SB Audigy 2 ZS + Inspire 7700 - TEST
Niewielu graczy zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa dźwięk podczas obcowania z nowymi tytułami. Większość go po prostu bagatelizuje, skupiając się na ilości wyświetlanych na ekranie klatek na sekundę i jakości pełnoekranowego wygładzania krawędzi.
Tajniki przestrzennego dźwięku
Audigy 2 oferuje szeroką gamę możliwości jeśli chodzi o odtwarzanie materiałów zapisanych w kilku standardach dźwięku przestrzennego. Chodzi głównie o filmy DVD czy (nowość w tej wersji) DVD Audio, ale ostatnimi czasy, również i gry korzystające z zaawansowanych technik tworzenia środowiska oddziaływującego na nasz słuch.
Pierwsze wersje dźwięku wielokanałowego stworzono już w latach 70-tych i nazwano Dolby Stereo (lub też Dolby Surround). Mimo mylącej nazwy Dolby Stereo było systemem czterokanałowym (lewa strona, środek, prawa strona oraz surround). Ograniczenia taśmy filmowej spowodowały, że kolejne produkcje były tworzone z trzykanałowym Dolby Surround, a potem czterokanałowym Dolby Surround Pro-Logic.
Kolejnym krokiem było wprowadzenie dźwięku cyfrowego, nazwanego w skrócie AC-3. Proces kodowania, znany pod nazwą Dolby Digital, pozwalał na użycie do 5 głośników satelitarnych oraz kodował dźwięk oddzielnie dla subwoofera (system zwany 5.1). Do dziś używa się go w filmach zapisanych na dyskach DVD. Później przedstawiono jeszcze system DTS (Digital Theater System, z ang. „Cyfrowy System Kinowy”). Wprowadzony przy okazji premiery „Jurassic Park”, również operował na systemie 5.1, jednak teoretycznie miał oferować lepszą jakość dźwięku, dzięki jego zmniejszonej kompresji.
Audio HQ – Device Controls. Zdefiniuj sposób dekodowania standardów dźwięku przestrzennego.
Tak było do czasu wprowadzenia jeszcze jednego głośnika, czyli pojawienia się systemu 6.1 wraz ze standardami Dolby Digital EX oraz DTS ES. Łącznie trzy głośniki z przodu oraz trzy z tyłu (plus oczywiście głośnik niskotonowy). Audigy 2 ZS potrafi dodatkowo dekodować sygnał na głośniki 7.1 i to w każdym z powyższych standardów.