autor: eJay & fsm
FILMag #7 - Batman i Spider-Man na Prometeuszu
Mroczny Rycerz Powstaje, Prometeusz i Niesamowity Spider-Man to tylko wybrane premiery niezwykle gorącego lipca. Środek wakacji to prawdziwy raj dla kinomanów!
Spis treści
Jak miesiąc temu narzekaliśmy na klęskę nieurodzaju w czerwcowych premierach, tak na lipiec szykuje się filmowy napalm w najlepszym wydaniu. Po raz pierwszy jest to chyba zasługa polskich dystrybutorów, którzy poprzekładali amerykańskie hity z obawy o frekwencję w trakcie Euro 2012. Maraton zaczyna się od przygód Człowieka Pająka, a kończy rollercoasterem kierowanym przez Christophera Nolana. Na dokładkę mamy jeszcze wyczekiwanego Prometeusza i świetną komedię z duetem Tatum-Hill. Będzie się działo!
Wśród recenzji znajdziecie między innymi ocenę Piranii 3DD, zeszłorocznych (ale w Polsce tegorocznych) Szeptów i nowej wersji Królewny Śnieżki z piękną Charlize Theron. Na lipcowe upadły przygotowaliśmy również zestaw ciekawych niusów, m.in. zwiastun zrywającego się z łańcuchów Django (Tarantino!). Rozjaśniamy także przyszłość doktora House'a. Do Strefy Fana zaprosiliśmy tym razem aż 116 gości, ale szczegółów dowiecie się oczywiście z lektury nowego FILMaga.
eJay & fsm
Premiery lipca
Niesamowity Spider-Man
- Premiera: 6 lipca 2012
- Oryginalny tytuł: The Amazing Spider-Man
- Reżyseria: Marc Webb
- Występują: Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Martin Sheen
- Czas trwania: 136 minut
Człowieka Pająka na ekranach kin oglądaliśmy całkiem niedawno, więc czy jest sens restartować markę i wprowadzać do świadomości widza nowego aktora i nową historię? Znając reakcje publiczności na trzecią odsłonę Spider-Mana w wykonaniu duetu Raimi i Maguire, decyzja chyba okazuje się słuszna. Andrew Garfield (znany z Social Network i Nie opuszczaj mnie) wciela się w Petera Parkera i obiecuje przelać na tę postać swoją wielką miłość do komiksowej serii. Po drugiej stronie barykady stanie doktor Kurt Connors, lepiej znany jako Lizard. W tle mamy tajemnicę rodziców Petera i piękną Gwen Stacy, a za kamerą Marca Weba – twórcę niezliczonej ilości teledysków i bardzo dobrych 500 dni miłości. Zapowiada się (trójwymiarowa) uczta dla miłośników komiksów i Spider-Mana. Obym się nie mylił.
Spider-Man i Avengers?
Wielu z Was z pewnością wie, że Człowiek Pająk w komiksach jest częścią inicjatywy Avengers. W świecie filmu jednak prawa do tych marek należą do różnych firm. Sony jest właścicielem Spider-Mana, a Avengers stanowią własność Disneya. Okazuje się, że wielkie pieniądze pomagają przezwyciężać podziały. Ogromny sukces produkcji Whedona sprawił, że producenci na poważnie rozważają połączenie licencji i umieszczenie Spider-Mana wraz z drużyną Mścicieli w jednym filmie – potencjalnie już w The Avengers 2.
Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów
- Premiera: 6 lipca 2012
- Oryginalny tytuł: Ice Age: Continental Drift
- Reżyseria: Steve Martino, Mike Thurmeier
- Występują (głosy oryginalne): John Leguziamo, Denis Leary, Ray Romano
- Występują (głosy polskie): Cezary Pazura, Piotr Fronczewski, Wojciech Malajkat
- Czas trwania: 94 minuty
Bez żadnej ściemy – chyba każdy z nas czeka na kolejną Epokę, aby pośmiać się z żarcików Czarka Pazury oraz uganiającego się za żołędziem Wiewióra. Ale to na szczęście nie koniec atrakcji. Nieśmiertelna drużyna złożona z leniwca Sida, tygrysa szablozębnego Diego oraz mamuta Mańka tym razem stawi czoła... wędrówce kontynentów. Bohaterowie jak zwykle przeżyją kawał (w większości morskiej) przygody, wpadną w wir niespodzianek, a na deser podarują widzom szeroki uśmiech i tonę gagów. Epoka Lodowcowa 4 to również kolejna część nakręcona w pełnym trójwymiarze, a to oznacza jedno – dopieszczoną i bardzo widowiskową animację dla dużych i małych dzieci.
