Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2005 - poradnik do gry

Football Manager 2005 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Ustawienia taktyczne | Taktyka poradnik Football Manager 2005

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016

Ustawienia taktyczne

Przyjrzyjmy się temu, co zaoferowali nam autorzy w kwestii ustawień taktycznych.

Przejdźmy do okna Team Instructions .

Ustawienia taktyczne dla całego zespołu - Ustawienia taktyczne - Taktyka - Football Manager 2005 - poradnik do gry
Ustawienia taktyczne dla całego zespołu

Do dyspozycji jest tu piętnaście szczegółowych ustawień plus możliwość zdefiniowania rozgrywania stałych fragmentów gry. Mentality [Nastawienie ] pozwala ustawić styl gry naszego zespołu (od ultradefensywnego do bardzo ofensywnego). Stosować je można w zależności od rangi spotkania i w późniejszej perspektywie przebiegu gry. Jeśli gracie ze słabeuszami możecie zagrać maksymalnie ofensywnie (choć przy takim ustawieniu zawsze grozi możliwość skontrowania). Owa opcja przydaje się w momentach, gdy gonimy rywala lub zależy nam na bramkach (konfrontacje pucharowe) i nie mamy nic do stracenia. Defensywnie mogą grać kluby, które walczą o wynik (zazwyczaj o remis). W połączeniu z kontratakami często pozwala to nawet na 90-minutowe murowanie bramki, a w trakcie "obrony" wyprowadzenie jednej, jedynej - często skutecznej, kontry.

Creative Freedom [Kreatywność ] - kreatywność wskazana jest tylko w klubach, gdzie mamy wielkie gwiazdy, które stać na niekonwencjonalne zagrania. Nie ma sensu stosować tej opcji przy słabych zespołach. Nie dość, że nie spełni swojej roli, to na dodatek spowoduje, że piłkarze nie będą wypełniać założeń taktycznych.

Passing Style [Podania ] - styl podań zależy również od klasy graczy. Jeśli dysponujemy dobrymi zawodnikami, niech grają krótkimi (Short ) podaniami. Szybka gra, szybkie wymiany połączone z dryblingiem pozwolą na stworzenie wielu groźnych akcji. Dla słabszych zespołów warto pozostawić standardowo mieszane (Mixed ). Przy grze długimi podaniami należy zwracać uwagę na pogodę. Gdy jest mokro piłka będzie się ślizgać.

Tempo - szybkość gry zależy od rywala i ligi. Anglicy preferują grę szybką, agresywną, w naszej, polskiej lidze jest... jak jest, każdy widzi. Błyskawiczne akcje, gra na dużych obrotach to utrudnienie dla rywali, jednak z drugiej strony ogromny wysiłek dla organizmu.

Kolejne ustawienie, Width [Pole gry ] ma wpływ na rozgrywane akcje. Możemy grać środkiem bądź skrzydłami. Oczywiście istnieje też możliwość pozostawienia standardowych ustawień na Normal . Dużo zależy od taktyki. Jeśli zagęszczamy środek pola, grajmy środkiem, bo mamy tam większą ilość piłkarzy. Gdy decydujemy się grać skrzydłami, wykorzystujmy skrzydłowych.

Closing Down [Gra przy przeciwniku ] - po prostu pressing. Możemy stosować na własnej połowie, całym boisku lub tylko na własnym polu karnym. Kolejna przydatna opcja, ale bardzo męcząca. Gra przez 90 minut non stop pressingiem wycieńcza organizm. Stosować na początku spotkania, ewentualnie gdy chcemy "przydusić" rywali.

Jeśli chodzi o Defensive Line [Linia obrony ] ustawiajmy ją raczej normalnie. Cofnięta przydaje się w momencie murowania dostępu do bramki (dorzućcie do tego ultradefensywne nastawienie i macie nową "obronę Częstochowy"), wysunięta jest ryzykowna, bo łatwo nadziać się na kontrę. Co najwyżej przy grze z trzema obrońcami i grą na spalone.

Tackling (Odbiór ), bliżej znane jako odbiór piłki (zarówno gra barką jak i wślizgi). Plusem agresywnego ustawienia jest walka o każdą piłkę (minusem masa kartek). Jeśli chodzi o sposób rozgrywania piłki znowu kłania się taktyka (i logika). Jeśli gracie bez skrzydłowych, to nie ustawiajcie gry skrzydłami. Jeśli gracie słabym klubem, ale w składzie macie cudowne dziecko, które na lewym skrzydle potrafi wszystko, to grajcie więcej lewym skrzydłem.

Sposobów krycia (Marking ) mamy tylko dwa. Albo jedziemy na ogólnym (kto bliżej), albo jeden na jednego. Jeśli decydujecie się na to drugie, już po wgraniu meczu, przyjrzyjcie się kogo ma pilnować Wasz zawodnik.

Pozostałe opcje pozwalają nam na: ustawienie ścisłego krycia (krótka gra przy przeciwniku, sprawdza się dobrze, gdy obok słabego napastnika, postawimy dobrze zbudowanego obrońcę - wysoki parametr Strengh ), grę na ofsajdy (trzeba mieć zgraną obronę), kontry. Poza tym możemy grać na rozgrywającego bądź snajpera. Tutaj dodam, że najpierw warto takowych w ogóle ustawić w opcjach.

Jeśli chodzi o sposoby rozgrywania piłki, to i tym razem wiele zależy od ustawień taktyki. Możemy grać na krótki bądź długi słupek, w pole karne czy bramkowe. Rozwiązań jest doprawdy wiele. Można próbować grać w pole bramkowe, gdy mamy skocznego i silnego napastnika, mankament - w "piątce" panuje bramkarz i większość akcji będzie gwizdana jako faul na nim. Grać na długi słupek można, ale trzeba mieć kim. Zawodnicy bez odpowiednio wysokich parametrów (Corners , Passing , Ancitipation ) nie będą potrafili dokładnie dograć. Jeśli chodzi o rzuty wolne radzę postawić na mieszane. Nie warto ustawiać dokładnych wytycznych, gdyż ten stały fragment gry wykonywany jest z różnych miejsc na boisku. Nieraz lepiej wychodzi bezpośredni strzał niż dośrodkowywanie. Auty są z tej grupy najmniej ważne. Radzę po prostu dać tutaj więcej swobody zawodnikom. Precyzyjne ustawienie danego fragmentu może okazać się skuteczne, ale będzie wymagać zbyt wielu ćwiczeń (i to w trakcie spotkań) i pochłonie zbyt wiele czasu.