Songs of Conquest: Eksploracja i interfejs użytkownika Songs of Conquest - poradnik, porady
Eksploracja mapy to ważny element gry Songs of Conquest. W naszym poradniku dowiecie się o zasadach eksploracji i znajdziecie przydatne wskazówki. Dodatkowo opisaliśmy interfejs użytkownika.
Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2024
Ta strona poradnika do gry Songs of Conquest skupia się na tematach eksploracji oraz interfejsu (UI). Przygotowaliśmy przydatne porady na temat podróżowania po mapie i reagowania na potencjalne zagrożenia. Dodatkowo opisaliśmy wszystkie elementy interfejsu, m.in. portrety postaci, ikony surowców czy interaktywne przyciski.
Eksploracja
- Gra potrafi być czasami nie do końca czytelna, dlatego jeżeli nie chcecie niczego przegapić, to warto regularnie wciskać klawisz ALT. Wyświetla on podpisy dla wszystkich interaktywnych obiektów, postaci i lokacji. Co więcej, jego używanie jest darmowe i nielimitowane.
- W Songs of Conquest świat jest skryty za mgłą wojny i trzeba ją stopniowo odkrywać za pomocą powierników. Im lepszy promień widoczności u bohatera, tym sprawniej to może przebiegać. Temat ten szerzej omówiliśmy na stronie FAQ Jak zwiększać promień widoczności?.
Oto przydatne porady na temat eksploracji w grze Songs of Conquest:
- Wróg może uciec - Jeżeli macie miażdżącą przewagę nad przeciwnikiem, to może uciec nie podejmując walki. Możecie też dzięki temu otrzymać darmowe XP.
- Neutralne armie nie podróżują po mapie - Stoją one przez cały czas w tym samym miejscu i do walki z nimi może dojść dopiero po zbliżeniu się do nich.
- Podejście blisko wroga pozwoli ocenić jego siły - Jeżeli zbliżycie się do przeciwnika, będziecie mogli sprawdzić jak silny jest i jakie macie z nim szanse. W przykładzie z naszego obrazka pomarańczowy kolor oznacza potencjalne duże kłopoty. Atakujcie głównie wrogów oznaczonych zielonym lub żółtym kolorem.
- Wybierajcie szybkie bitwy z rozwagą - Automatyczna bitwa pozwoli Wam przyśpieszyć rozgrywkę i uniknąć ręcznego wydawania poleceń. Sprawdzajcie jej wynik po wykonanej symulacji i jeżeli jest niekorzystny rezygnujcie z szybkiej bitwy. Dokładniej opisaliśmy to na stronie Czy używać szybkiej bitwy?.
- Warto wracać do niektórych miejsc - Pewne neutralne struktury oferują cykliczne bonusy (np. sad lub kowal) i powracając do nich po pewnym czasie zostaniecie ponownie nagrodzeni. Inne można odwiedzić raz każdym z powierników i odebrać tę samą nagrodę każdym z posiadanych bohaterów.
- Nie starajcie się zebrać wszystkiego - Wróg nie śpi, a czasami jesteście pędzeni dodatkowo innymi czynnikami. Staranie się zaglądnąć w każdy kąt i zebrać wszystko może spowodować Waszą przegraną. Skupcie się na kopalniach i osadach, a także na większych bitwach, dzięki którym Wasz główny bohater zgromadzi więcej XP.
- Drogi dają większy zasięg ruchu - Polecamy planować trasę przemarszu i jak najczęściej używać dróg. Dalej dzięki nim zajdziecie w ramach pojedynczej rundy.
- Źródła mocy nie dają stałych bonusów - Podczas podróży napotkacie na zabudowania oznaczone jako źródła mocy. Oferują one bonusy do statystyk, ale o ograniczonym działaniu - zazwyczaj dotyczy to tylko kolejnej bitwy (przykład na obrazku). Po "zużyciu" bonusu możecie powrócić do źródła mocy i odebrać kolejny bonus.
- Kopalnie i iglice to cenne zasoby - Podczas podróży natkniecie się na różne kopalnie oraz strzeliste wieże. Jeżeli przejmiecie te pierwsze, to dadzą Wam bonus w postaci surowców. Te drugie natomiast pozwolą powiernikom pasywnie otrzymywać esencję podczas bitew. Pamiętajcie jednak, że wróg może odbijać tego typu lokacje - ponownie je przejmujcie w razie ich utraty.