21 Jump Street
- Premiera: 13 lipca 2012
- Reżyseria: Philippe Lord, Chris Miller
- Występują: Channing Tatum, Jonah Hill, Ice Cube
- Czas trwania: 109 minut
Kinowa wersja słynnego serialu z lat 80., w którym pierwsze kroki na drodze do sławy stawiał Johnny Depp. Jednak w przeciwieństwie do oryginału film proponuje przede wszystkim zabawę i donośny rechot. 21 Jump Street to komedia sensacyjna opowiadająca o specjalnej jednostce policjantów, mających odpowiednio młody wygląd, by móc uchodzić za nastolatków lub studentów i w ten sposób łapać złych bandziorów sprzedających młodzieży narkotyki. W rolach głównych Channing Tatum i komediowy ekspert Jonah Hill. Produkcja zebrała bardzo wysokie noty od widzów i krytyków na Zachodzie, a pomału planowany jest sequel. Jako miłośnik lekko absurdalnego i wulgarnego amerykańskiego humoru czekam na seans, zacierając rączki.
Prometeusz
- Premiera: 20 lipca 2012
- Tytuł oryginalny: Prometheus
- Reżyseria: Ridley Scott
- Występują: Noomi Rapace, Charlize Theron, Michael Fassbender, Guy Pearce
- Czas trwania: 124 minuty
Ridley Scott po 33 latach powraca do gatunku, który wypromował go do pierwszej ligi reżyserów. Obcy – ósmy pasażer Nostromo był niemałym przełomem w kinematografii. Nikt wcześniej z taką gracją nie wymieszał horroru z science fiction. Teraz, kiedy postać Ksenomorfa wbiła się na stałe do popkultury, Scott przedstawia historię, która ma być wstępem do kultowej już serii. Oczekiwania są bardzo wysokie. Na pewno Prometeusz podzieli widownię i będzie źródłem wielu dyskusji. Tu już zresztą nie chodzi o dorównanie legendzie (co w zasadzie jest niemal niemożliwe), ale o zachowanie pewnego poziomu, który pozwoli przymknąć oko na ewentualne niedoróbki. Czekamy z niecierpliwością i prawie nie mamy pretensji z powodu srogiego opóźnienia terminu polskiej premiery.
Najpierw sequel, później prequel
Jeszcze w 2009 roku wydawało się, że Prometeusz będzie po prostu kolejną częścią Obcego. Ridley Scott chciał zająć się wyłącznie produkcją, a reżyserię powierzył swojemu przyszłemu zięciowi Carlowi Rinschowi, który zasłynął jako twórca znakomitych filmów krótkometrażowych. Wszystkie niezbędne kontrakty zostały już wówczas podpisane, natomiast w ostatniej chwili Scott się rozmyślił i postanowił zająć projektem osobiście. Dokooptował do ekipy scenarzystę serialu Zagubieni Damona Lindelofa, a ten rozpisał historię od nowa. Zmieniono pierwotny tytuł z Paradise na Prometeusza, a akcję osadzono w okresie przed wydarzeniami z pierwszej części.
Mroczny rycerz powstaje
- Premiera: 27 lipca 2012
- Tytuł oryginalny: The Dark Knight Rises
- Reżyseria: Christopher Nolan
- Występują: Christian Bale, Tom Hadry, Anne Hathaway, Michael Caine
- Czas trwania: 165 minut
To już niestety koniec. Christopher Nolan zamyka rozdział swojej kariery związany z Batmanem. Mroczny rycerz powstaje jako ostatni segment trylogii ma być oczywiście bardzo widowiskowe (budżet produkcji wyniósł 250 milionów dolarów), ale również ma odpowiedzieć na kilka intrygujących pytań. Czy Człowiek Nietoperz zginie? Kim będzie Miranda Tate? Czy wreszcie ujawni się słynna Liga Cieni? Czy Gotham czeka zagłada? Zagadek przed premierą filmu jest coraz więcej, a nas cieszy to, że Nolan najlepsze karty zostawia na sam seans. Nie możemy się również doczekać występu Toma Hardy’ego w roli Bane’a. Wierzymy, że udźwignie na swoich (wytrenowanych) barkach ciężar postaci głównego złoczyńcy, podobnie jak przed trzema laty uczynił to Heath Ledger. Mroczny rycerz powstanie 27 lipca.
Jak Tom Hardy został Bane’em?
To wciąż mało znany aktor, ale w środowisku filmowym jest niesamowicie rozchwytywany i doceniany za pełne poświęcenie dla granej roli. Na potrzeby nowej części Batmana Hardy przybrał na wadze 15 kilogramów, przez kilka miesięcy chodził na siłownię i ćwiczył dykcję, aby jak najlepiej wypaść w roli anarchisty Bane’a. Co ciekawe, Christopher Nolan zaoferował mu występ po tym, jak zobaczył go na drugim planie w obrazie Rock’N’Rolla Guya Ritchiego. Hardy z kolei podejrzewał, że jest to zasługa filmu Bronson, w którym grał umięśnionego więźnia.