Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Grand Ages: Medieval - poradnik do gry

Grand Ages: Medieval - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady ogólne | Podstawy Grand Ages Medieval poradnik Grand Ages: Medieval

Ostatnia aktualizacja: 20 września 2019

Porady ogólne

W poniższym rozdziale znajdziesz kompendium najważniejszych porad dotyczących wszystkich aspektów związanych z grą Grand Ages: Medieval. Poszczególne porady znajdziesz w dedykowanych podrozdziałach.

Zarządzanie

1. W każdym z miast możesz produkować maksymalnie pięć różnych towarów. Staraj się wybierać różnorodne towary w każdym z zakładanych przez siebie miast.

2. W przypadku braku towarów wymaganych do budowy musisz zaczekać aż kupcy je dostarczą. Do tego momentu budowa będzie wstrzymana.

3. Wszystkie zakłady produkcyjne automatycznie zgłaszają zapotrzebowanie na określoną ilość pracowników i same ich zatrudniają.

4. Wszystkie jednostki cywilne i wozy handlowe możesz werbować w gospodzie. Poza spełnieniem oczekiwanych wymagań w kwestii surowców musisz jeszcze poczekać, aż znajdą się wolni pracownicy.

5. Działania dyplomatyczne możesz podejmować tylko jeśli jedna z twoich jednostek znajduje się w pobliżu osady.

6. Strefa wpływów każdego miasta uzależniona jest od liczby jego mieszkańców. Im większa liczba mieszkańców, tym otaczający je teren jest bardziej rozległy a ty masz większą szansę na wyższą rangę.

7. Liczbę mieszkańców osady możesz powiększać poprzez tworzenie nowych zakładów produkcyjnych, które przyciągną osadników.

8. Na początku rozgrywki najlepiej przeznaczyć dużą ilość punktów rozwoju na technologie związane z przemysłem.

9. W toku kampanii staraj się pozostawić zawsze kilka punktów rozwoju w odwodzie na wypadek konieczności odblokowania czegoś, co przyśpieszy czas potrzebny na wykonanie zadania.

10. Staraj się żeby w każdym mieście były co najmniej dwa zakłady produkcyjne związane z żywnością. Unikniesz w ten sposób klęski głodu i związanych z nią konsekwencji.

Handel

1. Towary produkowane w mieście automatycznie trafiają na rynek. Od tej chwili kupcy mogą dowolnie nimi zarządzać.

2. Wytyczając szlak handlowy musisz pamiętać, żeby większość miast objętych szlakiem nie należała do ciebie. W ten sposób osiągniesz największe zyski.

3. Każdy z kupców może efektywnie zarządzać maksymalnie dziesięcioma wozami, staraj się nie przekraczać tej liczby.

4. W niektórych przypadkach lepiej jest podjąć towary i sprzedać je manualnie. W ten sposób masz większy wpływ na korzyści wynikające z wymiany dóbr.

5. Ilość towaru względem zapotrzebowania mieszkańców oznaczona jest symbolami beczek. Jeśli w danym mieście towar jest w ilości dwóch beczek to jego cena będzie niższa niż w mieście gdzie jest w niedoborze. Tą zasadą powinieneś się kierować dokonując zakupów manualnie.

6. Pamiętaj, żeby wszystkie szlaki były płynne. Jeśli ustalisz szlak w ramach którego kupiec musi ciągle kluczyć i mija te same miasta to czas potrzebny na zrealizowanie szlaku będzie długi a dochody niewielkie. Najlepiej jest dla pojedynczego szlaku ustalić od 5 od 7 miast.

7. Jeśli kupiec będzie ci potrzebny do dokonania manualnych zakupów to po wykonaniu zadania wystarczy że klikniesz "aktywuj szlak" a kupiec wróci do pracy.

8. Sprzedając w mieście towar, który jest w niedoborze musisz mieć na uwadze, ze mieszkańcy szybko zaczną go skupywać a jego cena będzie szybko spadać.

9. Jeśli stan złota w skarbcu spanie poniżej zera to wszystkie jednostki cywilne dalej będą prowadzić prace, ale z powodu braku zaopatrzenia stracisz kontrolę nad jednostkami wojskowymi.

10. Kupując i sprzedając towary możesz regulować swoją popularność w miastach. Jeśli kupisz towar, którego jest mało to twoja popularność spadnie, ale jeśli dostarczysz towaru, który jest w niedoborze, to szybko zyskasz szacunek mieszkańców.

Ekspansja

1. Wszystkie jednostki wojskowe możesz szkolić tylko w miastach, w których uprzednio zbudowałeś koszary.

2. Po osiągnięciu rangi Cesarza możesz zmodyfikować koszary uzyskując większą siłę bojową jednostek kosztem wyższego żołdu.

3. Jako cesarz musisz szczególnie zadbać o obronę swojej stolicy, ponieważ utrata miasta wyklucza cię z gry.

4. Zwerbowane jednostki rozmieszczaj w kilku miastach, po 15 oddziałów w większym mieście i po 10 w małych. W ten sposób wojsko nie obciąży budżetu miasta i jego zasobów.

5. Jeśli wygrywasz bitwę to ustal pozycje ofensywną, jeśli przegrywasz lub chcesz uciec wybierz defensywę.

6. Najskuteczniejszymi jednostkami podczas oblężenia miasta są trebusze. Sami nie posiadają wartości bojowej więc musisz ich odpowiednio chronić.

7. Do oblężenia wybierz jak największą liczbę oddziałów i otocz miasto. Jeśli wróg przyśle posiłki to część oddziałów ruszy w ich kierunku i ważne jest, żeby oddziałów było na tyle dużo, żeby nie przerwano oblężenia.

8. Zajmij lub wybuduj przynajmniej jedno z miast w kluczowych regionach, żebyś mógł werbować przypisane do nich jednostki.

9. Na początku rozgrywki nie utrzymuj zbyt dużej liczby oddziałów wojskowych, bo możesz w ten sposób zablokować rozwój gospodarczy i doprowadzić do recesji jednego z miast.

10. Buduj na granicy kontrolowanych obszarów wieże strażnicze i obsadzaj je jednostkami dystansowymi. Najlepiej budować wieże w bezpośredniej bliskości dróg i terenów górskich.