Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 listopada 2024, 11:44

Absurdalna superbroń ZSRR z Hearts of Iron 4: Gotterdammerung zmieszała graczy, mimo że to bynajmniej nie czysta fikcja

II wojna światowa zna wiele absurdalnych pomysłów projektantów. Nawet tak oderwanych od rzeczywistości, jak radziecki megakrążownik czołgowy z Hearts of Iron 4: Gotterdammerung.

Źródło fot. Paradox Interactive.
i

Najnowszy dodatek do Hearts of Iron 4 przyjęto ciepło, aczkolwiek nie wszyscy fani tej drugowojennej strategii byli zachwyceni elementami historii alternatywnej (mimo że jest to jedna z głównych atrakcji rozszerzenia). Dobrze pokazuje to reakcja graczy na absurdalny rosyjski pojazd w HoI 4: Götterdämmerung, który jednak nie wziął się znikąd.

Projekt nierealnie (?) specjalny

Dla przypomnienia: jedną z nowości wprowadzonych w „niemieckim” dodatku są eksperymentalne placówki i opracowywane w nich projekty specjalne. Są to potężne technologie wymagające długich badań, a zdobycie ich gwarantuje też bardziej „namacalny” bonus (zwykle w postaci darmowej jednostki lub budynku).

Jedną z takich nagród jest rosyjski krążownik i „megaczołg”, który wygląda jak szalona hybryda. Pojazd prezentuje się niczym zlepek czołgów T-34 z doczepionymi haubicami, katapultami startowymi samolotów, jak i samobieżnym działem SU-14. Nawet nie pytajcie o możliwą masę tego potwora.

Źródło: u/le_sossurotta / Reddit.
Źródło: u/le_sossurotta / Reddit.

Prawdziwy koszmar inżyniera

Co jednak zabawne, to bynajmniej nie czysta fantazja Paradox Development Studio. Ten, wydawałoby się, absurdalny projekt naprawdę istniał i bynajmniej nie był dziełem szaleńca (choć, patrząc na oryginalne plany, można w to zwątpić). Jego autor, P. Osokin, był podpułkownikiem–inżynierem, aczkolwiek raczej był on technikiem lotniczym niż pancernym.

Gwoli ścisłości, Paradox nieco odszedł od oryginalnego szkicu – tyle że jedynie w szczegółach, a nie w ogólnym projekcie (via Tank Archives). Oryginał zamiast katapult lotniczych miał dwie wyrzutnie katiuszy. Nie żeby przez tę zmianę projekt był mniej realistyczny niż koncepcja Osokina.

Informacja, że taki projekt naprawdę został przez opracowany i uznany za dobry pomysł przez faktycznego inżyniera (w przeciwieństwie do sławnego KW-6, powszechnie uznawanego za żart fanów modelarstwa), zaskoczyła część fanów. Trudno się dziwić, bo nawet w kontekście wspomnianych zmian względem oryginału ta „abominacja” mocno zdezorientowała i rozbawiła graczy (via Reddit).

Część internautów próbuje (bez większego skutku) dociec sensu w tej konstrukcji, podczas gdy inni porównują ją do zordów Power Rangersów czy innych mechów łączących się w potężniejszą jednostkę. Inna sprawa, że to nie jedyny absurdalny pojazd, który mogą zbudować gracze w alternatywnej historii Hearts of Iron 4: Götterdämmerung.

Niemieckie rozszerzenie do czwartego Hearts of Iron zadebiutował 14 listopada w cenie 114,99 zł i – mimo tradycyjnych narzekań na stosunek ceny do zawartości – szybko zyskał uznanie fanów. Obecnie na ponad 940 opinii użytkowników Steama 81% jest pozytywnych (na premierę „łapki w górę” stanowiły 86% recenzji), a tuż po premierze w HoI 4 bawiła się rekordowa liczba graczy jednocześnie: ponad 93 tys. osób.

  1. Hearts of Iron 4 – poradnik do gry

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej