Obywatele i eksperci | Sid Meier's Civilization IV Colonization poradnik Sid Meier's Civilization IV: Colonization
Ostatnia aktualizacja: 24 września 2019
Obywatele
Nasi obywatele pochodzą z trzech źródeł: przyrostu naturalnego, emigracji oraz z działalności misyjnej.
Przyrost naturalny to najprostszy i najbardziej przewidywalny sposób. W każdym z naszych miast, które zgromadzi 200 jednostek żywności, pojawia się Wolny Kolonista. Tempo przyrostu nie zależy od rozmiarów miasta i etapu gry, a jedynie od ilości żywności.
Emigracja opiera się na odrobinę bardziej złożonej mechanice. Każde miasto generuje pewną ilość krzyży - uzależnioną od rodzaju świątyni, ilości "pracujących" w niej mieszkańców i ich specjalizacji oraz od rozmaitych bonusów zapewnianych przez niektórych z Ojców Założycieli.
Punkty te wliczają się do pewnego limitu (jego aktualną wysokość widzimy w oknie Europy) i po jego przekroczeniu powodują, że w porcie pojawia się nowy chętny do osiedlenia się na naszych ziemiach. Limit zwiększa się o kilkanaście procent, resetuje i cały proces zaczyna się na nowo.
To, jakiej specjalizacji będzie dany emigrant, jest w znacznej mierze losowe. Wpływ mamy jedynie na to, który trzech kandydatów pojawi się w określonym momencie. Płacimy mu wymaganą kwotę i już mamy go na nabrzeżu, gotowego do podróży. Najlepiej zaczekać z taki wydatkiem jak najdłużej i dokonywać wyboru na turę, nim liczba krzyży przekroczy limit. Pozwoli to na poważne oszczędności - bowiem im wcześniej płacimy, tym wychodzi to drożej.
Specyficznym rodzajem emigrantów są specjaliści wynajmowani w Europie nie z puli chętnych, ale z grona suto opłacanych profesjonalistów. Kwoty, jakich ci sobie życzą, zaczynają się od 800 sztuk złota za rybaków czy farmerów, na 2000 za mężów stanu czy kaznodziejów kończąc. Niemniej mimo sporych cen, jakie przyjdzie nam za nich płacić, są jedynym pewnym sposobem na pozyskanie określonego rodzaju specjalisty w chwili, gdy właśnie jego potrzebujemy.
Ostatnie źródło to misje zakładane w wioskach tubylców. Każda z nich co jakiś czas (uzależniony od rodzaju misji, naszej nacji oraz niektórych Ojców Założycieli) generuje chętnego do osiedlenia się w naszych miastach Nawróconego Indianina. Jest on wyjątkowo przydatnym nabytkiem. Jako jedyny otrzymuje +1 do liczby wszystkich wytwarzanych przez siebie podstawowych surowców i choć nie może być powoływany pod broń, jest bardzo przydatną i uniwersalna siłą roboczą. Nie osiąga wydajności specjalistów, ale w sytuacji, gdy podczas gry wielokrotnie przesuwamy naszych pracowników z jednego pola na inne, jego uniwersalność jest wielokrotnie przydatna. W dowolnym momencie można go przekwalifikować na inną związaną z pozyskiwaniem surowców specjalność.
Eksperci
Jak już wcześniej wspomniałem, obywatele różnią się między sobą. Podstawowy rodzaj, czyli Wolny Kolonista jest pozbawiony jakichkolwiek wad czy zalet i niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy radzi sobie równie dobrze. Ponieważ jednak specjalizacja w jednej określonej czynności (zazwyczaj związana z bonusem +100% do wydajności) nie powoduje, że inne działania są wykonywane gorzej, eksperci są znacznie cenniejsi niż pozbawiony szczególnych kwalifikacji pracownik.
W przypadku emigracji mamy zazwyczaj okazję pozyskać specjalistów - choć czasami mamy też do czynienia z mniej wartościowymi osobnikami - Kryminalistami czy Służącymi. Jedni i drudzy nadają się w zasadzie wyłącznie do prac "w polu" - a więc do pozyskiwania surowców lub do obrony granic.
Nie ma sensu podawać w tym miejscu szczegółowego opisu poszczególnych specjalizacji dostępnych z poziomu gry - dodam tylko, że jest możliwe uczenie nowych specjalności, nawet tych, na pierwszy rzut oka najbardziej bezużytecznych, mieszkańców naszych miast. Więcej na ten temat w dalszej części poradnika.