futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 29 grudnia 2021, 14:35

Grafenowe układy scalone. Polskie wynalazki, które prawie zmieniły świat

Spis treści

Grafenowe układy scalone

Obecne procesory oparte na krzemie powoli zbliżają się do granic miniaturyzacji. Procesory kwantowe nadal są w fazie rozwojowej. Rozwiązaniem wydaje się więc zmiana materiału, z jakiego wykonane są konwencjonalne układy scalone. Zamiast na piasek, naukowcy spojrzeli w kierunku węgla, a dokładniej jednej z jego odmian alotropowych.

Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla, przypominająca plaster miodu. Posiada właściwości (dobra przewodność cieplna i elektryczna), które pozwalają myśleć o nim jako następcy krzemu – może on zapewnić technologii procesorowej nowe horyzonty. Problemem jednak jest jego wytwarzanie – uzyskanie jednolitej struktury grafenu o jednoatomowej grubości nie jest łatwym zadaniem.

Struktura atomów węgla w grafenie. Autor: AlexanderAlUS | CC BY-SA 3.0 - 10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces - dokument - 2021-12-29
Struktura atomów węgla w grafenie. Autor: AlexanderAlUS | CC BY-SA 3.0

W 2011 roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego poinformował o uzyskaniu dobrej jakości płytek grafenu. Polska metoda wydawała się obiecująca i badania ruszyły pełną parą. Trzy lata później ITME wspólnie z firmą Seco-Warwick udaje się stworzyć urządzenie, zdolne do wytworzenia płytki 50x50 cm grafenu w parę godzin. Wtedy wartość takiego arkusza szacowano na nawet 300 tys. zł.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach
Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach

Zapewne każdy słyszał o mocy sprzętu odpowiedzialnego za misję Apollo 11, słabszej od dzisiejszych kalkulatorów. Jak wyglądały parametry komputerów, które przyczyniły się do przełomowych wydarzeń?

8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło
8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło

Z niepowodzeń też można wyciągnąć wnioski i się czegoś nauczyć. Doskonale wiedzą to producenci smartfonów. Nietrafionych pomysłów na rozwój tych urządzeń nie brakowało. Poznajcie największe faile.

5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień
5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień

Wiele rzeczy codziennego użytku powstało w wojskowych laboratoriach, czasem zupełnie przypadkowo. Dzięki jednemu z nich możecie przeczytać ten oto artykuł.