Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 września 2021, 14:54

10 gier, których nie skończysz bez poradnika

Kiedyś granie z nosem w solucji było normą. Dziś gry stały się dużo łatwiejsze. Wciąż jednak powstają tytuły, które są sporym wyzwaniem, a poradniki do nich są chętnie wyszukiwanym hasłem w sieci. Oto 10 takich tytułów – i starych, i nowych.

Spis treści

Gry w dzisiejszych czasach są generalnie bardzo drogie i bardzo łatwe do przejścia. Zupełnie na odwrót niż kiedyś, a konkretnie – na początku lat. 90. Wtedy gry zdobywało się w prosty sposób – zwykle przegrywając od kolegi lub kupując za jakąś symboliczną kwotę w lokalnym sklepie bądź na giełdzie. Dopiero po uruchomieniu gracz często natrafiał na ścianę: barierę językową i ogólny brak pojęcia „co dalej”, a nawet „który klawisz wcisnąć”.

Pół biedy, jeśli kończyło się na rozgrywce z nosem w słowniku i paru eksperymentach z klawiaturą. Na oficjalny przewodnik po grze w księgarni nie było przecież szans, a o powszechnym dostępie do internetu nikt jeszcze nie myślał. Najczęściej trzeba było czekać, aż w którymś z kolejnych wydań miesięcznika o grach pojawi się opis przejścia lub instrukcja, co czasem nawet bywało zawarte w recenzji danej produkcji.

A sprawdzać wtedy naprawdę było co. Oprócz pokaźnej klawiszologii w przypadku popularnych symulatorów lotniczych prym wiodły kuriozalne często zagadki z gier przygodowych, których najbystrzejsze umysły nie były w stanie przeniknąć. Bo jaką logiką wytłumaczyć chociażby patent z Gabriela Knighta 3, w którym przyczepienie sobie sztucznych wąsów wymagało użycia taśmy klejącej w terenie i przestraszenia siedzącego obok czarnego kota, by następnie zdobyte w ten sposób włosy przymocować do twarzy bohatera za pomocą syropu klonowego...?

Dziś, w dobie gier, które praktycznie przechodzą się same, wciąż pojawiają się tytuły, których zaliczenie wymaga skorzystania z odpowiednich pomocy „naukowych”, takich jak oficjalny bądź nieoficjalny poradnik, bazy danych czy instrukcje tworzonych przez społeczność skupioną wokół danej produkcji. Przedstawiamy zatem 10 gier bardzo trudnych, ale nie od strony zręcznościowej, tylko tej logicznej – zagadek koniecznych do rozwikłania, mechanik czy niektórych sekwencji.

To oczywiście nie wszystkie gry, jakie skłaniają graczy do sięgnięcia po poradnik. Siłą rzeczy musieliśmy jakoś ograniczyć poniższą listę, rezygnując chociażby z wielu przygodówek znanych z absurdalnych zagadek czy skomplikowanych pozycji strategiczno-ekonomicznych.

Braid

  1. Rok produkcji: 2008
  2. Producent: Number None
  3. Gatunek: platformówka logiczna

Ta niepozorna platformówka 2D podbiła serca graczy jeszcze w czasach Xboksa 360. Spory wpływ miała na to na pewno niezwykła narracja, dzięki której początkowo jesteśmy przekonani, że spieszymy na ratunek księżniczce. Na końcu okazuje się jednak, że jest zupełnie na odwrót. Nieoczekiwany finał stawał się jasny dzięki zawartej w grze oryginalnej mechanice manipulowania czasem, na której bazowała większość zagadek. Samo skakanie po platformach nie było bowiem zbyt trudne.

To przede wszystkim umiejętne cofanie czasu okazywało się poprzeczką nie do pokonania dla niektórych graczy. Screenshoty w poradnikach do Braida pełne są strzałek pokazujących kierunek i kolejność poruszania się po planszy, a powstałe w ten sposób schematy zawstydziłyby najgłębsze analizy Jacka Gmocha. Do tego dochodziły opisy, kiedy i jak użyć manipulacji czasem. Dotarcie do końca gry wymagało wielu kombinacji i bardzo dobrze, że wysiłek gracza wynagradzał tak nietuzinkowy finał.

  1. Więcej o grze Braid

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na jakim poziomie trudności grasz zazwyczaj?

Łatwym
13,7%
Normalnym
58,2%
Trudnym
28,1%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry soulslike dla każdego. Nasz ranking od najłatwiejszej do najtrudniejszej
Najlepsze gry soulslike dla każdego. Nasz ranking od najłatwiejszej do najtrudniejszej

Seria Dark Souls wsławiła się wysokim poziomem trudności, uczącym pokory i cierpliwości. Inspirowane nią gry soulslike starają się również nie dawać taryfy ulgowej, czasem stanowiąc większe, a czasem mniejsze wyzwanie od dzieł FromSoftware.

Najlepsze gry MMORPG w 2024 roku - nasze TOP 10
Najlepsze gry MMORPG w 2024 roku - nasze TOP 10

Gatunek MMORPG nie samym World of Warcraft żyje! Jest całkiem sporo tytułów, które stanowią godną konkurencję dla ledwie zipiącego króla, i właśnie je postaramy się przybliżyć. Przed Wami zestawienie najlepszych wirtualnych światów!

10 rzeczy, które chciałbym wiedzieć przed zagraniem w God of War Ragnarok
10 rzeczy, które chciałbym wiedzieć przed zagraniem w God of War Ragnarok

W porównaniu z oryginalną trylogią God of War Ragnarok to gra ogromna. Jest w sumie większa również od poprzedniej części cyklu. I jak to bywa w podobnych przypadkach, istnieje kilka rzeczy, które warto o niej wiedzieć przed zagraniem.