autor: Retromaniak
RageWar – podróż w czasie. 10 gier przeglądarkowych na zimowe wieczory
Spis treści
RageWar – podróż w czasie
- Rodzaj: strategia z motywem podróży w czasie
- Producent: Fury Studio
- Wersja językowa: polska
Kolejna gra strategiczna w naszym zestawieniu to propozycja założonego w 2014 roku bułgarskiego Fury Studio. Dostępna również na komputerach PC/Mac oraz urządzeniach mobilnych (z opcją rozgrywki crossplatformowej) gra RageWar jest rozbudowaną strategią, wykorzystująca popularny motyw podróży w czasie.
Podczas zabawy wcielamy się w bohatera, którego wehikuł rozbija się w epoce kamienia łupanego, a żeby go ponownie uruchomić, musi on zebrać siedem części roztrzaskanej maszyny. Aby to osiągnąć, nasz protagonista powinien jednak najpierw zapewnić sobie odpowiednie zaplecze, a co za tym idzie – stworzyć sprawnie funkcjonującą cywilizację i poprowadzić ją przez kolejne fazy rozwoju.
Jeśli chodzi o mechanikę, to RageWar łączy cechy typowych mobilnych strategii pokroju Clash of Clans z elementami gier tower defense, choć pod pewnymi względami nawiązuje również dość wyraźnie do słynnej serii Sid Meier’s Civilization. Zabawa polega więc głównie na rozwijaniu własnego królestwa i podbijaniu ziem znajdujących się w posiadaniu SI lub innych graczy. W związku z tym musimy troszczyć się zarówno o sferę ekonomiczno-gospodarczą, jak i militarną, co przekłada się na konieczność pozyskiwania zasobów, wznoszenia budynków, odkrywania nowych technologii, rozwijania kultury i szkolenia armii.
Spore urozmaicenie rozgrywki stanowi jednak fakt, że w miarę postępów zabawy nasza wioska nie tylko zmienia się w tętniącą życiem metropolię, ale także przechodzi przez kilka kolejnych etapów rozwoju, wyróżniających się całkiem odmiennym wyglądem budynków oraz innymi technologiami. W skład armii wchodzą zaś zarówno zwykli barbarzyńcy, jak i niezwykłe istoty rodem z powieści fantasy i science fiction. W przeciwieństwie do wielu przeglądarkowych strategii, odznaczających się mocno uproszczonym modelem walki, w RageWar bitwy nie sprowadzają się tylko do wystawiania jednostek do boju – podczas zabawy musimy też wykazać się odpowiednim zmysłem taktycznym. Nie jest to jednak jedyna słuszna metoda działania, gdyż gracze o zapędach dyplomatycznych mogą również wybrać bardziej pokojową drogę do sukcesu.