autor: Bartosz Świątek
Najlepsze gry strategiczne 2019 roku – wybór redakcji
W 2019 roku na rynku pojawiło się sporo bardzo odmiennych gier strategicznych. Coś dla siebie znajdą zarówno fani turowych behemotów 4X i Grand Strategy, jak i osoby lubujące się w nieco mniejszej skali. Nie zabrakło też strategii ekonomicznych.
Spis treści
Strategie to bez wątpienia jeden z najbardziej niejednorodnych gatunków gier komputerowych. Termin „gra strategiczna” obejmuje zarówno dynamiczne RTS-y pokroju StarCrafta 2, olbrzymie produkcje typu 4X i grand strategy, które często przytłaczają poziomem szczegółowości oraz liczbą detali, ich uproszczone warianty (np. tytuły z cyklu Total War), jak i... symulatory ekonomiczne, które w gruncie rzeczy są zupełnie inną parą przysłowiowych kaloszy.
W takiej mnogości podgatunków i konwencji bardzo łatwo się pogubić, szczególnie że niektóre rodzaje gier strategicznych nie wymagają wielkiego budżetu, w związku z czym na rynek trafia olbrzymia liczba mniejszych i większych produkcji. By trochę ułatwić Wam orientację w tym typie wirtualnej rozrywki, przygotowaliśmy zestawienie, w którym znajdziecie 12 – naszym zdaniem – najlepszych tytułów strategicznych wydanych w kończącym się powoli 2019 roku.
BRAKUJE CZEGOŚ?
Grałeś w jakąś dobrą strategię z 2019 roku, której tu nie wymieniliśmy? Podziel się w komentarzu tytułem i napisz koniecznie, dlaczego warto zagrać.
Unity of Command 2 – siła prostoty
W SKRÓCIE
- Producent i wydawca: 2x2 Games
- Platformy: PC
- Premiera: 12 listopada
Unity of Command II to kontynuacja drugowojennej strategii turowej z 2011 roku. Tym razem otrzymujemy szansę wybrania się na front zachodni – kontrolując wojska aliantów, bierzemy udział w historycznych bitwach lub w alternatywnych wersjach rzeczywistych wydarzeń, uprzednio zdefiniowanych przez twórców gry.
Pod względem mechaniki jest to dość typowa strategia turowa, choć na tle konkurencji zdecydowanie wyróżnia ją unikatowy system odwzorowujący wpływ zaopatrzenia i logistyki na możliwości bojowe armii. Zabawa toczy się ma mapie, którą oglądamy z perspektywy izometrycznej.
Poza planowaniem strategii wojennej musimy też rozwijać swoją kwaterę główną, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do kolejnych możliwości – to nowy pomysł, którego nie było w poprzedniej części cyklu. Ciekawym usprawnieniem jest także zwiększenie roli wywiadu – możemy brać do niewolili wrogich żołnierzy, a ci zdradzają nam rozmieszczenie najbliższych sił strony przeciwnej.
Unity of Command II to udana, choć nie przełomowa, turowa strategia w realiach drugiej wojny światowej, która z pewnością zapewni Wam dziesiątki godzin zabawy.