Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 listopada 2018, 07:33

autor: Adrian Werner

Studia Obsidian oraz inXile przejęte przez firmę Microsoft

Firma Microsoft wykupiła Obsidian Entertainment (m.in. Fallout: New Vegas i seria Pillars of Eternity) oraz inXile Entertainment (Torment: Tides of Numenera), czyli amerykańskie studia deweloperskie znane z tworzenia gier RPG.

Najnowszą grą zespołu Obsidian Entertainment jest Pillars of Eternity II: Deadfire. - Studia Obsidian oraz inXile przejęte przez firmę Microsoft - wiadomość - 2018-11-11
Najnowszą grą zespołu Obsidian Entertainment jest Pillars of Eternity II: Deadfire.

Najciekawszym, co wydarzyło się na imprezie X018, okazało się ogłoszenie, że firma Microsoft wykupiła Obsidian Entertainment oraz inXile Entertainment, czyli dwa studia specjalizujące się w grach RPG. Niestety, nie zdradzono, co dokładnie opracują oba zespoły dla swojego nowego właściciela.

Wiemy jednak trochę o projektach zapowiedzianych przed przejęciem studiów. InXile Entertainment od ponad dwóch lat pracuje nad Wasteland 3, czyli nową odsłoną popularnej postapokaliptycznej serii RPG. Gra została zapowiedziana na PC, Xboksa One i PlayStation 4. Na te same konsole miała zmierzać konwersja The Bard's Tale IV: Barrows Deep. Po wykupieniu studia wydania tych produkcji na PS4 stanęły jednak pod znakiem zapytania.

Podobnie ma się sprawa w przypadku Obsidian Entertainment. W przyszłym roku miały ukazać się konwersje Pillars of Eternity II: Deadfire na Xboksa One, PlayStation 4 i Switch, opracowane przez zespół Red Cerberus. Obsidian jest jednak właścicielem marki Pillars of Eternity, więc nie wydaje się prawdopodobne, aby gra trafiła na konsole Sony i Nintendo.

Przypomnijmy, że inXile Entertainment założył w 2002 roku Brian Fargo, czyli twórca firmy Interplay. Zespół zadebiutował w 2005 r. komediowym RPG akcji The Bard's Tale. Następne lata autorzy spędzili eksperymentując z innymi gatunkami i do swojej ulubionej kategorii powrócili dopiero w 2014 roku, wydając ciepło przyjęte Wasteland 2, które wskrzesiło jedną z najważniejszych pecetowych marek postapokaliptycznych.

Sukces gry zachęcił studio do dalszych inwestycji w gatunek RPG. W zeszłym roku ukazała się gra Torment: Tides of Numenera, pomyślana jako duchowy spadkobierca kultowego Planescape: Torment, jak również przeznaczone do zabawy z urządzeniami VR The Mage's Tale. Natomiast dwa miesiące temu zespół wypuścił pecetową wersję The Bard's Tale IV: Barrows Deep.

Z kolei Obsidian Entertainment założyli w 2003 roku byli pracownicy studia Black Isle. Zespół wyrobił sobie markę, tworząc udane produkcje na bazie cudzych gier, takie jak Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords, Neverwinter Nights 2, Fallout: New Vegas, Dungeon Siege III czy South Park: The Stick of Truth. W międzyczasie próbował również sił z własną marką, w postaci szpiegowskiego RPG-a Alpha Protocol, ale produkcja nie okazała się sukcesem.

Przełomem okazał się 2012 rok, kiedy to studio zebrało na Kickstarterze ponad 3 mln dolarów na oldskulowe RPG Pillars of Eternity. Gra ukazała się trzy lata później, a potem deweloper opracował oparte na tej samej technologii Tyranny oraz sequel w postaci tegorocznego Pillars of Eternity II: Deadfire. Kilka dni temu pojawiły się doniesienia, że ostatnia z tych produkcji sprzedała się bardzo słabo, co mogło być jednym z powodów, dla którego studio zgodziło się na przejęcie przez Microsoft.

Warto dodać, że Obsidian Entertainment oraz inXile Entertainment to nie jedyne studia, które Microsoft wykupił w tym roku. W czerwcu firma przejęła również zespoły Ninja Theory (m.in. Hellblade: Senua's Sacrifice, DMC: Devil May Cry i Enslaved: Odyssey to the West), Playground Games (seria Forza Horizon), Compulsion Games (We Happy Few) oraz Undead Labs (cykl State of Decay).

  1. Oficjalna strona studia inXile Entertainment
  2. Oficjalna strona studia Obsidian Entertainment

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej