Paliwo z dwutlenku węgla. Polskie wynalazki, które prawie zmieniły świat
Spis treści
Paliwo z dwutlenku węgla
Temat paliwa zasilającego nasze samochody szczególnie teraz wywołuje zainteresowanie. Głównie dzięki podwyżce cen benzyny i oleju napędowego, a w szczególności gazu. Polska niestety nie posiada bogatych złóż ropy, więc gdy na świecie rośnie koszt baryłki, niewiele możemy zrobić, by temu przeciwdziałać. Wydobycie raczej nie wchodzi w rachubę, ale co by było, gdyby dało się paliwo wytwarzać?
Pomysł na syntetyczne paliwa jest równie aktualny, jak nietęgie miny pod dystrybutorem. Dość świeżą informacją jest zapowiedź Elona Muska rozpoczęcia prac nad produkcją paliwa rakietowego z dwutlenku węgla:
SpaceX rozpoczyna program pobierania CO2 z atmosfery i przekształcania go w paliwo rakietowe. Przyłącz się, jeśli jesteś zainteresowany.
W tej chwili jest znanych kilka metod, Elon jeszcze nie wybrał konkretnej. Najpopularniejszy sposób polega na uzyskaniu metanu w specjalnych reaktorach katalitycznych z dwutlenku węgla przy udziale wodoru i sporych ilości energii. A właśnie ciekły metan jest wykorzystywany w silnikach statku kosmicznego Starship.
Czy można w ten sposób uzyskać paliwo do samochodów? Okazuje się, że jak najbardziej i Polacy mają w tym pewne osiągnięcia. W 2009 roku, czyli 12 lat przez pomysłem Elona Muska prof. Dobiesław Nazimek z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracował sposób uzyskania paliwa do aut z dwutlenku węgla. Wykorzystał w nim zjawisko fotosyntezy, czyli kopię naturalnego procesu zachodzącego w roślinach.
Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie