Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 27 marca 2019, 14:52

autor: Daniel Stroński

Fez. 14 najlepszych gier logicznych

Spis treści

Fez

  1. Gra dostępna na platformach: PC, PS4, PS3, X360, PS Vita, iOS
  2. Zagraj, jeśli: nie możesz skończyć gry, póki nie poznasz wszystkich jej sekretów
  3. Poziom trudności: średni

Ta niepozornie wyglądająca gra niezależna to w rzeczywistości piękna wizualnie, ale i wiele od nas wymagająca opowieść o odkrywaniu rozpikselowanego świata. W Fezie trafiamy do miejsca, gdzie białe ludziki czczą boski kwadrat i odrzucają herezję, jakoby świat miał mieć więcej wymiarów niż dwa podstawowe. Wszystko zmienia się w momencie, gdy nasz bohater otrzymuje tytułową czapeczkę, nabywając umiejętność „obracania” plansz o 90 stopni. Jest to punkt wyjściowy do zatrzęsienia rozmaitych zagadek opartych na stale zmieniającej się perspektywie.

Fez jest świetną grą, która premiuje dociekliwość i myślenie na wielu płaszczyznach. Owszem, można przefrunąć przez wszystkie podstawowe zagadki, zgarnąć 100% postępu i zakończyć zabawę. Uważniejsi gracze dostrzegą jednak, że wciąż nie wykorzystali wielu wskazówek i nie rozgryźli tajemnic wszystkich odwiedzonych miejsc. Dość powiedzieć, że ostatecznie z produkcji tej można wyciągnąć aż 209,4% ukończenia, co brzmi absurdalnie, ale świetnie pokazuje, ile zawarto tu dodatkowych atrakcji.

FANI NIE ZASŁUGUJĄ NA SEQUEL

Za Feza odpowiedzialny jest Phil Fish, twórca gier niezależnych, który niezbyt dobrze radzi sobie z przyjmowaniem krytyki. Nieważne, czy odpowiadał na typowy trolling, czy na zarzuty ze strony członków uznanych redakcji, bardzo szybko puszczały mu nerwy i przechodził do inwektyw. Rok po premierze Feza Fish nie wytrzymał i ogłosił, że zapowiedziany wcześniej Fez 2 nigdy nie ujrzy światła dziennego:

„[...] to nie jest wina jakiejś pojedynczej wypowiedzi, a koniec długiej, brutalnej kampanii. Wygraliście”.

Rok później napisał swoim fanom, żeby zamknęli się już w kwestii kontynuacji, bo ta nigdy nie zostanie dokończona i na nią nie zasługują. Cóż, nie każdy musi być specem od PR-u i podlizywać się klientom.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz gry logiczne w 2D czy w 3D?

44,4%
2D
55,6%
3D
Zobacz inne ankiety
Przegapione gry 2018 roku, o których nie wolno zapomnieć
Przegapione gry 2018 roku, o których nie wolno zapomnieć

Oprócz wysokobudżetowych hitów, o których słyszał chyba każdy, w 2018 roku ukazało się sporo świetnych produkcji od niezależnych studiów – tytuły te zdecydowanie warto znać. Sprawdź, czy nie przegapiłeś/łaś jakiejś fajnej gry.