Polityka więzienia i podkopy w Prison Architect | Struktura gry Prison Architect poradnik
Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019
Po wynalezieniu polityki więzienia [Prison Policy] przez szefa straży [Chief] w oknie raportów pojawia się nowa zakładka, dotycząca polityki (screen powyżej). Dzięki niej można ustalić wielkość kary, jaką poniosą więźniowie lekceważący regulamin placówki, jak i dodatkowe akcje wykonywane przez strażników.
Zamysł twórców gry był dość prosty: wyższe kary zniechęcają bandytów do nieposłuszeństwa, ale tymczasowo wyłączają ich z życia więzienia. W obecnej wersji Prison Architect tylko ten drugi warunek został spełniony. Więźniowie przetrzymywani w izolatkach lub celach nie mogą zaspokajać swoich potrzeb, przez co stają się bardziej skłonni do buntów i rozbojów. W konsekwencji otrzymuje się efekt przeciwny do zamierzonego - zamiast uspokajać sytuację tylko się ją zaognia. Dlatego warto zachować domyślny poziom kar, co najwyżej nakazując strażnikom dodatkowe przeszukania.
Osobną kwestią pozostają podkopy. Więźniowie, którzy zdobyli narzędzia dzięki kontrabandzie (patrz rozdział: Kontrabanda) są w stanie wykopać tunel, który zaprowadzi ich na wolność. Schemat jest dość prosty: kiedy zapada noc, złoczyńcy podchodzą do toalety zamieszczonej w ich celi i tworzą pod nią podkop, prowadzący do najbliższego niechronionego obszaru (takiego, z którego da się uciec). Strażnicy patrolujący pobliskie korytarze nie są w stanie zauważyć niczego podejrzanego, dopóki nie przeszukają trefnego pomieszczenia. Z tego też powodu warto dokładnie przetrząsać więzienie każdej nocy, skonfiskować narzędzia i zakopać wszystkie tunele. Tym ostatnim zajmują się robotnicy, po wybraniu specjalnej opcji w oknie materiałów budowlanych.
Alternatywnym sposobem pozwalającym na zapobieżenie ucieczkom jest wybudowanie specjalnego muru granicznego [Perimeter Wall], który jest bardzo trudny do sforsowania lub podkopania. Minus tego rozwiązania stanowi jednak cela - struktura jest nie tylko odporna, ale i strasznie droga. Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się więc prewencyjne przeszukanie.