ‘chatować’ lub odpowiadać na ‘message’. W takim przypadku ICQ udostępnia nam kilka trybów użytkowania. Aby je przestawiać wystarczy prawym klawiszem kliknąć na ikonkę kwiatka w ‘system tray’-u i przejść do opcji ‘my status’. Do wyboru mamy osiem trybów, począwszy na standardowym ‘available/online’ poprzez ‘DND’ (nie przeszkadzać) i skończywszy na rozłączeniu się z serwerem ‘ofline/disconnect’. Ustawiając któryś z zaawansowanych trybów, ukaże się nam okienko z tekstem, który pokaże się osobie chcącej się z nami skontaktować. Mamy możliwość jego edycji, okienko zamknie się samoczynnie w przeciągu 5 sekund. W przypadku gdybyśmy chcieli być niedostępni dla wszystkich poza kilkoma wybranymi przyjaciółmi, to mamy możliwość ustawienia tzw ‘alerts/accepts modes’ (prawy klawisz myszy na nickname > alerts/accepts modes). Mamy tu możliwość obejścia wybranego trybu pracy ICQ (zakładka status > ramka override status mode). Oprócz tego możemy np. ustawić oddzielny alarm, który powiadomi nas o wejściu przyjaciela w tryb online (zakładka alerts) Możemy także wybrać tryb pracy ukazujący się danemu przyjacielowi (zakładka status > online status) lub włączyć automatyczne akceptowanie chatów, plików i URLi od konkretnego znajomego (zakładka accept).
Będąc już przy opcjach dotyczących osób z naszej listy kontaktowej, nie sposób nie wspomnieć o przeglądaniu danych osobowych naszych przyjaciół. Są one dostępne w menu rozwijającym się na nicku naszych znajomych, pod opcją ‘user details/adress book’. Jest to ten sam rodzaj informacji jaki sami udzielaliśmy edytując ‘viev / change my details’.
Jak widać z powyższego opisu (a zwłaszcza jego długości) ICQ jest programem bogatym w funkcje. Ja opisałem tylko te związane z komunikacją w Internecie. Oprócz tego może on posłużyć jako prosty ‘przypominacz’, dzięki któremu nie zapomnimy o jakiejś czynności, lub coś co rozmieści nam na ekranie kolorowe karteczki, mające wbić nam w pomięć jakiś problem. Możemy także z pomocą ICQ przeszukiwać zasoby internetu oraz przeglądać kanały. O tym jednak dowiecie się z, mam nadzieje, bezproblemowego, użytkowania tego programu
Pennywise