- Sprawdzajcie namioty - Podczas podróży natkniecie się na namioty i można w nich za darmo powołać niewielką liczbę żołnierzy. Są one bardzo cenne, szczególnie na początku gdy Wasz bohater dysponuje niewielką armią. Temat rekrutowania żołnierzy szerzej opisaliśmy na stronie Werbunek i ulepszanie oddziałów.
Interfejs użytkownika
- W lewym górnym rogu ekranu znajdziecie przede wszystkim duży portret aktualnie wybranego powiernika (1 na obrazku).
- Kolorowe kulki przy portrecie (2 na obrazku) symbolizują różne rodzaje esencji. Więcej o niej możecie się dowiedzieć na osobnej stronie Powiernicy i magia. Liczba pod portretem przedstawia poziom bohatera.
- Pod portretem jest informacja o limicie powierników oraz o ich aktualnej liczbie (3 na obrazku). Dowodzenie większą liczbą powierników opisaliśmy na stronie Jak zwiększyć limit bohaterów?. Wiedzcie jednak, że w trybie kampanii liczba bohaterów może być odgórnie narzucona i nie zwerbujecie dodatkowych.
- U dołu są portrety pozostałych powierników (4 na obrazku). Możecie się dowolnie pomiędzy nimi przełączać. Żółta obwódka wokół ich podobizn reprezentuje punkty ruchu.
- Po prawej stronie od dużego portretu znajdują się przyciski (5 na obrazku). Symbol postaci zabierze Was do karty aktualnie wybranego powiernika, natomiast pergamin pokaże Wam jego czary. Symbol kierunków i żółta obwódka wokół niego reprezentuje ilość punktów ruchu, jaka pozostała Waszemu powiernikowi.
- Po prawej stronie znajdziecie portrety przedstawiające jednostki w armii danego powiernika (6 na obrazku). Najeżdżanie kursorem na oddziały wyświetli dodatkowe informacje o nich.
Przy górnej krawędzi ekranu są informacje o surowcach (1 na obrazku) - ilość posiadanych oraz przypływ co turę (zielona liczba). Więcej o nich możecie się dowiedzieć z osobnej strony poradnika Badania i surowce.
Po prawej stronie znajduje się szereg przycisków. Od góry są to:
- Menu (2 na obrazku) - tutaj możecie dostosować ustawienia gry.
- Informacje o posiadanych budynkach (3 na obrazku) - są one podzielone na osady, natomiast na końcu listy znajdziecie zestawienie przejętych neutralnych struktur.
- Informacje o oddziałach (4 na obrazku) - możecie tu sprawdzić ile i jakie jednostki produkują Wasze osady, ponadto dowiecie się ilu żołnierzy możecie zrekrutować z danego osiedla.
- Badania (5 na obrazku) - tutaj możecie opracować różne technologie, jednak dopiero po wybudowaniu odpowiednich dużych budynków.
- Targowisko (6 na obrazku) - ten przycisk przeniesie Was do panelu handlu, w którym możecie kupować i sprzedawać surowce. Będzie on dostępny dopiero po wybudowaniu odpowiedniego średniego budynku. Im więcej targowisk, tym lepsze ceny otrzymacie.
- W lewym dolnym rogu możecie przeczytać obecne wytyczne misji. Poniżej nich znajduje się minimapa.
- Po prawej stronie od mapy jest lista wszystkich Waszych osad i ich poziomów. Możecie się pomiędzy nimi dowolnie przełączać. Przy osadzie może też pojawić się ikona narzędzia - informuje ona, że w danym mieście jest stawiany aktualnie jakiś budynek.
- W prawym dolnym rogu znajduje się przycisk pozwalający na zakończenie rundy. Ponadto widnieje tutaj informacja odnoście tego ile rund już upłynęło od początku misji.
Rundę najlepiej zakończyć dopiero po wykonaniu ruchów wszystkimi powiernikami. Gra nie zablokuje Wam wcześniejszego zakończenia tury, ale wyświetli ostrzeżenie o niewykorzystanych punktach ruchu.