Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 29 maja 2021, 11:30

Człowiek, który wykreował świat Fallouta i ożywił prastare zwoje. Adam Adamowicz - człowiek, który dał nam Fallouta

Spis treści

Człowiek, który wykreował świat Fallouta i ożywił prastare zwoje

Wyobrażasz sobie Fallouta 3 bez Pip-Boya 3000 i postapokaliptycznego Waszyngtonu? Skyrima, w którym nieboskłonu nie przecina potężny smok, by za moment zablokować Ci drogę? Kto wie, czy dzisiaj moglibyśmy wspominać te przygody w taki sposób i pamiętać je tak dobrze, gdyby nie wyobraźnia Adama Adamowicza. Wraz ze swoimi współpracownikami stworzył on wyjątkowe, charakterystyczne światy, ze wszystkimi zamieszkującymi je istotami i możliwymi do znalezienia broniami, zbrojami i przedmiotami.

Todd Howard, game director odpowiedzialny za oba wspomniane projekty, wymienia Adamowicza jako jednego z pierwszych członków zespołu projektowego Fallouta 3 i autora każdej stworzonej grafiki koncepcyjnej. To właśnie on przez kilka lat pracy nad obiema grami przygotował tysiące szkiców i obrazków, próbując nadać formę długim dyskusjom i bardzo ogólnym wyobrażeniom koleżanek i kolegów. Wyzwaniu temu był w stanie sprostać tylko dzięki okazywanej od dziecka ciekawości świata i niezaspokojonemu głodowi wiedzy. I uwielbiał to, co sam podkreślał, opowiadając o swojej pracy na blogu Bethesdy.

Wizualizacja wszystkich aspektów wymyślonego świata jest bardzo pouczającym doświadczeniem. Każdego dnia mogę jednocześnie rozwijać się w wielu tematach, od silników motocyklowych po modę lat 50. XX wieku. To trochę, jak pisanie i kręcenie filmu dokumentalnego dla National Geographic o świecie rodem z dzieł science fiction. Myślę, że im więcej czytasz na różne tematy, tym lepiej jesteś przygotowany do tworzenia głębi i realizmu, zwłaszcza w świecie fantasy.

Adam Adamowicz

Podczas prac nad Falloutem 3 zespół regularnie spotykał się na biurowych burzach mózgu, w trakcie których rodziły i mieszały się najróżniejsze pomysły. Inspiracje przychodziły z przeróżnych kierunków – od broszur reklamowych sprzed czterdziestu lat, przez czarne komedie i klasykę kina, po własne doświadczenia z wydanych wcześniej Falloutów. A wszystko to zbierał i następnie próbował odpowiednio przekuć w konkret właśnie Adam.

Nie bez kozery w wywiadach mówił później, że artysta koncepcyjny to po części ilustrator, a po części człowiek od opowiadania historii. Osoby nieznające go mogłyby pomyśleć, że miał wyjątkowo przerośnięte ego, przypisując sobie i swojej profesji tak dużą rolę. Czy jednak się mylił? „Możesz nauczyć programistę tworzyć gry, ale nie zrobisz z niego artysty” – powiedział w telewizyjnym wywiadzie dla G4tv. I jest w tym dużo prawdy. Takiego poziomu kreatywności, takiego spojrzenia na świat, takiej wewnętrznej ciekawości i potrzeby wyrażania jej w formie kolejnych prac zwyczajnie nie da się nauczyć.

Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Norbert Szamota

Norbert Szamota

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też obronił pracę dyplomową poświęconą miesięcznikom o grach konsolowych, wydawanym na przełomie XX i XXI wieku. W GRYOnline.pl działa od 2009 roku. Początkowo jako newsman i autor felietonów, później twórca wpisów encyklopedycznych i bloger na gameplay.pl, a od kilkudziesięciu miesięcy jako członek działu Publicystyki. Zaczynał dwa lata wcześniej, tworząc dla serwisu GamePress jedne z pierwszych wideorecenzji gier w polskim Internecie i publikując je na raczkującym wówczas YouTube. Gra we wszystko i na wszystkim, ciągle szukając ciekawych historii, intrygujących mechanik oraz zachwycających obrazów i dźwięków. Uwielbia tropić dawne opowieści z branży, a w wolnym czasie tworzyć też własne growe opowiadania na blogu Gralingrad.pl.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy grafika ma dla Ciebie duże znaczenie?

Tak, ale nie chodzi o wielokąty, ma być estetyczna i przemyślana.
62%
Nie, liczy się fabuła i gameplay.
27,1%
Tak, niech karta graficzna zapłonie! AHAHAHAHA!
11%
Zobacz inne ankiety
Hideo Kojima – wszystko, co chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać
Hideo Kojima – wszystko, co chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać

Niespełniony filmowiec, wizjoner, showman uwielbiający droczyć się z graczami, ofiara największej branżowej afery roku 2015, człowiek, który otrzymuje poświęcone sobie zwiastuny. Hideo Kojima ma wiele twarzy, ale czy jest tym, kogo potrzebujemy?

Siedmiu wspaniałych – bez nich branża gier nie byłaby taka sama
Siedmiu wspaniałych – bez nich branża gier nie byłaby taka sama

Gdyby zabrakło tych wizjonerów, nasze hobby nie byłoby tym, czym jest dzisiaj. Wybraliśmy siedem najważniejszych osób, którym zawdzięczamy obecny stan elektronicznej rozrywki.