Valorant: Ekonomia, porady - kredyty, rundy, zakupy Valorant poradnik, solucja
Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2020
Z tego rozdziału poradnika do gry Valorant dowiesz się w jaki sposób dysponować kredytami, które uda Ci się zdobyć w trakcie rozgrywki. Opisano tutaj proces zakupu umiejętności i broni, zakupy dla sojuszników z drużyny oraz przybliżono tematykę rundy pistoletowej, rundy ekonomicznej oraz rundy zakupów.
W trakcie rozgrywki w Valorant bardzo ważną kwestią jest odpowiednie gospodarowanie kredytami (walutą wewnątrz gry). Każdy Gracz, niezależnie od tego po której stronie się znalazł (atakujących lub broniących), rozpoczyna rozgrywkę z taką samą ilością kredytów (800 kredytów) oraz pistoletem startowym. Od tego momentu każdy z Graczy indywidualnie rozporządza swoimi finansami. Każda runda w Valorant rozpoczyna się od fazy zakupów i Gracze mają określoną ilość czasu na zakup potrzebnej broni i dodatkowego pancerza. Kredyty można otrzymać na wiele sposobów, np. przyrost pasywny na zakończenie rundy, dodatkowe kredyty za eliminacje, podłożenie lub rozbrojenie Spike'a. Umiejętne zarządzanie kredytami to jedna z istotnych umiejętności taktycznych w grze Valorant.
- Kupowanie ładunków umiejętności
- Runda pierwsza - pistoletowa
- Runda ekonomiczna
- Runda zakupów
- Zakupy dla sojusznika
- Ostatnia runda połowy
Kupowanie ładunków umiejętności
Każda postać dostępna w grze Valorant rozpoczyna rozgrywkę z jedną umiejętnością podstawową. Pozostałe dwie umiejętności można zakupić w trakcie trwania rozgrywki za odpowiednią ilość kredytów.
Zakupione ładunki umiejętności można wykorzystać w dowolnym czasie i nie da się ich utracić, np. po śmierci. Niewykorzystane ładunki umiejętności przechodzą z jednej rundy do kolejnej, aż do momentu zamiany stron.
Runda pierwsza - pistoletowa
Pierwsza runda w grze Valorant jest bardzo ważna ze względu na to, że wygranie jej pozwala na kontrolowanie przynajmniej kilku następnych rund. Każdy z graczy dysponuje na początku 800 kredytami i może zachować je na kolejną rundę lub wydać np. na:
- Dodatkowy pancerz - Gracz dysponuje wystarczającą ilością kredytów, aby zakupić lekki pancerz. Lekki pancerz kosztuje 400 kredytów i zapewni dodatkowe 25 punktów zdrowia;
- Lepszy pistolet - Startowy pistolet Classic jest bardzo dobrą bronią i może powalić cel dwoma strzałami w głowę. Są jednak lepsze opcje do wyboru! Za 500 kredytów można kupić pistolet Ghost, który powali cel jednym strzałem w głowę. Za 800 można kupić rewolwer Sheriff - jednym celnym strzałem w głowę powalisz cel z każdej odległości.
- Dodatkowe umiejętności - na początku rozgrywki mogą także przydać się niektóre umiejętności, jak np. zasłony dymne. Dzięki temu Twoja drużyna może np. podłożyć Spike'a i zainkasować dodatkowe kredyty w rundzie kolejnej.
Runda ekonomiczna
W tej rundzie Gracze nie kupują niczego lub inwestują bardzo małe zasoby, aby w kolejnej rundzie móc wydać większą kwotę na potrzebne uzbrojenie. Rundy ekonomicznej nie można oczywiście od razu spisywać na straty. Postaraj się zabić przeciwnika przy pomocy pistoletu i zabrać jego broń. Jeśli grasz po stronie atakujących możesz pokusić się o podłożenie Spike'a co zagwarantuje dodatkowe kredyty. Nawet przy przegranej rundzie cała drużyna zyska dodatkową nagrodę. W trakcie rundy ekonomicznej warto pamiętać o kilku zasadach:
- Nie myśl o przegranej! Zawsze staraj się dać z siebie jak najwięcej, aby podkopać morale przeciwnika;
- Starajcie się poruszać razem lub chociażby dwójkami, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie lub zlikwidowanie lepiej uzbrojonego zawodnika;
- Jeśli przeciwnicy zdają sobie sprawę z tego, że Twoja drużyna gra rundę ekonomiczną mogą starać się wyeliminować Was pojedynczo - unikaj otwartych przestrzeni, korzystaj z dostępnych umiejętności oraz naturalnych zasłon (skrzynki, ściany), zawsze sprawdzaj rogi i kąty;
- Przed podniesieniem broni upuszczonej przez przeciwnika upewnij się, że nie znajdujesz się na otwartej przestrzeni gdzie możesz stać się łatwym celem. Przemyśl dobrze swoją decyzję.
Runda zakupów
Runda zakupów charakteryzuje się zainwestowaniem dużej sumy kredytów, niekiedy nawet całkowite wydanie posiadanej gotówki, aby dysponować odpowiednim uzbrojeniem i pancerzem, które pozwoli na wygranie kolejnych kilku rund. Rundę zakupów można także podzielić ze względu na aktualną sytuację:
- Przymus zakupu - runda, w której drużyna nie dysponują odpowiednią ilością gotówki, ale jest zmuszona do zakupu średniej klasy uzbrojenia, aby postarać się nie przegrać następnej rundy, która może okazać się decydująca;
- Pełny zakup - runda, w której dysponujesz wszystkim co potrzebne, aby wygrywać kolejne starcia. Przeważnie następuje po serii zwycięstw.
Zakupy dla sojusznika
W grze Valorant Gracze mogą kupować sprzęt bezpośrednio dla innego członka drużyny - nie ma potrzeby kupowania uzbrojenia i wyrzucania go na ziemię, jak w przypadku gry Counter Strike Global Offensive. Osoba zainteresowana wsparciem drużyny może wybrać odpowiednią opcję w sklepie i poprosić o zakup potrzebnego uzbrojenia.
Jeśli któryś z Graczy prosi o zakup uzbrojenia jego postać wygłosi odpowiednią kwestię mówioną dzięki czemu łatwo można zorientować się, że ktoś potrzebuje broni. Gracz z wystarczającą ilością kredytów może kliknąć w wybrany przez sojusznika sprzęt i automatycznie dojdzie do przekazania broni.
Ostatnia runda połowy
Ostatnia runda połowy to moment, w którym należy wydać wszystkie dostępne kredyty, ponieważ i tak przepadną po zamianie stron. Nie wahaj się kupić ciężkiego pancerza, broni głównej a nawet lepszej broni pomocniczej i wszystkich ładunków umiejętności. Wszystko może przydać się w trakcie walki.
Jeśli po zrobieniu zakupów zostało Ci sporo kredytów, poinformuj o tym drużynę za pomocą komendy dostępnej w menu zakupów po lewej stronie lub powiedz to na czacie głosowym. Zawsze znajdzie się ktoś, kto chętnie z takiej pomocy skorzysta.