Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 4 maja 2001, 15:01

autor: Marcin Bojko

Ustawienie elementów komputera. Bezpieczeństwo i Higiena Pracy przy komputerze

Spis treści

Ustawienie elementów komputera

Skoro wiemy już na czym, jak i przy czym siedzimy zajmijmy się kolejną ważną sprawą jaką jest oświetlenie. W przypadku stanowiska pracy przy komputerze sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż mogłoby się z pozoru wydawać. Poza wymaganiami dotyczącymi równomiernego oświetlenia miejsca pracy, dochodzi jeszcze kwestia ustawienia źródła światła (najczęściej lampki) w takiej pozycji, by spełniało ono swą funkcję. Problem może stanowić monitor, którego kineskop całkiem nieźle spełnia funkcję lustra, odbijającego padające na niego światło. Doskonale odbijają się w nim wszystkie jasne punkty, choćby takie jak lampka, czy okna. Trzeba więc znaleźć takie ustawienie, żeby lampka oświetlała równomiernie cały obszar roboczy blatu, nie świeciła nam w oczy i nie odbijała się na ekranie monitora. Zapewniam, że czasem może to być dość trudne. Najłatwiej ustawić źródło światła bezpośrednio nad monitorem. Przy okazji oświetlenia wypływa także kwestia miejsca, w którym stoi ów stół, na którym spoczywa monitor. Może się zdarzyć tak, że o pewnej określonej porze dnia, a może zawsze w ciągu słonecznego dnia, będzie się nam w nim ślicznie odbijało okno rozpraszając nasz wzrok.

Wszystkie te moduły, z których zbudowane są nasze „blaszaki” trzeba jakoś rozstawić. Najczęściej jest to tylko obudowa, monitor oraz klawiatura i mysz, zresztą ustawienie drukarki czy skanera nie ma wielkiego znaczenia. Warto poświęcić kilka chwil na właściwe rozstawienie tego wszystkiego. Na razie nie będziemy się zajmować rodzajem i jakością sprzętu - jest to kwestia na tyle ważna, że poświęcę jej osobny dział.

Ustawienie monitora - to bardzo ważna sprawa, bo będziemy patrzeć na niego przez cały czas pacy przy komputerze. Monitor powinien stać idealnie przed nami: niedopuszczalna jest sytuacja, by trzeba było wykręcać głowę w bok, żeby spojrzeć na ekran. Drugą ważną sprawą jest wysokość na jakiej go ustawimy. Środek kineskopu powinien przebiegać kilka centymetrów poniżej linii naszego wzroku - ma to zapobiec nadmiernemu zmęczeniu mięśni karku. No i na koniec została jeszcze kwestia odległości od ekranu. W żadnym razie nie powinna ona być mniejsza niż 50cm. Trzeba także dbać o to, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Sytuacja kiedy trzeba wytężyć wzrok, by odczytać to co jest wyświetlane na ekranie jest wysoce niepożądana.

Ustawienie klawiatury i myszy - to z tych elementów korzystamy najczęściej. Ustawienie zależy od tego, co przy ich użyciu robimy, a właściwie z którego z nich korzystamy częściej. Zajmijmy się na razie ustawieniem samej klawiatury. Większość tego typu urządzeń zawiera po prawej stronie tzw. klawiaturę numeryczną, która stanowi odpowiednik tego, co można znaleźć na każdej klawiaturze tego typu począwszy od kalkulatorów, a na telefonach skończywszy. Różnią się one tylko kilkoma dodatkowymi klawiszami. W zależności od tego co będziemy robić ustawienie powinno być nieco inne. Podczas edycji tekstów, gdy wykorzystywana jest główna część klawiatury, powinna ona być ustawiona w taki sposób, by nie trzeba było sięgać na bok. Jeśli natomiast korzystamy z myszki i tylko czasem sięgamy do klawiatury należałoby zadbać o to, by mysz znajdowała się pod ręką - nie powinna leżeć zbyt daleko po prawej lub lewej stronie. To wydaje się oczywiste, ale na większości biurek mysz znajduje się daleko po prawej stronie i trzeba do niej sięgać zmuszając do nadmiernego wysiłku mięśnie barku i karku. A po kilku godzinach możemy zacząć to odczuwać.

Ustawienie samego komputera - pozostała jeszcze kwestia głównego elementu jakim jest obudowa skrywająca właściwe elementy komputera. Jej ustawienie w niewielkim stopniu wpływa na ergonomię stanowiska pracy, ale trzeba pamiętać, że czasem musimy sięgać choćby do napędu CD, więc lepiej, żebyśmy nie musieli w tym celu wchodzić pod biurko :-).

Kontrolery gier - na to także należy uważać szczególnie uważać. Grając zwykle ignorujemy zalecenia dotyczące robienia sobie częstych przerw. Poza tym ustawienie joysticka czy kierownicy także może przysporzyć nam wielu kłopotów. Znowu pojawia się ta sama sprawa: czy podczas gry będziemy korzystać tylko z danego kontrolera, a może klawiatura też nam się przyda? Przed uruchomieniem ukochanej gry lepiej poświęcić kilka chwil na właściwe umocowanie kontrolera i przesunięcie klawiatury na właściwe miejsce.