Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 25 grudnia 2009, 09:44

autor: Piotr Doroń

Word Challenge. Najlepsze gry z Facebooka

Spis treści

Word Challenge

Producent:

Playfish

Liczba aktywnych graczy (miesięcznie):

2777232

Ocena na Facebook.com:

Ocena jikera:

Poziom absorpcyjności:

4,4/5

4,5/5

1/5

Word Challenge to z kolei nie tylko jedna z najlepszych logicznych propozycji dostępnych na łamach serwisu społecznościowego założonego przez Marka Zuckerberga, ale również jedna z najprostszych pod względem mechaniki rozgrywki. W podstawowej wersji dzieła Playfish rola użytkownika sprowadza się bowiem do układania wyrazów – od trzy do sześcioliterowych – z sześciu udostępnionych liter.

Rozgrywka jest emocjonująca – dla Polaków szczególnie, bowiem gra wymaga od nas znajomości języków obcych (polskiej wersji, póki co, nie przygotowano). Do dyspozycji mamy m.in. język angielski, niemiecki i jeszcze kilka innych. Za układane wyrazy otrzymujemy punkty, które w końcowej fazie zabawy symbolizują osiągnięty przez nas poziom „wtajemniczenia”. Pojedyncza rozgrywka trwa dwie minuty, aczkolwiek za każdy co najmniej czteroliterowy wyraz otrzymujemy kilka sekund dodatkowego czasu. Ułożenie najdłuższych słów zwiększa z kolei szansę na sukces.

W przypadku wykupienia konta Pro zostaje przed nami otwartych kilka dodatkowych trybów rozgrywki – na starcie mamy udostępnioną jedynie standardową opcję Play oraz Challenge, w której możemy zmierzyć się z naszymi przyjaciółmi.

Gra wciąga i to okrutnie. Jednocześnie nie jest prosta, ponieważ w jej bazie ujęto masę wyrazów, w tym kilkadziesiąt tysięcy angielskich. Uważajcie, bo wpadniecie w Word Challenge po uszy.

Alternatywy: Word Island (pełnoprawne Scrabble, polecam!), Typing Maniac.

Happy Aquarium

Producent:

CrowdStar

Liczba aktywnych graczy (miesięcznie):

27333856

Ocena na Facebook.com:

Ocena jikera:

Poziom absorpcyjności:

4,3/5

4/5

5/5

Happy Aquarium to, jak sama nazwa wskazuje, pozycja, w której naszym celem jest hodowla wirtualnych rybek. Nie musimy tu jednak martwić się o takie sprawy, jak temperatura wody, jej wymiana bądź też czystość filtrów (choć istnieje możliwość ich kupna). Rozgrywka sprowadza się bowiem do założenia akwarium, utrzymywania go w czystości a także do nadzorowania rozwoju naszych podopiecznych. Za pieniądze zarabiane na ich sprzedaży możemy nabywać różne elementy dekoracyjne (kamienie, korzenie, roślinki i wiele innych), pokarm, a także nowy narybek. Z kolei, wspinając się na coraz wyższe poziomy doświadczenia, otrzymujemy możliwość założenia kolejnych akwariów (maksymalnie czterech). Nasze rybki możemy również zabierać na poszukiwanie skarbów, trenować (uczą się wówczas różnych ciekawych ruchów) oraz zaprzyjaźnić się z nimi.

Happy Aquarium, podobnie zresztą jak inne gry tego typu oraz sama hodowla rybek, to bardzo dobra zabawa dla osób mających przede wszystkim sporo wolnego czasu. W innym przypadku zapanowanie nad głodniejącymi w zastraszającym tempie zwierzakami jest niezwykle trudne.

Alternatywy: FishVille (polecam!), Fish World.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej