ICQ
ICQ to jeden z najpopularniejszych programów umożliwiających komunikację i pogaduszki "na żywo" z innymi użytkownikami sieci z całego Świata.
Proces znajdowania znajomych opisze nieco niżej, teraz zajmę się zaś samą konfiguracją programu. Pierwszym miejscem do którego powinniśmy wejść są ustawienia dotyczące naszej osoby (ICQ > viev / change my details). Nie powinniście mieć problemów z wpisaniem odpowiednich danych. Oczywiście nie musicie ich koniecznie wypełniać, ułatwiają one jednak ‘znalezienie’ twojej osoby przez innych użytkowników ICQ.
Gdy już się z tym uporamy, to powinniśmy zabrać się za standardowe opcje (ICQ > settings). Nie przerażajcie się tylko ilością możliwych zmian. Jest to właśnie jedna z tych istotnych innowacji wprowadzonych w wersji 2000b, dzięki niej mamy możliwość prawie całkowitego dopasowania interfejsu do naszych potrzeb. Nie opiszę dokładnie każdej opcji, tylko skoncentruje się na najważniejszych.
- W pierwszej zakładce (contact list) mamy możliwość zmiany ustawień i interfejsu naszego ICQ. Zapewne uderzyła was ilość pasków na tak małej powierzchni okienka. Jeśli wam to przeszkadza to tutaj macie możliwość wyłączenia irytujących was przycisków.
- W ‘miscellnaeous’ możemy zadecydować którego przycisku będziemy używać do rozwijania menu (access menu by left buton). Standardowo jest to przycisk lewy, odznaczając tą opcje będziemy korzystać z przycisku prawego jak to jest przyjęte w windowsach
- W menu ‘connections’ możemy zadecydować czy ICQ będzie uruchamiane przy starcie komputera (launch icq on startup), czy przy połączeniu uruchamiana będzie przeglądarka (launch default browser...) oraz czy po zakończeniu połączenia ICQ ma przejść w tryb uśpienia (automatically activate sleep...).
- W ‘Security & Privacy’, w zakładce ‘general’ ustawiamy czy ktoś potrzebuje naszej autoryzacji aby mógł dodać nas do swojej listy kontaktowej (tak.. tak o tym także nieco niżej :-). Ja osobiście zalecam aby włączyć autoryzacje (my authorization is...), zabezpieczy nas to przed nieprzyjemnymi osobami.
Nieco niżej wybieramy stopień zabezpieczenia naszego programu, tj. przy jakich czynnościach program poprosi nas o hasło (to podane podczas rejestrowania UINu)
- ‘Email preferences umożliwia nam wykorzystanie ICQ jako prostego klienta poczty, np. do sprawdzania czy coś przyszło na naszą skrzynkę pocztową.
To oczywiście tylko najważniejsze opcje, zapewne wraz z poznawaniem programu weźmiecie się z resztę, co pozwoli wam dostosować ICQ do swoich potrzeb.