Jak pozostać nieuchwytnym | Szpieg | Tom Clancy's Splinter Cell Pandora Tomorrow poradnik Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow
Ostatnia aktualizacja: 24 września 2019
Szpieg - Jak pozostać nieuchwytnym?
Celem szpiega jest wykonywanie powierzonych zadań, pozostając jak najdłużej nie wykrytym. Warto pamiętać, że każde złapanie na czujnikach, ich zniszczenia czy hakowanie urządzeń jest od razu podawane do wiadomości krążących po mapie najemników. Dlatego kluczem do sukcesu jest umiejętność krycia się, odszukiwania i neutralizowania czujników oraz odrobina sprytu podczas walki z uzbrojonym przeciwnikiem.
Przede wszystkim należy pamiętać, że stojący w miejscu szpieg, to martwy szpieg. Nie warto nigdzie zagrzać miejsca na dłużej, chyba że czaisz się na dogodną okazję do działania. Stanie w miejscu i czekanie na święta nie prowadzi do niczego, poza traceniem cennych sekund i zmniejszaniem szans na powodzenie zadania.
Walka
Staraj się jej unikać. Atakuj z ukrycia, stosując styl zaczepny i chowaj się z powrotem w jakieś niedostępne dla najemnika miejsce. W razie zranienia, możesz zawsze skorzystać z umieszczonych na mapie apteczek. Możesz też poczekać na chwilę w bezruchu, by zdrowie samo się odnowiło. Ale druga opcja jest zdecydowania za bardzo czasochłonna. A czasu nigdy nie należy marnować.
Atakowanie znienacka komplikuje życie najemnikowi. Apteczka uleczy odniesione rany.
Urządzenia wykrywające obecność szpiega
To oczywiście samo w sobie nie jest czynnikiem wystarczającym. Większość map (bo zdążają się również i bezpieczne lokacje) jest naszpikowana mniej lub bardziej urządzeniami tropiącymi. Czy są to czujniki ruchy, czy poruszające się kamery, a nawet laserowe czujniki - wszystko to ma na celu utrudnienie Ci działania oraz informowanie na bieżąco najemnika o Twojej pozycji. Wystarczy że raz zostaniesz zauważony przez czujnik, a najemnik już będzie wiedział, gdzie to się stało.
Jeden celny strzał i urządzenie zostanie na kilka sekund uszkodzone.
By radzić sobie z takimi sytuacjami wystarczy jedna prosta czynność. Strzał w każde urządzenie spowoduje jego (chwilowe) uszkodzenie. Dzięki temu przez kilkadziesiąt najbliższych sekund najemnik nie zostanie poinformowany o miejscu całego zajścia. Zostanie mu natomiast podana informacja o problemie z zabezpieczeniami. Ale na dużych mapach za wiele mu to nie powie. By bezproblemowo znajdować miejsca z urządzeniami, warto korzystać z termowizji. W tym trybie najlepiej dostrzec wszelkiego rodzaju utrudnienia.
Lasery - wielkie utrapienie
Podobnie jak z kamerami i czujnikami, można sobie radzić zastawianymi przez przeciwników minami i urządzeniami wykrywającymi szpiega. Jednak najtrudniejszym orzechem do zgryzienia są lasery. Widać je w większości wypadków (zdarzają się widoczne gołym okiem) tylko przy korzystaniu z termowizji.
Lasery wymagają troszkę więcej wysiłku. Szczególnie ich skupiska są czasochłonne.
Najlepszym sposobem radzenia sobie z nimi jest odnalezienie urządzenia tworzącego laser. Zazwyczaj znajduje się ono na początku / końcu lasera. Jeden strzał chwilowo je zneutralizuje, podobnie jak w przypadku innych urządzeń. Jest to szczególnie ważne również ze względu na zabezpieczenia. Niektóre lokacja wymagają zniszczenia laserów, by bezpiecznie dostać się do miejsca wykonania zadania. W razie aktywacji czujnika, dojście do celu zostaje na kilka sekund zablokowane, wraz z podniesieniem alarmu i informacjami o miejscu zdarzenia, wysyłanymi najemnikowi.