Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 lutego 2024, 07:51

Steam uległ krasnoludom, a przy okazji dodał też elfi tag [Aktualizacja]

Krasnoludy wygrały ze Steamem i wywalczyły sobie (oraz elfom) miejsce wśród kategorii na platformie firmy Valve.

Źródło fot. Total War: Warhammer / Creative Assembly / SEGA.
i

Aktualizacja: Steam ulega krasnoludom (i elfom)

Ofensywa została zakończona sukcesem. Steam oficjalnie dodał „krasnoludy” jako kategorię gier. Valve poinformowało o tym w odpowiedzi na wpis studia Kitfox w serwisie X, ku radości (lub rozbawieniu) postronnych użytkowników.

Jedyne co nieco popsuło humor krasnoludzkim najeźdźcom, to dodanie w tym samym czasie (lub wręcz nieco wcześniej) kategorii „elfy”. Długouchy ludek nie musiał nawet organizować własnej kampanii.

Oryginalna wiadomość (1 luty)

Steam oferuje sporo opcji dla użytkowników i stale dodaje kolejne funkcje. Jednakże najwyraźniej platformie brakuje niezwykle istotnego elementu. Dlatego właśnie twórcy Dwarf Fortress proszą graczy o pomoc w walce o dodanie na Steamie kategorii dla prawdziwie krasnoludzkich tytułów (via serwis X).

Brzmi to jak żart (i po części jest… chyba), ale to bynajmniej nie pierwsze posunięcie studia Kitfox Games w walce o krasnoludzkie prawa. Już 4 stycznia pojawił się wpis, w którym deweloper zwrócił uwagę na karygodny brak krasnoludów w tagach Steama (via serwis X).

Według studia Valve odrzuciło wniosek twórców o dodanie „krasnoludów” jako kategorii gier na Steamie. Powodem miał być brak w tagach innych magicznych ras, w tym elfów, centaurów oraz czarodziejów. Twórcy rozumieją ten argument, ale „tłumaczą”, że krasnoludy są „bardziej cool” i mają wierniejszych fanów od długouchej i innej konkurencji.

Dlatego też Kitfox apeluje do graczy, by ręcznie dodawali odpowiedni tag do każdej krasnoludzkiej gry, jaką zauważą na Steamie. Kampanię wsparł zespół Ghost Ship Games (Deep Rock Galactic), który już wcześniej dołączył do twórców Dwarf Fortress w absolutnie słusznym oburzeniu.

Kampania Równego Wzrostu działa nie tylko w Świecie Dysku.Źródło: Kitfox / serwis X.

Wampiry i wilkołaki rządzą na Steam

Mówiąc bardziej serio, paradoksalnie kampania Kitfox nie jest wcale tak irracjonalna, jak można by sądzić po otoczce tej akcji. Steam bowiem ma już tagi dla dwóch rodzajów fantastycznych istot: wampirów oraz wilkołaków. Nie, to nie przejaw gatunkizmu Valve, bo to nie właścicielowi platformy zawdzięczamy ich dodanie. Po prostu gracze często wpisywali związane z nimi frazy w wyszukiwarce lub do tagów gier i ostatecznie zostały one dodane jako filtry Steama.

Oczywiście można argumentować, że krwiopijcy i wilki w ludzkiej skórze to bezsprzecznie najwięksi celebryci spośród fantastycznych istot. Niemniej również krasnoludy mają niemało gier ze swoim udziałem (oraz efly – choć tu w dużej mierze wynika to z tytułów, które przyciągają nabywców zainteresowanych, ekhm, niekoniecznie rozgrywką lub fabułą). Oczywiście Dwarf Fortress i Deep Rock Galactic to najbardziej znane produkcje z nimi, ale da się też znaleźć m.in. polskie First Dwarf oraz sporo pomniejszych produkcji.

Jeśli więc gracze faktycznie masowo posłuchaliby twórców, krasnoludy mogłyby dołączyć na Steamie do wampirów i wilkołaków. Na razie internauci mają uciechę z działań studia Kitfox, aczkolwiek da się też znaleźć osoby szczerze (?) zaangażowane w kampanię dewelopera. Jeśli i Wy chcecie okazać solidarność w walce o prawa o słuszną sprawę: na Steamie można znaleźć kuratora, który skrupulatnie dodaje wszystkie gry z krasnoludami (via u/Harry_Flame w serwisie Reddit).

Z innych wieści: do Dwarf Fortress zmierza „przygodowa” aktualizacja, która doda „fabularny” Adventure Mode. Co prawda nie będzie w tym trybie fabuły jako takiej, ale raczej nie przeszkodzi to fanom papierowych RPG w tworzeniu własnych historii.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej