Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 16 października 2009, 15:39

Machinarium. Perły ze Steama - cz. 3

Spis treści

Machinarium

Wymagania sprzętowe: procesor 1.8 GHz, 1 GB RAM, 380 MB HDD, Windows XP/Vista/7

Wersja demonstracyjna gry (Steam)

Pełna wersja gry (Steam)

Nasze materiały:

Informacje z Encyklopedii

Galeria obrazków

Machinarium to najświeższa gra w niniejszym zestawieniu – oficjalną premierę produkt czeskiego studia Amanita Design ma na Steamie w momencie publikacji tego artykułu, czyli 16 października 2009 roku. Dzieło naszych południowych sąsiadów kierowane jest do fanów awangardowych, choć niezbyt skomplikowanych przygodówek. Jeśli podobał Wam się Samorost, to znaczy, że trafiliście pod właściwy adres.

W Machinarium wcielamy się w rolę sympatycznego robota, który został wyrzucony na śmietnik z tytułowego miasta i teraz pilnie potrzebuje naszej pomocy. Stawką jest wolność dziewczyny naszego podopiecznego oraz odniesienie ostatecznego zwycięstwa w batalii z rządzącą miastem policją. To właśnie odzianym w mundur blaszakom z charakterystyczną żarówką na metalowej głowie zawdzięczamy przymusową ewakuację z metropolii.

W grze nie ma tradycyjnych dialogów.
Bohaterowie komunikują się za pomocą obrazkowych dymków.

Fabuła gry jest szczątkowa, ale to akurat żaden minus, bo w przeciwieństwie do innych przygodówek, ma ona tutaj drugorzędne znaczenie. W pogoni za uproszczeniami autorzy zrezygnowali nawet z tradycyjnych dialogów, jakie w produkcjach z tego gatunku przeprowadza się z bohaterami niezależnymi. Cała komunikacja, o ile w danym momencie w ogóle występuje, ogranicza się do obrazków wyświetlanych w komiksowych dymkach. Pozostałe aspekty rozgrywki nie odbiegają już od wytyczonych lata temu standardów. Podstawą jest dokładna eksploracja terenu, poszukiwanie na planszy interaktywnych obiektów i wykorzystywanie znalezionych tu i ówdzie przedmiotów zgodnie z zamierzeniem twórców. Rozwiązywanie zagadek rozwija oczywiście akcję, udostępniając nowe lokacje i nowe wyzwania.

Największymi zaletą Machinarium jest fantastycznie przygotowany pod względem wizualnym świat. Pieczołowicie dopracowane plansze, wykonane w charakterystycznym dla gier firmy Amanita Design stylu, budzą ogromny respekt. Nie brak również klimatu – atmosfera gry jest na tyle osobliwa, że trudno szukać dla Machinarium konkurencji wśród innych przedstawicieli gatunku, poza serią Samorost,rzecz jasna. Perła przez duże „P” – koniecznie musicie to zobaczyć.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat, do 2023 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

Perły ze Steama - cz. 2
Perły ze Steama - cz. 2

Zapraszamy do przeczytania drugiej części naszego cyklu artykułów, traktującego o ciekawych grach typu "casual". Przed Wami kilka kolejnych interesujących gier z oferty systemu Steam.

Perły ze Steama - cz. 1
Perły ze Steama - cz. 1

Startujemy z nowym cyklem artykułów, w którym przybliżymy Wam najciekawsze produkcje z gatunku casual, dostępne w systemie elektronicznej dystrybucji Steam.