futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 29 grudnia 2021, 14:35

Zderzak Lucjana Łągiewki. Polskie wynalazki, które prawie zmieniły świat

Spis treści

Zderzak Lucjana Łągiewki

Samochód jest niesamowicie przydatny, temu nikt nie zaprzeczy, lecz ma też ciemne strony. W 2019 roku w Polsce w wypadkach samochodowych zginęło ponad 3 tys. osób. Choć naukowcy dwoją się i troją, by wymyślić skuteczny sposób zabezpieczenia przed skutkami zderzeń, nie udało się jak dotąd opracować stuprocentowo skutecznej metody. A jeśli w końcu powstanie urządzenie, całkowicie przejmujące siłę uderzenia pojazdu?

Lucjan Łągiewka to polski konstruktor i wynalazca. Zasłynął on stworzeniem prototypu urządzenia z dziedziny bezpieczeństwa motoryzacyjnego. O tzw. „zderzaku Łągiewki” zapewne niektórzy z was słyszeli. Pracował nad nim w latach 90-tych, ale pierwsze dokumenty z nim związane zaczął publikować po 2000 roku. Odbyło się też kilka testów modelu, spadającej windy i prototypu zamontowanego w Fiacie 126p. Ten ostatni pokazała Telewizja Polska.

Testy urządzenia stacjonarnego i pojazdu Fiat 126p. Źródło: archiwa Łągiewków - 10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces - dokument - 2021-12-29
Testy urządzenia stacjonarnego i pojazdu Fiat 126p. Źródło: archiwa Łągiewków

„Zderzak Łągiewki”, czy też EPAR (Energetyczny Przetwornik Akumulacyjno-Rozpraszający) jest urządzeniem, które potrafi odebrać pewną część energii kinetycznej pędzącego pojazdu. Powinien być zamontowany na przodzie pojazdu, najlepiej w formie zderzaka. Gdy samochód uderza w przeszkodę, uzębiona dźwignia ze sprężyną, która jest pierwszym elementem wynalazku, ma za zadanie odebrać energię i przekazać ją za pośrednictwem przekładni wirnikom.

Zostało jeszcze 55% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach
Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach

Zapewne każdy słyszał o mocy sprzętu odpowiedzialnego za misję Apollo 11, słabszej od dzisiejszych kalkulatorów. Jak wyglądały parametry komputerów, które przyczyniły się do przełomowych wydarzeń?

8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło
8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło

Z niepowodzeń też można wyciągnąć wnioski i się czegoś nauczyć. Doskonale wiedzą to producenci smartfonów. Nietrafionych pomysłów na rozwój tych urządzeń nie brakowało. Poznajcie największe faile.

5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień
5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień

Wiele rzeczy codziennego użytku powstało w wojskowych laboratoriach, czasem zupełnie przypadkowo. Dzięki jednemu z nich możecie przeczytać ten oto artykuł.