Teoria holografii. Polskie wynalazki, które prawie zmieniły świat
Spis treści
Teoria holografii
W Gwiezdnych Wojnach nie używają telefonów komórkowych, ani nawet wideorozmów. Mają coś, co wygląda znacznie bardziej efektownie. Rozmówca jest wyświetlany w powietrzu, w formie obrazu przestrzennego. To wynalazek zwany hologramem. Takie przedmioty istnieją naprawdę, choć nie wywołują takich wrażeń jak fikcja filmowa.
Nazwa powstała z zestawienia greckich słów „holos” – całość i „graphos” – zapis, wykres. Wynalazcą holografii został w 1947 roku fizyk węgierski Dennis Gabor. Zresztą za pracę nad zagadnieniem trójwymiarowej fotografii dostał Nagrodę Nobla. Skoro jednak nie był on Polakiem, co w tym zestawieniu robi ta historia? Otóż, sam Gabor miał w pewnym momencie przyznać, że korzystał z odkryć i opracowań prof. Mieczysława Wolfke.
To właśnie polski fizyk, już w 1920 roku stworzył podwaliny holografii. Profesor Wolfke zapisał teoretyczne podstawy rozbicia fali świetlnej na dwie fazy i interferencji. Trójwymiarowy obraz miał powstawać po oświetleniu obiektu wiązką światła, z której część zostaje odbita bezpośrednio na kliszę, a część trafia na nią po odbiciu od przedmiotu. W ten sposób oprócz modulacji światła, zostaje zapisana informacja o jego fazie.
Zostało jeszcze 54% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie