Profil menedżera i opcje (1) | Gra w FM poradnik Football Manager 2005
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
Profil menedżera i opcje cz.1
Jako menedżer mamy sporo ciekawych opcji, które często ułatwiają nam życie. Pod uwagę należy wziąć dwa główne okna związane z osobą grającego użytkownika. Są to opcje menedżera (górne menu -> przycisk Manager ) oraz nasz profil. Możecie go uruchomić na kilka sposobów. Wystarczy kliknąć we własne nazwisko, gdy znajdujemy się w którymkolwiek z okien. Najprościej skorzystać z linku dostępnego w prawym górnym rogu (jest się tam również odnośnik do prowadzonego przez nas klubu). Na początek jednak zajmijmy się opcjami menedżerskimi.
Po kliknięciu we wspomniany wyżej przycisk (górne menu -> przycisk Manager ) pokaże się nam spis z następującymi elementami:
Pierwsze trzy, to nic innego jak odnośniki do okna głównego ze składem (link z nazwą drużyny), rozgrywek (nazwa ligi) oraz naszego imienia i nazwiska (z informacjami na nasz temat, profilem itd., przycisk ten działa tak samo jak te wspomniany wyżej, który znajduje się w prawym górnym rogu). Kolejne opcje w niektórych przypadkach pokrywają się z opcjami profilu. Mowa tutaj o: News [Wiadomości ] - znajdziecie tutaj informacje prosto ze świata FM. Zarówno związane z klubem jak i te, które nie dotyczą Was bezpośrednio - rekordy, transfery, oferty, wywiady, itd. Wszystko z możliwością filtrowania (do wyboru dziewięć opcji), które uruchamia przycisk Show Filters [Pokaż filtry ]. Następnie mamy zakładkę Jobs [Posady ]. Znajdziemy tutaj informacje dotyczące oczywiście pracy. Jest to tzw. biuro pracy, które podzielone zostało na dwie części. W pierwszej (Job Center ) znajdziecie informacje na temat klubów, które poszukują pracowników (dotyczy to menedżerów, trenerów, asystentów, szperaczy oraz fizjoterapeutów). Do dyspozycji mamy filtr, umożliwiający sortowanie ofert. Nowością jest możliwość poszukiwania pracowników do naszego klubu. W pionowej belce z menu znajdziecie Place Advert [Umieść ogłoszenie ]. Korzystając z tej opcji będziecie mogli ogłosić kogo poszukujecie. Na drugą część składa się Job Security [Pewność posad ]. W tym miejscu możecie sprawdzić jak sprawują się menedżerowie z innych klubów bądź reprezentacji. W kolumnie Job Status opisany jest stosunek pracodawców do menedżerów. Czy mają bezpieczną pozycję, czy może zagrożoną, itp. Poza tym informacje standardowe: narodowość, imię i nazwisko, prowadzony klub/reprezentacja, czy finanse klubu. Jeśli szukacie pracy warto tam zaglądać, co jakiś czas. Kolejna opcja dostępna w obu profilach, to Notebook [Notes ]. Wasze notatki, które spisaliście w związku z jakimiś wydarzeniami. Mogą dotyczyć kontuzji, transferów itd. Jak owe notatki czynić, dowiedzieliście się w opisie profilu piłkarza. Zakładka Confidence [Zaufanie ] to Wasza wyrocznia. Znajdziecie tutaj opinię zarządu oraz kibiców. Do tego również oczekiwania obu grup w stosunku do celów, jakie ma osiągnąć klub w danym sezonie. W pionowym menu możecie skorzystać z przycisku Make Board Request , który pozwoli Wam na "rozmowę" z zarządem (szerzej o tej opcji w części poświęconej zarządowi). Ostatnią wspólna opcją jest Shortlist [Lista życzeń ]. Są to listy piłkarzy/trenerów, które zapisaliście w trakcie poszukiwań. Możecie je personalizować, przeglądać bądź filtrować. Listy znajdziecie w katalogu shortlist w Waszych dokumentach (podobnie jak zapisane gry, mecze, taktyki, treningi). Aby taką listę stworzyć należy dodać do niej interesującego nas piłkarza. Szerzej opcje te opisane są w podrozdziale poświęconym wyszukiwaniu (Search ).
Kolejna opcja w tym spisie, to: Player Search . Nie będziemy jej jednak opisywać w tym miejscu, gdyż jest ona adekwatna do opcji Search , którą znajdziecie w opisie funkcji interfejsu. Dlatego zajmijmy się od razu opcjami menedżera (Manager -> Options ). Panel podzielono na pięć głównych części. Pierwsza z nich, Assistant Manager Options, pozwala nam ustalić czy nasz asystent ma zająć się treningiem (polecamy to zwłaszcza graczom, którzy nie mają ochoty na zabawę w "trenowanie" lub są jeszcze niedoświadczeni), a także czy ma organizować spotkania towarzyskie. Proponujemy zaznaczyć trening (trochę nas to odciąży, a dobry asystent może zdziałać cuda) oraz pozostawić odznaczone sparingi (najlepiej samemu dobierać przeciwników dla naszego zespołu). Następnie ustawiamy opcje treningowe (Training Options ). Do wyboru mamy cztery możliwości: trening w dniu meczu - przy słabszych piłkarzach, ze słabym współczynnikiem naturalnej kondycji nie warto stosować tej opcji. Zbyt duże obciążenie doprowadzi do znaczących ubytków kondycyjnych. W przypadku lepszych zawodników opcję można stosować, aczkolwiek raczej wtedy, gdy gramy co tydzień (na pewno nie przy napiętym terminarzu). Druga opcja pozwoli piłkarzom na odpoczynek w dzień po rozegranym spotkaniu. Sytuacja ma się odwrotnie. Nie radzę stosować przy napiętych terminarzach, bo wyjdzie, że zawodnicy co 2-3 dni będą mieli wolne. Jeśli już, to najlepiej odpowiednio zmodyfikować tryb szkoleniowy i ustalić samemu odpowiednie przerwy w treningach bądź dni wolne. Kolejne opcje, to czas wolny od treningów oraz okres przygotowań. Możemy ustalić daty od kiedy i do kiedy mają one przebiegać. Tutaj należy zwrócić uwagę na czas rozgrywek, to kiedy zaczynamy, kiedy kończymy. Nie warto forsować tempa, ani dawać naszym zawodnikom zbyt wielkiego luzu. Okres 2-3 tygodni w trakcie przerwy sezonowej jest wystarczający. Z tym, że dni wolne należy ustawić zaraz po zakończeniu rozgrywek, a okres intensywnych przygotowań powinien zbiegać się z rozpoczęciem sezonu.
Na zakończenie mała podpowiedź. Dajcie sobie spokój z ustawianiem dni wolnych czy przedsezonowych przygotowań. Z doświadczenia wiemy, że ma to niewielki wpływ na zawodników. Po zakończeniu sezonu mają wystarczająco czasu na regenerację, a przed rozpoczęciem wystarczy zorganizować kilka sparingów, aby ograli się przed sezonem.
Pozostałe części dotyczą trzech grup wiekowych naszej drużyny: seniorów, rezerw i juniorów. W przypadku wszystkich radzę pozostawić opcję związaną z przedłużaniem kontraktów odznaczoną. Przyznaję, że w większych klubach, gdzie jest spora liczba zawodników, przedłużanie kontraktów jest meczące. Z drugiej zaś strony lepiej samemu przyjrzeć się danemu zawodnikowi i temu co prezentuje, zastanowić się czy w ogóle warto oferować nowy kontrakt. Jeśli zaznaczymy tę opcje, to asystent będzie przedłużał za nas kontrakty, a zazwyczaj przy pełnej kasie będzie podpisywał nowe umowy ze wszystkimi. W przypadku prowadzenia drużyn w sparingach, zlećcie to zadanie asystentowi w stosunku do rezerw i juniorów (nie będziecie musieli sami rozgrywać tych spotkań). Drużyna seniorów to Wasz bastion i nawet mecze kontrolne powinny odbywać się pod Waszą pieczą. Na koniec dwie opcje skierowane do zespołu rezerw oraz juniorów. Po pierwsze, możecie któryś z zespołów (lub oba) przejąć. Będziecie ustalać skład, taktykę itd. Cóż... darujcie to sobie! Przy jednym zespole jest trochę roboty, a co dopiero przy trzech. Szybko obrzydnie Wam oglądanie spotkań czy grzebanie się w taktyce. Pozostawcie opcje odznaczone. Niech wszystkim zajmie się asystent. Jeśli chodzi zaś o stosowanie taktyki (będzie to taktyka, którą wy ustaliliście wobec seniorów) zależy od Was. Jeśli testujecie ustawienie, możecie zaznaczyć opcję i sprawdzić jak spisuje się w rozgrywkach juniorskich. Jeśli nie, to po prostu dajcie sobie z tym spokój.
Podsumowując opcje menedżerskie, warto zwrócić uwagę głównie na możliwość powierzenia treningu asystentowi. Reszta może pozostać odznaczona. Korzystne jest ustawienie osoby odpowiedzialnej za opiekę nad rezerwami i juniorami (przeważnie jest do asystent, aczkolwiek nie stoi nic na przeszkodzie, aby wybrać innego trenera).